Difference between revisions of "MassachusettsYear2011"
(→SPECIAL COMMUNICATIONS) |
(→DISTRICT 14) |
||
Line 452: | Line 452: | ||
==== [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MADISTRICT14_2003andAfter DISTRICT 14] ==== | ==== [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MADISTRICT14_2003andAfter DISTRICT 14] ==== | ||
− | '''Geoffrey Kromer, District Deputy Grand Master'''; ''8 Lodges''<br> | + | '''[http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MAGLGKromer Geoffrey Kromer], District Deputy Grand Master'''; ''8 Lodges''<br> |
''Tabular: 2011-A15'' | ''Tabular: 2011-A15'' | ||
Revision as of 22:16, 12 December 2018
Front Row: Rt. Wor. George J. Bibilos, Most Wor. Richard J. Stewart, Rt. Wor. John B. Bamber
Back Row: Rt. Wor. David A. Pace, Rt. Wor. Wayne M. Vinton, Rt. Wor. Lawrence J. Smith, Jr., Rt. Wor. Jeffrey L. Gardiner.
2011
RICHARD J. STEWART, Grand Master
George J. Bibilos, Deputy Grand Master
David A. Pace, Senior Grand Warden
Wayne M. Vinton, Junior Grand Warden
A portrait of the Grand Master and officers appeared on the frontispiece and above.
Contents
- 1 QUARTERLY COMMUNICATIONS
- 2 SPECIAL COMMUNICATIONS
- 3 FEAST OF ST. JOHN THE EVANGELIST
- 4 LIST OF LODGES IN MASSACHUSETTS BY DISTRICT: 2011
- 4.1 DISTRICT 1
- 4.2 DISTRICT 2
- 4.3 DISTRICT 3
- 4.4 DISTRICT 4
- 4.5 DISTRICT 5
- 4.6 DISTRICT 6
- 4.7 DISTRICT 7
- 4.8 DISTRICT 8
- 4.9 DISTRICT 9
- 4.10 DISTRICT 10
- 4.11 DISTRICT 11
- 4.12 DISTRICT 12
- 4.13 DISTRICT 13
- 4.14 DISTRICT 14
- 4.15 DISTRICT 15 NORTH
- 4.16 DISTRICT 15 SOUTH
- 4.17 DISTRICT 16
- 4.18 DISTRICT 17
- 4.19 DISTRICT 18
- 4.20 DISTRICT 19
- 4.21 DISTRICT 20
- 4.22 DISTRICT 21
- 4.23 DISTRICT 22
- 4.24 DISTRICT 23
- 4.25 DISTRICT 24
- 4.26 DISTRICT 25
- 4.27 DISTRICT 26
- 4.28 DISTRICT 27
- 4.29 DISTRICT 28
- 4.30 DISTRICT 29
- 4.31 DISTRICT 30
- 4.32 DISTRICT 31
- 4.33 PANAMA CANAL DISTRICT
- 4.34 CHINA DISTRICT
- 4.35 CUBA DISTRICT
QUARTERLY COMMUNICATIONS
(held at Masonic Temple, Boston)
- 03/09: 2011-10;
- 06/08: 2011-47;
- 09/14: 2011-79;
- 12/14: 2011-133; (Annual Communication)
03/09 Agenda
- 2011-25: Report of the Committee on Records.
- 2011-25: Recognition of the Grand Lodges of Azerbaijan and Monaco.
- 2011-28: Discipline.
- 2011-27: Presentations.
- 2011-29: Greetings to, and appointment of, Grand Representatives.
06/08 Agenda
- 2011-66: Report of the Committee on Records.
- 2011-67: Recognition of the Grand Lodges of Ukraine and Mauritius. Suspension of recognition of the Grand Loge Nationale Française (GLNF) "due to the internal problems within the GLNF".
- 2011-69: Discipline.
- 2011-69: Presentation by Most Wor. Richard E. Fletcher, Past Grand Master of Vermont, to Past Grand Master Pageau.
- 2011-70: Other presentations.
- 2011-70: Greetings to, and appointment of, Grand Representatives.
09/14 Agenda
- 2011-96: Report on the loan of a bust of William Sutton and museum pedestal to William Sutton Lodge in Saugus. The bust and pedestal have recently been restored by the Museum of Fine Arts.
- 2011-97: Report of the Committee on Records.
- 2011-97: Budget for 2012.
- 2011-102: Special report of the Board of Directors, presented by Rt. Wor. Mason W. Russell. Note that this presentation, reprinted in full, was also reissued as a video available from the Grand Lodge.
