MassachusettsYear1981
1981
J. PHILIP BERQUIST, Grand Master
Stanley I. Kay, Deputy Grand Master
Albert T. Ames, Senior Grand Warden
Fred F. Sleeper, Junior Grand Warden
Contents
- 1 QUARTERLY COMMUNICATIONS
- 2 SPECIAL COMMUNICATIONS
- 3 FEAST OF ST. JOHN THE EVANGELIST
- 4 LIST OF LODGES IN MASSACHUSETTS BY DISTRICT: 1981
- 4.1 DISTRICT 1: Boston
- 4.2 DISTRICT 2: Cambridge
- 4.3 DISTRICT 2: Boston
- 4.4 DISTRICT 3: Boston
- 4.5 DISTRICT 3: Chelsea
- 4.6 DISTRICT 4: South Boston
- 4.7 DISTRICT 4: Dorchester
- 4.8 DISTRICT 4: Roxbury
- 4.9 DISTRICT 5: Waltham
- 4.10 DISTRICT 5: Brighton
- 4.11 DISTRICT 6: Somerville
- 4.12 DISTRICT 6: Arlington
- 4.13 DISTRICT 7: Malden
- 4.14 DISTRICT 7: Melrose
- 4.15 DISTRICT 8: Lynn
- 4.16 DISTRICT 8: Salem
- 4.17 DISTRICT 9: Gloucester
- 4.18 DISTRICT 10: Newburyport
- 4.19 DISTRICT 11: Lawrence
- 4.20 DISTRICT 12: Lowell
- 4.21 DISTRICT 13: Fitchburg
- 4.22 DISTRICT 13: Barre
- 4.23 DISTRICT 14: Greenfield
- 4.24 DISTRICT 15: North Adams
- 4.25 DISTRICT 16: Pittsfield
- 4.26 DISTRICT 17: Holyoke
- 4.27 DISTRICT 18: Chicopee
- 4.28 DISTRICT 18: Springfield
- 4.29 DISTRICT 19: Palmer
- 4.30 DISTRICT 20: Blackstone
- 4.31 DISTRICT 21: Brookfield
- 4.32 DISTRICT 22: Worcester
- 4.33 DISTRICT 23: Natick
- 4.34 DISTRICT 24: Marlboro
- 4.35 DISTRICT 25: Hyde Park
- 4.36 DISTRICT 26: Quincy
- 4.37 DISTRICT 27: Plymouth
- 4.38 DISTRICT 28: Taunton
- 4.39 DISTRICT 28: Attleboro
- 4.40 DISTRICT 29: Brockton
- 4.41 DISTRICT 30: Fall River
- 4.42 DISTRICT 30: New Bedford
- 4.43 DISTRICT 31: Nantucket
- 4.44 DISTRICT 32: Hyannis
- 4.45 DISTRICT 32: Provincetown
- 4.46 DISTRICT 33: Springfield
- 4.47 PANAMA CANAL DISTRICT
- 4.48 CHILE DISTRICT
- 4.49 CHINA DISTRICT
- 4.50 CARIBBEAN DISTRICT
QUARTERLY COMMUNICATIONS
(held at Masonic Temple, Boston)
- 03/11: 1981-7;
- 06/10: 1981-47;
- 09/09: 1981-81;
- 12/09: 1981-115; (Annual Communication)
03/11 Agenda
- 1981-21: Greetings to Grand Representatives.
- 1981-31: Moral Lesson by Most Wor. Arthur H. Melanson.
06/10 Agenda
- 1981-54: Presentation of a Grand Marshal's Jewel by Rt. Wor. Albert T. Ames, Past Grand Marshal, to the current Grand Marshal, Rt. Wor. Robert C. Patey.
- 1981-55: Report of Committee on Records.
- 1981-65: Recognition of the Grand Lodge of Alaska.
- 1981-68: Moral Lesson by Rt. Wor. Oscar A. Guinn, Jr.
09/09 Agenda
- 1981-89: Greetings to, and appointment of, Grand Representatives.
- 1981-97: Budget for 1982.
12/09 Agenda
- 1981-123: Report of Committee on Records.