- 2011-108: Discipline.
- 2011-109: Grand Master's remarks on support of the Grand Lodge of Vermont CHIP program.
- 2011-109: Candidates for the 2012 Grand Warden elections.
- 2011-110: Grand Master's remarks on the Masonic Health System Representative Program, the Tour Guide Program, and the Online Store.
- 2011-111: Grand Master's remarks on the new website MassMasons.org, and the appointment of Rt. Wor. Elliot Chikofsky as a Grand Representative. Greetings to, and appointment of, other Grand Representatives.
- 2011-112: Other Presentations.
- 2011-112: Edicts on cell phones and candidate kits.
12/14 Agenda
- 2011-144: Presentations.
- 2011-152: Discipline.
- 2011-154: Re-election of Grand Master Stewart. Election of other Grand Lodge officers.
- 2011-159: Report of the Committee on Records.
- 2011-160: Recognition of the Prince Hall Grand Lodge of Alaska. Continuation of the suspension of relations with the GLNF.
- 2011-161: Presentations.
- 2011-162: Greetings to, and appointment of, Grand Representatives.
- Visits by Grand Master Stewart, beginning on Page 2011-191:
- Anniversaries:
- Orient, Norwood (02/19; 150th Anniversary; Special Communication) Deputy Grand Master George J. Bibilos presiding.
- Pythagorean, Marion (07/16; 150th Anniversary)
- Constitution of Lodges:
- Building and Cornerstone Ceremonies:
- Mumford River, East Douglas (05/14; Building rededication; Special Communication)
- Temple Ahavat Achim, Gloucester. (06/05; Cornerstone ceremony; Special Communication) Deputy Grand Master George J. Bibilos presiding.
- Old Colony, Hingham (10/01; rededication)
- Charles River, Medway (10/29; rededication; Special Communication)
- Needham Town Hall, Needham (11/05; rededication of cornerstone; Special Communication)
- William Sutton, Saugus (11/12; dedication of lodge room; Special Communication)
- Lodge visits:
- Winslow Lewis, Boston (01/14)
- Rose of Sharon, Charlton (01/15)
- Worcester (Reception for Grand Master; 01/15)
- The Masters, Needham (01/19)
- Panama Visit (01/20-01/27; Sojourners, Ancon, Gatun, Eloy Alfaro)
- Golden Rule, Wakefield (Reception for Deputy Grand Master George J. Bibilos; 02/05; in Proceedings as Boston; actually held in Wakefield)
- Grand Lodge of the District of Columbia (02/11-13)
- The Masters, Needham (02/16)
- Joel H. Prouty, Auburn (03/11; Table Lodge)
- Wilbraham Masonic, Wilbraham (03/12; Reception for Senior Grand Warden David A. Pace)
- The Masters, Needham (03/16)
- King Solomon's, Somerville (03/17)
- Charles River, Medway (03/26; Reception for Junior Grand Warden Wayne M. Vinton)
- Thomas Talbot, Billerica (03/29; Table Lodge)
- Grand Lodge of Connecticut (04/03-05)
- Mount Horeb (Woburn) and Somerville, Woburn (04/06)
- Columbian, Boston (04/07)
- Winslow Lewis, Boston (04/08)
- Artisan, Winchendon (04/12; 50-year medal presentation)
- Boston; Old North Church Lantern Ceremony (04/17)
- The Masters, Needham (04/20)
- Framingham (04/27; 15th Districts joint Table Lodge)
- Grand Lodge of Iran in Exile (04/30)
- Grand Lodge of New York (05/01-03)
- Columbian, Boston (05/05)
- Waltham; Memorial for Past Junior Grand Warden Harry Edward Sneider, Sr. (05/09)
- Winslow Lewis, Boston (05/13)
- Siloam, Westborough (05/17; presentation of Joseph Warren Medal)
- The Masters, Needham (05/18; installation)
- Grand Lodge of Vermont (05/19)
- Corinthian, Concord (05/20; Table Lodge)
- Rose of Sharon, Charlton (05/21)
- Grand Lodge of Michigan (05/23-25)
- Grand Lodge of Québec (05/27-29)
- Oriental-Martha's Vineyard, Oak Bluffs (06/11; installation)
- Caleb Butler, Ayer (06/13)
- Grand Lodge of Vermont (06/14-15)
- Rose of Sharon, Charlton (06/18)
- Simon W. Robinson, Lexington (06/18; installation)
- Pacific, Amherst (06/21)
- Winslow Lewis, Boston (07/08)
- Grand Lodge of Ontario (07/19-21)
- Rising Sun, Nashua, NH (07/30)
- Winslow Lewis, Boston (08/08)
- Putnam, Woodstock, CT (08/13)