- Visits by Grand Master Berquist, beginning on Page 1981-125:
- Anniversaries:
- Paul Revere, Brockton (02/03; 125th Anniversary; Special Communication)
- Longmeadow, Longmeadow (04/25; 125th Anniversary; Special Communication)
- Revere, Boston (06/02; 125th Anniversary; Special Communication)
- Mountain, Shelburne Falls (09/12; 125th Anniversary; Special Communication)
- Consolidations:
- Fraternity and Ebenezer Fuller, as Fraternity & Fuller; Newtonville (05/15; Special Communication)
- Mizpah and Faith, as Mizpah-Faith Lodge; Cambridge (06/23; Special Communication)
- Hall Dedications and corner-stone layings:
- Braintree (05/16; Hall dedication; Special Communication)
- Fall River (06/20; Hall dedication; Special Communication)
- Easthampton (08/23; Hall dedication; Special Communication)
- North Brookfield (08/23; Hall dedication; Special Communication)
- Lodge Visits:
- Lodge of St. Andrew, Boston (01/08)
- Norfolk, Needham (01/17)
- Dalhousie, Newtonville (01/21; Grand Master reception)
- Tuscan-Phoenician, Lawrence (02/05; reception for Deputy Grand Master Stanley I. Kay)
- Paul Revere, Brockton (02/07)
- The DeMolay, Boston (02/23)
- Winslow Lewis, Boston (02/28)
- Aurora, Fitchburg (03/02)
- United Brethren, Marlborough (03/05; reception for Junior Grand Warden Fred F. Sleeper)
- Meridian, held in Boston (03/14; reception for Senior Grand Warden Albert T. Ames)
- Ionic (Taunton) (03/23)
- Norumbega, Newtonville (04/13)
- Meridian, Natick (04/15)
- Thomas Talbot, Billerica (04/18)
- Union (Dorchester) (04/20)
- Grand Lodge of South Carolina (04/22-04/24)
- Major General Henry Knox, Boston (04/29; Table Lodge)
- Grand Lodge of Maine (05/04-05/06)
- Social Harmony, Wareham (05/08)
- Corinthian, Concord (05/11)
- Grand Lodge of Rhode Island (05/17-05/18)
- Abraham H. Howland Jr., New Bedford (05/27)
- Marine, Falmouth (06/01)
- Athelstan, Worcester (06/03)
- Winslow Lewis, Boston (06/12)
- Morning Sun, Conway (06/13; Wilderness Degree)
- Frank W. Thompson, Bedford (06/16)
- Phoenix, Hanover (06/24; Mortgage burning; Special Communication)
- Grand Lodge of Canada (Ontario) (07/14-07/16)
- St. Bernard, Southborough (09/11; installation)
- Norumbega, Newtonville (09/14)
- Simon W. Robinson, Lexington (09/21)
- Hampden, Springfield (09/22)
- Dalhousie, Newtonville (10/03; installation)
- Norfolk, Needham (10/12)
- Wollaston, Quincy (11/03)
- Good Samaritan, Reading (12/02)
- Winslow Lewis, Boston (12/11; installation)
- Visits by other Grand Lodge officers begin on Page 1981-160.
- Anniversaries:
- 1981-163: Re-election of Grand Master J. Philip Berquist. Election of other Grand Lodge officers.
- 1981-164: Election of Rt. Wor. Stephen C. Luce, Jr. as Honorary Trustee of the Masonic Education and Charity Trust.
Grand Master's Address
- 03/11: 1981-21; necrology; visitations; Roman Catholics; Blood program; Grand Master's Appeal; DeMolay; degree teams; Grand Master's Day; All-Masonic Night; acknowledgements.
- 06/10: 1981-56; necrology; visitations; Non-Mason night at Melha; All-Masonic Night; Grand Lecturers; Roman Catholics; Grand Representatives; Table Lodge ceremony; Masonic Home and Nursing Home; Data and word processing; Grand Lodge building elevators; Grand Master's Award; Williams Building; Grimes scholarship; conclusion.
- 09/09: 1981-89; visitations; 1982 Masonic Fathers' Day; Grand Master's Award; Grand Master's Appeal; lunch program; suspensions; Lodge questionnaire; budget 75-year award; Northeast Conference of Grand Masters and Grand Secretaries; Program for 1940, originally presented by M.W. Joseph Earl Perry in 1939.