- Mount Lebanon, Boston (08/18-21; trip to Washington, DC)
- Winslow Lewis, Boston (09/08-11; trip to Washington, DC)
- Pacific, Amherst (09/17; installation)
- Mount Moriah, Westfield (09/17; installation)
- Grand Lodge of North Carolina (09/22-24)
- Grand Lodge of Delaware (10/02-04)
- Winslow Lewis, Boston (10/08)
- Corinthian, Concord (10/10)
- The Meadows, East Longmeadow (10/17; installation)
- The Masters, Needham (10/19)
- Wilbraham Masonic, Wilbraham (10/22)
- Good Samaritan, Reading (11/02)
- St. John's, Boston (11/07)
- Old Colony, Hingham (11/08)
- Lodge of St. Andrew, Boston (11/10; installation)
- Winslow Lewis, Boston (11/11)
- Fraternal, Centerville (11/14; Kilwinning Club)
- The Masters, Needham (11/16)
- Grand Lodge of Maryland (11/18-20)
- Lodge of St. Andrew, Boston (11/30; Feast of St. Andrew)
- Columbian, Boston (12/01)
- Putnam, Woodstock, CT (12/03; "Annual Fumigation")
- Grand Lodge of Pennsylvania (12/06-07)
- Grand Lodge of the District of Columbia (12/09-11)
- Norfolk, Needham (12/12; Ladies' and Widows' Night)
- Rose of Sharon, Charlton (12/17)
- The Masters, Needham (12/21)
- Visits by other Grand Lodge officers begin on Page 2011-196.
- Anniversaries:
- 2011-201ff: Financial Statements.
Grand Constitutions Amendment Proposals
- 12/14: Proposed changes to Sections 330 and 400, regarding Grand Lodge dues and the fees for the degrees.
Grand Master's Address
- 03/09: 2011-30; opening remarks; new Grand Lodge Officers; visit to Panama; birthday cards; membership and Rookie Awards; Education and the Claudy books; Masonic Health System Committee; required formats for notices; suspensions for non-payment; Grand Lecturer program; Edict regarding decorum.
- 06/08: 2011-71: opening remarks; visits to other Grand Lodges; Membership Development Committee; Education and Training; Information Services and Communications Committee; ruling on dispensations; lodge notice formats; suspensions; Claudy Books; tornado relief for Massachusetts; cell phones (an edict was issued in September on this subject); Masonic Leadership Summit.
- 09/14: 2011-113: opening remarks; visitations; Masonic Medical Research Lab visit and adoption as signature charity; suspensions; the "value of Freemasonry".
- 12/14: 2011-163: opening remarks; visits to other Grand Lodges; visits to lodges; DeMoay; suspensions; Rookie Award; Masonic Health System Committee; new progams for 2012, including treasurer training, ritual competition, MMRL representatives; Scholarship Committee; Library and Museum; lobby display; Supreme Council relocation; on-line museum; library; Education and Training; Membership Development; Insurance; Service; visits; medals.
Lodge By-Law Changes
- 03/09: 2011-21;
- Full Codes : none.
- Amendments: Amity-Mosaic, Ancon, Charles A. Welch, Esoteric-Sherwood (with changes), Marine, The Masters, Mystic Valley, Pilgrim (with changes), Rufus Putnam (with changes), St. Paul's-Algonquin, Samuel Crocker Lawrence (with changes), Thomas Talbot; approved.
- 06/08: 2011-64;
- Full Codes : none.
- Amendments: Abraham H. Howland Jr., Brigham (with changes), Cochichewick, The Consolidated, Converse (with changes), Golden Rule, Hayden (with changes), J. Philip Berquist, Matthew John Whittall, Meridian (with changes), Mount Tom (with changes), Mumford River, St. Mark's, Satuit; approved. Friendship, Liberty; not approved.
- 09/14: 2011-90;
- Full Codes : none.
- Amendments: Celestial, Gatun, Milton, Norfolk Union, Prospect (with changes).
- 12/14: 2011-xx;
- Full Codes :
- Amendments: Adams, Blue Hill, Esoteric-Sherwood (with changes), John Warren (with changes), Lafayette-Greylock, Moses Michael Hays, Oriental-Martha's Vineyard, Scouters' (with changes); approved. Meridian, Pioneer, Webster; not approved.
Necrologies and Memorials
- NECROLOGIES:
- 03/09: 2011-23: Rt. Wor. Herbert Francis Johnson, Past District Deputy Grand Master.