- 12/09: 1981-123; Grand Representatives; necrology; Grand Master's Appeal; Masonic Home; visitations; annual reports; Sunday meetings dues increase; Grand Master's Award; Charlton land; Lodge programs; public relations "Back to Lodge" night; Library; Service; Board of Masonic Relief; Education; audit; visits; medals.
Lodge By-Law Changes
- 03/11: 1981-30;
- Full Codes : none.
- Amendments: Amity, Delta, Galilean, Grecian, Isaac Parker, King Hiram's, Lynnfield, Matthew John Whittall, Mosaic, Rufus Putnam, St. Mark's, Social Harmony, Sojourners, Somerville, Starr King; approved. Greylock, New Meadows; not approved.
- 06/10: 1981-66;
- Full Codes : none.
- Amendments: Artisan, Atlantic, Charles C. Dame, Charles C. Spellman, Daniel Webster, Day Spring, Doric, Eastern Star, Elm, Eureka, Fidelity, Frank W. Thompson, Friendship, Galilean, Greylock (reducing fees for the degrees), The Harvard, Isaac Parker, Joel H. Prouty, Lafayette (North Adams) (reducing fees for the degrees), Montacute, Mount Orthodox, Netop, New Meadows, Norfolk, Pacific, Simon W. Robinson, Spencer, Star, Unity, Washington, Wayfarers; approved.
- 09/09: 1981-106;
- Full Codes : none.
- Amendments: Army, Berkshire, Canal Zone Isthmian, DeWitt Clinton, Fidelity, Frank W. Thompson, Ionic (Easthampton) (with changes), Lynnfield, Milton, Nehoiden, Noddle's Island, Paul Dean, Perfection, Roswell Lee-Samuel Osgood, Washington, Wyoming; approved.
- 12/09: 1981-130;
- Full Codes : none.
- Amendments: Golden Fleece, Hampden, Ionic (Easthampton), King Solomon's, Lynnfield, Pilgrim, Quinebaug, Russell, Wollaston; approved. Abraham H. Howland Jr., Universal; not approved.
Necrologies and Memorials
- NECROLOGIES:
- 03/11: 1981-24; Rt. Wor. Leon Theodore Sochia, Jr., Past District Deputy Grand Master.
- 03/11: 1981-24; Rt. Wor. Warren George Osgood, Past District Deputy Grand Master.
- 03/11: 1981-25; Rt. Wor. Robert Whitten MacGlashing, Past District Deputy Grand Master.
- 03/11: 1981-25; Rt. Wor. Rexford Ray Paine, Past District Deputy Grand Master.
- 03/11: 1981-25; Rt. Wor. Kenneth Homer Keyes, Past District Deputy Grand Master.
- 06/10: 1981-63; Rt. Wor. Jose Formoso Reyes, Past District Deputy Grand Master.
- 06/10: 1981-64; Rt. Wor. Clifford Mason Greene, Past District Deputy Grand Master, Past Grand Pursuivant.
- 06/10: 1981-64; Rt. Wor. Alexander Roderick MacLeod, Past District Deputy Grand Master.
- 06/10: 1981-64; Rt. Wor. James Otis Smith, Jr., Past District Deputy Grand Master.
- 09/09: 1981-105; Rt. Wor. Everett Parker Hull, Past District Deputy Grand Master.
- 09/09: 1981-105; Rt. Wor. Harold John Toole, Past District Deputy Grand Master.
- 12/09: 1981-124; Rt. Wor. Willard Kyte French, Past District Deputy Grand Master.
Petitions for Charters
- 03/11: 1981-25; Petition by Fraternity and Ebenezer Fuller Lodges, to merge as Fraternity & Fuller Lodge; granted. Charter amended, 1981-28.
- 03/11: 1981-28; Petition by Mizpah and Faith Lodges, to merge as Mizpah-Faith Lodge; granted. Charter amended, 1981-29.
- 09/09: 1981-105: Petition by Gate of the Temple Lodge to amend its charter to remove from Quincy to Stoughton; granted.
SPECIAL COMMUNICATIONS
- 02/03: 1981-1; Brockton. 125th Anniversary of Paul Revere Lodge.