- 03/09: 2011-23: Rt. Wor. Charles Milton Gillette, Past District Deputy Grand Master.
- 03/09: 2011-24: Rt. Wor. William Caleb Loring, Past Deputy Grand Master.
- 03/09: 2011-24: Rt. Wor. Michael Pecoraro, Past District Deputy Grand Master.
- 03/09: 2011-24: Rt. Wor. Ronald Owen Preble, Past District Deputy Grand Master.
- 03/09: 2011-24: Rt. Wor. Leigh Scott Woodward, Past District Deputy Grand Master.
- 06/08: 2011-63: Rt. Wor. Donald Plummer Baker, Past District Deputy Grand Master.
- 06/08: 2011-63: Rt. Wor. Lester Miller Oshry, Past District Deputy Grand Master.
- 06/08: 2011-64: Rt. Wor. Maxwell Mark Brenton, Past District Deputy Grand Master.
- 06/08: 2011-64: Rt. Wor. Jordan Elliot Krigest, Past District Deputy Grand Master.
- 06/08: 2011-65: Rt. Wor. Harry Edward Sneider, Sr., Past Junior Grand Warden.
- 06/08: 2011-65: Rt. Wor. Elton Clarence Jones, Past District Deputy Grand Master.
- 06/08: 2011-65: Rt. Wor. Norman Kneeland Green, Past District Deputy Grand Master.
- 09/14: 2011-92: Rt. Wor. Lowell Underwood Hammett, Past Senior Grand Warden.
- 09/14: 2011-93: Rt. Wor. Paul Roland Whitworth, Jr., Past District Deputy Grand Master.
- 09/14: 2011-93: Rt. Wor. William Edward Eldridge, Past District Deputy Grand Master.
- 09/14: 2011-93: Rt. Wor. Warren Coleman Wilson, Past District Deputy Grand Master.
- 09/14: 2011-94: Rt. Wor. William Alfred Hamm, Past District Deputy Grand Master.
- 09/14: 2011-94: Rt. Wor. Frederick Franklin Jones, Past District Deputy Grand Master.
- 09/14: 2011-95: Rt. Wor. John Bliss MacKay, Past District Deputy Grand Master, Past Grand Standard Bearer.
- 09/14: 2011-95: Rt. Wor. Charles George Fegreus, Sr., Past District Deputy Grand Master.
- 09/14: 2011-96: Rt. Wor. Theodore Hunter Curtis, Past District Deputy Grand Master.
- 12/14: 2011-154: Rt. Wor. William Lincoln Stoddard, Jr., Past District Deputy Grand Master, Past Grand Steward.
- 12/14: 2011-155: Rt. Wor. Roland Kent Woodberry, Past Senior Grand Warden.
- 12/14: 2011-155: Rt. Wor. Paul Daniel Ramey, Past District Deputy Grand Master.
- 12/14: 2011-156: Rt. Wor. Philip Ehnstrom, Past District Deputy Grand Master.
- 12/14: 2011-156: Rt. Wor. Thomas John Luby, Past Junior Grand Warden.
Petitions for Charters
- 06/08: 2011-59. Petition by Scouters' Lodge for a charter; granted.
SPECIAL COMMUNICATIONS
- 02/19: 2011-6. Norwood. 150th Anniversary of Orient Lodge. Deputy Grand Master George J. Bibilos presiding.
- 2011-7: Grand Lodge opened and was received by the Brethren of the Lodge.
- 2011-8: Rededication ceremony for Orient Lodge, conducted by the Grand Officers.
- 2011-8: Remarks by Rt. Wor. James M. McBride, who had been Master of the Lodge during its Centenary celebration in 1961.
- 2011-8: Remarks by the Acting Grand Master and others, including a representative of the Board of Selectmen.
- 2011-8: Presentations.
- 05/14: 2011-39. Douglas. Rededication of Mumford River Lodge.
- 2011-40: Grand Lodge opened and was received by the Brethren of the Lodge.
- 2011-40: Rededication ceremony for Mumford River Lodge, conducted by the Grand Officers.
- 2011-40: Remarks by the Grand Master, including a "short history" of the lodge and its building. Remarks by other Brothers.
- 2011-41: Dedication ceremonies for various rooms in the lodge hall, named for distinguished members of the Lodge. Plaques were unveiled for each of the rooms.
- Account of ceremony
- 06/05: 2011-42. Gloucester. Cornerstone ceremony at Temple Ahavat Achim. Deputy Grand Master George J. Bibilos presiding.
- 2011-43: Grand Lodge opened and was received by Wor. Steven M. Walkinshaw, Master of The Tyrian-Ashler-Acacia Lodge.
- 2011-43: Brief remarks by the Acting Grand Master.
- 2011-43: Procession to Temple Ahavat Achim.
- 2011-43: Remarks at Temple site by Wor. Bro. Walkinshaw and Wor. Robert Streeter, Master of Ceremonies.
- 2011-44: Address by the Acting Grand Master, reprinted in full.
- 2011-46: Cornerstone ceremony, performed "according to Ancient Masonic Usages." Remarks by participants in the presentation.
- 07/26: 2011-76. Holden. Constitution of Scouters' Lodge.
- 2011-77: Grand Lodge opened and was received by the Brethren of Scouters' Lodge.
- 2011-77: Constitution of the Lodge "in full form and ceremony according to the ancient usages of the Craft."
- 2011-77: Installation of the Master by Rt. Wor. Jay A. Jolicoeur, Past Deputy Grand Master (his son, Wor. Adam Jolicoeur). Installation of other officers by the Grand Lodge.
- 2011-78: Remarks by the Grand Master and other Brothers.
- 10/29: 2011-119. Medway. Rededication of the hall of Charles River Lodge.
- 2011-120: Grand Lodge opened and was received by Wor. Eugene R. Liscombe, Master of Charles River Lodge.
- 2011-120: Rededication of the Lodge hall "with ancient form and ceremony".
- 2011-120: Remarks by the Grand Master and other Brothers.
- 11/05: 2011-122. Needham. Rededication of the Cornerstone of the Needham Town Hall.
- 2011-123: Grand Lodge opened at the Needham Congregational Church and moved in procession to the Needham Town Common.
- 2011-124: Welcome by the Chairman of the Needham Board of Selectmen, Mr. Maurice P. Handel.
- 2011-124: Rededication of the Corner Stone "according to the ancient customs and usages of Masonry." Remarks reprinted in full, by the Grand Master and the Master of Norfolk Lodge.
- Note: This ceremony was first performed by the Grand Lodge at a Special Communication held on September 2, 1902, with Grand Master Charles A. Gallagher presiding.
- 11/12: 2011-129. Saugus. Dedication of the Masonic Hall of William Sutton Lodge.
- 2011-130: Grand Lodge opened and was received by Wor. James V. Vinelli, Jr., Master of William Sutton Lodge.
- 2011-130: Rededication of hall "in accordance with ancient form and ceremony."
- 2011-131: Remarks by the Grand Master and other Brothers. The Grand Master noted the presence of the bust of William Sutton, on loan from the Grand Lodge.
- Account of Ceremony
FEAST OF ST. JOHN THE EVANGELIST
(held at Masonic Temple, Boston, 12/27/2011)
- 2011-220: Opening and roll call.
- 2011-228: Reception of guests, including Grand Representatives.
- 2011-228: Report of Grand Secretary; 1,138 diplomas issued. List of lodges not represented in Grand Lodge in 2011, as well as the past 2 years.
- 2011-229: Presentations, including a Past Grand Master's Jewel to the Grand Master (previously worn by Grand Masters M. Johnson, Maxwell and Bauer).
- 2011-230: Installation of Grand Master Richard James Stewart. Installation of other Grand Officers.
- 2011-233: Feast of St. John. Toasts and names of speakers:
- 2011-235: Deputy Grand Master Robert V. Jolly, Jr..
- 2011-241: Most Wor. Mansour Hatefi, Past Grand Master and Grand Secretary of the Grand Lodge of the District of Columbia.
LIST OF LODGES IN MASSACHUSETTS BY DISTRICT: 2011
There were 32 districts in Massachusetts in 2011 (numbered 1 through 31), as well as districts for China, the Caribbean and Panama (which includes the lodges situated in Chile).