- 1981-2: Grand Lodge opened and was received by Wor. Raymond E. Allen, Master of Paul Revere Lodge.
- 1981-2: Address by the Grand Master. Remarks by other Brothers.
- 1981-3: (02/07) Anniversary Dinner dance at Canoe Club, West Bridgewater.
- 1981-3: History of Paul Revere Lodge, 1956-1981, by Bro. Russell B. Ford.
- 04/25: 1981-34; Longmeadow. 50th Anniversary of Longmeadow Lodge.
- 1981-34: Grand Lodge opened and was received by Wor. W. Douglas Spingler, Master of Longmeadow.
- 1981-35: Address by the Grand Master. Remarks by other Brothers.
- 05/15: 1981-36; Newtonville. Uniting of Fraternity and Ebenezer Fuller Lodges.
- 1981-36: Grand Lodge opened and was received by Wor. Arthur P. Kelly and Wor. Charles S. Turcotte, Masters of the two lodges.
- 1981-37: Ceremony of merger, described in detail. The two lodges were united as Fraternity & Fuller Lodge.
- 05/16: 1981-42; Braintree. Dedication of a Masonic Temple.
- 1981-42: Grand Lodge opened and was received by the Brethren and guests of Delta Lodge.
- 1981-43: Address by the Grand Master. Remarks by other Brothers.
- 1981-43: History of the Braintree Masonic Association.
- 06/02: 1981-45; Boston. 125th Anniversary of Revere Lodge.
- 1981-46: Grand Lodge opened and was received by Wor. Benson Brown, Master of Revere Lodge.
- 1981-46: Address by the Grand Master. Remarks by other Brothers.
- 06/20: 1981-71; Fall River. Dedication of Masonic Apartments.
- 1981-72: Grand Lodge opened and was received by the various Lodges and their guests.
- 1981-72: Masonic apartments dedicated "in full form and ceremony in accordance with ancient usage."
- 1981-72: Address by the Grand MAster. Remarks by other Brothers.
- 06/23: 1981-74; Cambridge. Uniting of Mizpah and Faith Lodge.
- 1981-75: Grand Lodge opened and was received by Wor. Norman H. Shaw, Jr. and Wor. Roger W. Rivinius, Masters of the two lodges.
- 1981-75. Ceremony of merger. The two lodges were united as Mizpah-Faith Lodge.
- 06/24: 1981-77; Hanover. Burning of the Temple Mortgage.
- 1981-78: Grand Lodge opened and was received by Wor. Allan Johnson, Master of Phoenix Lodge.
- 1981-78: Mortgage burning ceremony.
- 1981-78: Remarks by the Grand Master and other officers.
- 08/23: 1981-79; Easthampton. Dedication of a Masonic Temple.
- 1981-79: Grand Lodge opened and was received by Wor. Donat J. Fournier, Sr., Master of Ionic Lodge.
- 1981-80: Temple dedicated "to the purposes of Masonry in full form and ceremony in accordance with ancient usage."
- 1981-80: Address by the Grand Master. Remarks by other brothers; note that this date is the 114th anniversary of the granting of Ionic Lodge's charter.
- 09/12: 1981-108; Shelburne Falls. 175th Anniversary of Mountain Lodge.
- 1981-108: Grand Lodge opened and was received by the Brethren of Mountain Lodge.
- 1981-109: Presentations. Remarks by Most Wor. Joseph Earl Perry, Acting Senior Grand Warden, who was raised in this Lodge in 1909. Address by the Grand Master; remarks by other Brothers.
- 1981-110ff: History of Mountain Lodge, 1956-1981, by Bro. Walter M. Taylor.
- 10/11: 1981-113; North Brookfield. Dedication of a Masonic Temple.
- 1981-113: Grand Lodge opened and was received by Wor. Wayne A. Granat, Master of Meridian Sun Lodge.
- 1981-114: Temple dedicated "to the purposes of Masonry in full form and ceremony in accordance with ancient usage."
- 1981-114: Address by the Grand Master. Remarks by other Brothers.
FEAST OF ST. JOHN THE EVANGELIST
(held at Masonic Temple, Boston, 12/28/1981)
- 1981-165: Opening and roll call.