DISTRICT 1
Ludwig Alban, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 2011-A2
- St. John's (Boston, 1733)
- Lodge of St. Andrew, (Boston, 1752)
- The Massachusetts (Boston, 1770)
- Columbian (Boston, 1795)
- Mount Lebanon (Boston, 1801)
- The Consolidated (Boston, 1854)
- Winslow Lewis (Boston, 1855)
- Joseph Webb (Boston, 1876)
DISTRICT 2
Philip A. Nowlan, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 2011-A3
- Amicable (Cambridge, 1805)
- Mount Olivet (Cambridge, 1863)
- Charity (Cambridge, 1869)
- Richard C. MacLaurin (Cambridge, 1920)
- The Harvard (Cambridge, 1922)
- Major General Henry Knox (Boston, 1926)
- The DeMolay (Boston, 1974)
- Logia America (Cambridge, 1995)
DISTRICT 3
Eugene A. Capobianco, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 2011-A4
- King Solomon's (Charlestown, 1783)
- Mystic Valley (Arlington, 1797)
- Bethesda (Watertown, 1819)
- Pequossette (Watertown, 1856)
- Samuel Crocker Lawrence (Medford, 1921)
DISTRICT 4
Kenneth W. Sprague, Jr., District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 2011-A5
- Wyoming (Melrose, 1856)
- Mount Vernon-Galilean (Malden, 1857)
- William Sutton (Saugus, 1866)
- Palestine (Everett, 1868)
- Converse (Malden, 1887)
- Fidelity (Melrose, 1918)
- Independence (Malden, 2010)
DISTRICT 5
James O. Dill, Jr., District Deputy Grand Master; 9 Lodges
Tabular: 2011-A6
- Waltham Triad (Newtonville, 1820)
- Dalhousie (Newtonville, 1860)
- Beth-Horon (Brookline, 1870)
- Norfolk (Needham, 1874)
- Norumbega Fraternity (Newtonville, 1875)
- Wellesley (Needham, 1912)
- Moses Michael Hays (Needham, 1931)
- Garden City (Newtonville, 1954)
- The Masters (Newtonville, 1983)
DISTRICT 6
Bruce T. Marshall, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 2011-A7
- Union (Norwood, 1796)
- Orient (Norwood, 1861)
- Lafayette-Dover (Norwood, 1865)
- Celestial (Westwood, 1866)
- Rabboni (Milton, 1869)
- Prospect (Roslindale, 1890)
- West Roxbury-Dorchester (Dorchester, 1912)
DISTRICT 7
Thomas A. Rorrie, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 2011-A8
- Rising Star (Stoughton, 1799)
- St. Alban's (Wrentham, 1818)
- Gate of the Temple (Stoughton, 1855)
- Blue Hill (Canton, 1863)
- Cosmopolitan (Stoughton, 1920)
- Azure (Walpole, 1921)
- J. Philip Berquist (Foxborough, 2005)
DISTRICT 8
Richmond P. Carlson, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 2011-A9
- Rural (Quincy, 1801)
- Norfolk Union (Randolph, 1819)
- Weymouth United Masonic (Weymouth, 1825)
- St. Paul's-Algonquin (Braintree, 1846)
- Delta (Braintree, 1868)
- Macedonian (Quincy, 1892)
- Euclid (Boston, 1916)
- Milton (Milton, 1922)
DISTRICT 9
Michael A. Sandberg, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 2011-A10
- Philanthropic (Marblehead, 1760)
- Essex (Salem, 1779)
- Mount Carmel (Lynn, 1805)
- Jordan (Peabody, 1808)
- Amity-Mosaic (Danvers, 1863)
- Starr King (Salem, 1864)
- Golden Fleece (Lynn, 1865)
- North Reading (North Reading, 1955)
DISTRICT 10
John J. Maihos, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 2011-A11
- The Tyrian-Ashler-Acacia (Gloucester, 1770)
- Liberty (Beverly, 1824)
- John T. Heard (Ipswich, 1864)
- Budleigh (Beverly, 1920)
- Manchester (Manchester, 1920)
- North Shore Daylight (Beverly, 1992)
DISTRICT 11
Thomas M. O'Shaughnessy, District Deputy Grand Master; 9 Lodges
Tabular: 2011-A12
- St. John's (Newburyport, 1766)
- Merrimack (Haverhill, 1802)
- St. Mark's (Newburyport, 1803)
- Warren (Amesbury, 1822)
- LawrenceUnited (Lawrence, 1825)
- John Hancock (Methuen, 1860)
- Saggahew (Haverhill, 1864)
- Charles C. Dame (Georgetown, 1867)
- Bethany (Merrimac, 1868)
DISTRICT 12
Stephen A. Corthell, District Deputy Grand Master; 9 Lodges
Tabular: 2011-A13
- Pentucket (Lowell, 1807)
- St. Matthew's (Andover, 1822)