- 1981-170: Reception and introduction of guests, as well as Grand Representatives.
- 1981-171: Report of Grand Secretary; 1,301 diplomas issued. List of lodges not represented in Grand Lodge in 1981, as well as the past 2 years.
- 1981-172: Installation of Grand Master Berquist. Installation of other Grand Officers.
- 1981-174: Feast of St. John. Toasts and names of speakers:
- 1981-175: The Grand Master.
- 1981-176: Deputy Grand Master William C. Loring.
- 1981-178: Most Wor. Bernard E. Rothman, Grand Master of Maryland.
- 1981-181: Newman Flanagan, District Attorney of Suffolk County, State Deputy of Massachusetts Knights of Columbus.
LIST OF LODGES IN MASSACHUSETTS BY DISTRICT: 1981
There were 47 districts in Massachusetts in 1981 (numbered 1 through 33), as well as districts for Chile, China, the Caribbean and the Canal Zone.
DISTRICT 1: Boston
Hans O. Johnson, District Deputy Grand Master; 10 Lodges
Tabular: 1981-192
- St. John's (Boston, 1733)
- Lodge of St. Andrew, (Boston, 1752)
- The Massachusetts (Boston, 1770)
- Columbian (Boston, 1796)
- Mount Lebanon (Boston, 1801)
- Germania (Boston, 1854)
- Winslow Lewis (Boston, 1855)
- Revere (Boston, 1856)
- Joseph Warren (Boston, 1856)
- Shawmut (Boston, 1911)
DISTRICT 2: Cambridge
Curtis M. Gifford, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1981-193
- Amicable (Cambridge, 1805)
- The Lodge of Eleusis (Boston, 1865)
- Mizpah-Faith (Cambridge, 1867)
- Charity (Cambridge, 1869)
- Joseph Webb (Boston, 1876)
- Richard C. MacLaurin (Cambridge, 1920)
- Realty (Boston, 1954)
- The DeMolay (Boston, 1975)
DISTRICT 2: Boston
Robert L. Pann, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1981-194
- Mount Olivet (Cambridge, 1863)
- Zetland (Boston, 1867)
- Euclid (Boston, 1916)
- The Harvard (Cambridge, 1922)
- Boston University (Boston, 1925)
- Moses Michael Hays (Needham, 1931)
DISTRICT 3: Boston
Samuel Lieberson, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1981-195
- Mount Tabor (Boston, 1846)
- Henry Price (Boston, 1858)
- Hammatt (East Boston, 1859)
- Robert Lash (Chelsea, 1867)
- Temple (Boston, 1870)
- Seaview (Revere, 1917)
- Fourth Estate (Boston, 1922)
- Ocean (Winthrop, 1958)
DISTRICT 3: Chelsea
C. Philip Wilson, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1981-196
- Star of Bethlehem (Wakefield, 1844)
- Baalbec (East Boston, 1852)
- Winthrop (Winthrop, 1887)
- Noddle's Island (Boston, 1920)
- Everett C. Benton (Boston, 1925)
- Major General Henry Knox (Boston, 1926)
DISTRICT 4: South Boston
Seymore M. Ross, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1981-197
- St. Paul's (Braintree, 1846)
- Adelphi (Quincy, 1865)
- Prospect (Roslindale, 1890)
- Algonquin, Dorchester, 1913)
- Loyalty (Jamaica Plain, 1920)
- Zerubbabel (Quincy, 1950)
DISTRICT 4: Dorchester
Arthur H. Shapiro, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1981-198
- Union (Dorchester, 1796)
- Gate of the Temple (Stoughton, 1855) charter amended 09/01
- Rabboni (Dorchester, 1869)
- Macedonian (Milton, 1893)
- Brotherhood (Boston, 1926)
DISTRICT 4: Roxbury
Arshag Gechijian, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1981-199
- Eliot (Westwood, 1866)
- Dorchester (Dorchester, 1912)
- West Roxbury (Roslindale, 1919)
- Milton (Milton, 1922)
- Hesperia (Boston, 1925)
DISTRICT 5: Waltham
Robert C. Lavin, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1981-200
- Monitor (Waltham, 1820)
- Dalhousie (Newtonville, 1860)
- Beth-Horon (Brookline, 1870)
- Fraternity and Fuller (Newtonville, 1875) merged 05/15
- Wellesley (Needham, 1912) relocated 09/1981
- Victory (Watertown, 1920)
- Nehoiden (Needham, 1927)
- Garden City (Newtonville, 1954)
DISTRICT 5: Brighton
Lowell U. Hammett, District Deputy Grand Master; 10 Lodges
Tabular: 1981-201
- Bethesda (Brighton, 1819)
- Pequossette (Watertown, 1856)
- Belmont-Beaver (Belmont, 1864) merged 09/15
- Isaac Parker (Waltham, 1867)
- Norfolk (Needham, 1874)
- Norumbega (Newtonville, 1920)
- Brookline (Brookline, 1920)
- United (Brookline, 1924)
- Waltham (Waltham, 1928)
- Maugus Hill (Wellesley, 1957)
DISTRICT 6: Somerville
David B. Lewis, Jr., District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1981-202
- King Solomon's (Charlestown, 1783)
- Mount Hermon (Medford, 1854)
- Simon W. Robinson(Lexington, 1870)
- Soley (Lincoln, 1879)
- Friendship (Wilmington, 1901)
- Russell (Arlington, 1923)
- Simonds (Burlington, 1955)
- Frank W. Thompson (Bedford, 1955)
DISTRICT 6: Arlington
John E. Larsen, District Deputy Grand Master; 9 Lodges
Tabular: 1981-203
- Washington (Lexington, 1796)
- Hiram (Arlington, 1797)
- Mount Horeb (Woburn, 1855)
- John Abbot (Somerville, 1857)
- William Parkman (Winchester, 1864)
- Somerville (West Somerville, 1912)
- Sagamore (West Medford, 1913)
- Samuel Crocker Lawrence (Medford, 1920)
- Freedom (Arlington, 1947)
DISTRICT 7: Malden
Fred K. Bauer, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1981-204
- Mount Vernon (Malden, 1857)
- Good Samaritan (Reading, 1870)
- King Cyrus (Stoneham, 1875)
- Fidelity (Melrose, 1918)
- Galilean (Everett, 1921)
- Mount Scopus (Malden, 1930)
- North Reading (North Reading, 1955)
DISTRICT 7: Melrose
Parker D. Williams, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1981-205
- Wyoming (Melrose, 1856)
- William Sutton (Saugus, 1866)
- Palestine (Everett, 1868)
- Converse (Malden, 1887)
- Golden Rule (Wakefield, 1888)
- The Lodge of Stirling (Malden, 1910)
- Lynnfield (Lynnfield, 1946)
DISTRICT 8: Lynn
Frederic Gluck, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1981-206
- Philanthropic (Marblehead, 1760)
- Jordan (Peabody, 1808)
- Amity (Danvers, 1863)
- Starr King (Salem, 1864)
- Golden Fleece (Lynn, 1864)
- Bethlehem (Lynn, 1920)
- Mount Sinai (Lynn, 1946)
DISTRICT 8: Salem
Harry A. Powers, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1981-207
- Essex (Salem, 1791)
- Mount Carmel (Lynn, 1805)
- Mosaic (Danvers, 1870)
- Damascus (Lynn, 1906)
- Wayfarers (Swampscott, 1914)
- Budleigh (Beverly, 1921)
- Benjamin F. Arrington (Lynn, 1928)
- New Meadows (Topsfield, 1958)
DISTRICT 9: Gloucester
Gordon C. Player, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1981-208
- The Tyrian (Gloucester, 1770)
- Liberty (Beverly, 1824)
- Ashler (Rockport, 1851)
- John T. Heard (Ipswich, 1864)
- Acacia (Gloucester, 1865)
- Manchester (Manchester, 1920)
DISTRICT 10: Newburyport
Lester R.F. Sinton, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1981-209
- St. John's (Newburyport, 1766)
- Merrimack (Haverhill, 1802)
- St. Mark's (Newburyport, 1803)
- Warren (Amesbury, 1822)
- Saggahew (Haverhill, 1864)
- Charles C. Dame (Georgetown, 1867)
- Bethany (Merrimac, 1868)
DISTRICT 11: Lawrence
John B. Leitch, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1981-210