- Ancient York (Lowell, 1852)
- William North (Lowell, 1867)
- Cochichewick (North Andover, 1874)
- Thomas Talbot (Billerica, 1889)
- Wamesit (Tewksbury, 1921)
- William Sewall Gardiner-Kilwinning (Lowell, 1928)
- Merrimack Valley Daylight (Lawrence, 1989)
DISTRICT 13
Richard Maggio, District Deputy Grand Master; 10 Lodges
Tabular: 2011-A14
- Star of Bethlehem (Wakefield, 1843)
- Mount Tabor (Boston, 1845)
- Mount Hermon (Medford, 1854)
- Mount Horeb (Woburn, 1855)
- William Parkman (Winchester, 1864)
- Lynnfield-Zetland (Lynnfield, 1867)
- Good Samaritan (Reading, 1870)
- Golden Rule (Wakefield, 1888)
- Friendship (Wilmington, 1901)
- Somerville (West Somerville, 1912)
DISTRICT 14
Geoffrey Kromer, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 2011-A15
- Washington (Lexington, 1796)
- Corinthian (Concord, 1797)
- Joseph Warren-Soley (Boston, 1856)
- Caleb Butler (Ayer, 1859)
- Simon W. Robinson(Lexington, 1870)
- Tahattawan (Littleton, 1929)
- Simonds (Burlington, 1955)
- Frank W. Thompson (Bedford, 1955)
DISTRICT 15 NORTH
Robert G. Jessee, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 2011-A16
- Middlesex (Framingham, 1795)
- Meridian (Watertown, 1797)
- United Brethren (Marlborough, 1859)
- Charles A. Welch (Maynard, 1872)
- Alpha (Framingham, 1875)
- Perfection (Framingham, 1957)
DISTRICT 15 SOUTH
Douglas B. Freeman, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 2011-A17
- Montgomery (Milford, 1797)
- John Warren (Hopkinton, 1860)
- North Star (Ashland, 1864)
- Mount Hollis (Holliston, 1865)
- Siloam (Westborough, 1866)
- Charles River (Medway, 1871)
DISTRICT 16
Michael J. Douglas, District Deputy Grand Master; 9 Lodges
Tabular: 2011-A18
- Bristol (North Attleboro, 1797)
- King David (Taunton, 1798)
- Social Harmony (Middleboro, 1823)
- Pioneer (Somerset, 1863)
- May Flower (Middleboro, 1864)
- St. James (Mansfield, 1864)
- Excelsior (Franklin, 1866)
- Ezekiel Bates (Attleboro, 1870)
- Eastern Star (Rehoboth, 1923)
DISTRICT 17
Peter D. Dorr, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 2011-A19
- Fellowship (Bridgewater, 1797)
- Paul Revere (North Bridgewater, 1856)
- John Cutler (Abington, 1859)
- Puritan (East Bridgewater, 1869)
- St. George (Brockton, 1877)
- Satucket (East Bridgewater, 1881)
- Baalis Sanford (Brockton, 1917)
- Wampatuck (East Bridgewater, 1946)
DISTRICT 18
Arnold M. Johnson, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 2011-A20
- Old Colony (Hingham, 1792)
- Corner Stone (Duxbury, 1801)
- Plymouth (Plymouth, 1825)
- Konohassett (Cohasset, 1865)
- Phoenix (Hanover, 1873)
- Satuit (Scituate, 1875)
- Daniel Webster (Marshfield, 1964)
DISTRICT 19
Gerard A. Bergeron, District Deputy Grand Master; 9 Lodges
Tabular: 2011-A21
- Star in the East (New Bedford, 1823)
- Mount Hope (Fall River, 1824)
- Quittacus (New Bedford, 1857)
- Pythagorean (Marion, 1861)
- King Philip (Fall River, 1866)
- George H. Taber (Fairhaven, 1872)
- Noquochoke (South Westport, 1878)
- Abraham H. Howland Jr. (New Bedford, 1915)
- Massasoit-Narragansett (Fall River, 1915)
DISTRICT 20
James T. Morse, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 2011-A22
- Union (Nantucket, 1771)
- Marine (Falmouth, 1798)
- Fraternal (Centerville, 1801)
- DeWitt Clinton (Sandwich, 1855)
- Oriental-Martha's Vineyard (Oak Bluffs, 1866)
- Howard (Yarmouth, 1869)
- Mariners' (Cotuit, 1870)
- Cawnacome Sunshine (Bourne, 1992)
DISTRICT 21
Henry P. Burke, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 2011-A23
- King Hiram's (Provincetown, 1795)
- Mount Horeb (Dennis, 1834)
- Pilgrim (Harwich, 1859)
- Adams (Wellfleet, 1865)
- St. Martin's (Chatham, 1872)
- Universal (Orleans, 1917)
- Nauset Light (Orleans, 1996)
DISTRICT 22
Kenneth M. Andrews, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 2011-A24
- St. Paul (Ayer, 1791)
- Aurora (Leominster, 1801)
- Wilder (Leominster, 1859)
- Hope (Gardner, 1864)
- Artisan (Winchendon, 1865)
- Charles W. Moore (Fitchburg, 1865)
DISTRICT 23
Robert A. Johnson, Jr., District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 2011-A25
- Morning Star (Worcester, 1793)
- Franklin (Grafton, 1851)
- Trinity (Clinton, 1858)
- Quinsigamond (Worcester, 1870)
- Boylston (West Boylston, 1876)
- Matthew John Whittall (Shrewsbury, 1928)
- Level (Worcester, 1952)
DISTRICT 24
Robert C. Schremser, District Deputy Grand Master; 9 Lodges
Tabular: 2011-A26
- Olive Branch (Millbury, 1797)
- Solomon's Temple (Uxbridge, 1818)
- Webster (Webster, 1858)
- Guiding Lights (Auburn, 1858)
- Oxford (Oxford, 1859)
- Quinebaug (Southbridge, 1859)
- Mumford River (Douglas, 1877)
- Joel H. Prouty (Auburn, 1927)
- Rose of Sharon (Charlton, 1927)
DISTRICT 25
Walter J. Golden, Jr., District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 2011-A27
- Mount Zion (Barre, 1800)
- Quaboag (Warren, 1858)
- Eden (Ware, 1863)
- Hayden (Brookfield, 1863)
- Rufus Putnam (Rutland, 1912)
- Bay Path (West Brookfield, 1923)
- Scouters' (Holden, 2010)
DISTRICT 26
John W. Gilman, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 2011-A28
- Republican (Greenfield, 1795)
- Harmony (Northfield, 1796)
- Mountain (Shelburne Falls, 1806)
- North Quabbin (Orange, 1864)
- Mount Sugar Loaf (Deerfield, 1912)
DISTRICT 27
Robert J. O'Neill, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 2011-A29
- Jerusalem (South Hadley, 1797)
- Pacific (Amherst, 1860)
- Chicopee (Chicopee, 1848)
- Mount Tom (Holyoke, 1850)
- Mount Holyoke (South Hadley, 1869)
- Vernon (Belchertown, 1869)
- Hampshire (Haydenville, 1871)
DISTRICT 28
Raymond W. Kallaugher, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 2011-A30
- Thomas (Palmer, 1796)
- Day Spring (Monson, 1862)
- Indian Orchard Masonic (Springfield, 1864)
- Wilbraham Masonic (Wilbraham, 1870)
- Brigham (Ludlow, 1891)
- The Meadows (East Longmeadow, 1921) merged 05/21
DISTRICT 29
James L. Beauregard, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 2011-A31
- Mount Moriah (Westfield, 1856)
- Huntington-Federal (Russell, 1866)
- Elm-Belcher (Agawam, 1870)
- Esoteric-Sherwood (Springfield (Feeding Hills), 1901)
- Mount Orthodox (West Springfield, 1913)
DISTRICT 30
Michael J. Hernandez, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 2011-A32
- Lafayette-Greylock (North Adams, 1847)
- Berkshire (South Adams, 1857)
- Globe-Unity (Hinsdale, 1869)
- Upton (Cheshire, 1869)
- Williams (Williamstown, 1871)
DISTRICT 31
Kevin C. McGinnis, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 2011-A33
- Evening Star (Lenox, 1795)
- Cincinnatus (Great Barrington, 1795)
- Wisdom (West Stockbridge, 1803)
- Mystic (Pittsfield, 1810)
- Occidental (Stockbridge, 1870)
- Crescent-Pittsfield (Pittsfield, 1873)
PANAMA CANAL DISTRICT
John B. Bamber, District Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 2011-A36
- Bethesda (Valparaiso, Chile, 1853)
- Huelen (Santiago, Chile, 1876)
- St. John's (Concepción) (Concepción, Chile, 1884)
- Sojourners (Cristobal, Canal Zone, 1912)
- Ancon (Ancon, Canal Zone, 1912)
- Gatun (Empire, Canal Zone, 1915)
- Eloy Alfaro (Balboa, Canal Zone, 2008)
CHINA DISTRICT
Brian N. Watson, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 2011-A34
- Ancient Landmark (Shanghai, China, 1863) In recess
- Shanghai (Shanghai, China, 1903) In recess
- Sinim (Tokyo, Japan, 1903)
- International (Peking, China, 1915) In recess
- Hykes Memorial (Tientsin, China, 1921) In recess
CUBA DISTRICT
Scott A. Ross, District Deputy Grand Master; 1 Lodge
Tabular: 2011-A35
- Caribbean Naval (Guantánamo, Cuba, 1965)