- St. Matthew's (Andover, 1822)
- Grecian (Lawrence, 1825)
- John Hancock (Methuen, 1860)
- Tuscan-Phoenician (Lawrence, 1863)
- Cochichewick (North Andover, 1874)
DISTRICT 12: Lowell
Charles A. Lukas, Jr., District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1981-211
- Corinthian (Concord, 1797)
- Pentucket (Lowell, 1807)
- Ancient York (Lowell, 1852)
- Kilwinning (Lowell, 1866)
- William North (Lowell, 1867)
- Thomas Talbot (Billerica, 1889)
- Wamesit (Tewksbury, 1921)
- William Sewall Gardner (Lowell, 1928)
DISTRICT 13: Fitchburg
Arthur E. McLean, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1981-212
- St. Paul's (Ayer, 1797)
- Aurora (Leominster, 1801)
- Trinity (Clinton, 1858)
- Caleb Butler (Ayer, 1859)
- Wilder (Leominster, 1859)
- Charles W. Moore (Fitchburg, 1865)
- Tahattawan (Littleton, 1929)
DISTRICT 13: Barre
Edward T. Thompson, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1981-213
- Mount Zion (Barre, 1800)
- Orange (Orange, 1859)
- Hope (Gardner, 1864)
- Star (Athol, 1864)
- Artisan (Winchendon, 1865)
- Athol (Athol, 1872)
DISTRICT 14: Greenfield
Donald Q. McCollester, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1981-214
- Republican (Greenfield, 1795)
- Harmony (Northfield, 1796)
- Mountain (Shelburne Falls, 1806)
- Morning Sun (Conway, 1869)
- Bay State (Montague, 1872)
- Mechanic's (Montague, 1878)
- Mount Sugar Loaf (South Deerfield, 1912)
DISTRICT 15: North Adams
Fritz H. Koch, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1981-215
- Lafayette (North Adams, 1847)
- Berkshire (South Adams, 1857)
- Upton (Cheshire, 1869)
- Williams (Williamstown, 1871)
- Greylock (North Adams, 1871)
DISTRICT 16: Pittsfield
Lawrence D. Tonini, District Deputy Grand Master; 9 Lodges
Tabular: 1981-216
- Cincinnatus (Great Barrington, 1795)
- Evening Star (Lenox, 1795)
- Wisdom (West Stockbridge, 1803)
- Mystic (Pittsfield, 1810)
- Globe (Hinsdale, 1869)
- Occidental (Stockbridge, 1870)
- Crescent (Pittsfield, 1873)
- Unity (Dalton, 1896)
- Pittsfield (Pittsfield, 1920)
DISTRICT 17: Holyoke
Walter F. Southard, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1981-217
- Jerusalem (South Hadley, 1797)
- Pacific (Amherst, 1860)
- Mount Tom (Holyoke, 1850)
- Ionic (Easthampton, 1867)
- Mount Holyoke (South Hadley, 1869)
- Hampshire (Haydenville, 1871)
- William Whiting (Holyoke, 1909)
DISTRICT 18: Chicopee
James P. Dout, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1981-218
- Chicopee (Chicopee, 1848)
- Brigham (Ludlow, 1891)
- Esoteric (Springfield, 1909)
- Charles C. Spellman (East Longmeadow, 1921)
- Samuel D. Sherwood (Springfield, 1921)
DISTRICT 18: Springfield
Philip Young, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1981-219
- Hampden (Springfield, 1817)
- Mount Moriah (Westfield, 1856)
- Huntington (Russell, 1866)
- Springfield (Springfield, 1895)
- Mount Orthodox (West Springfield, 1913)
- Federal (Cheshire, 1914)
- Shawmont (Springfield, 1952)
DISTRICT 19: Palmer
Merritt B. Hyatt, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1981-220
- Thomas (Palmer, 1796)
- Quaboag (Warren, 1858)
- Day Spring (Monson, 1862)
- Eden (Ware, 1863)
- Vernon (Belchertown, 1869)
DISTRICT 20: Blackstone
William T. Seaver, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1981-221
- Solomon's Temple (Uxbridge, 1818)
- Blackstone River (Blackstone, 1855)
- Webster (Webster, 1858)
- Oxford (Oxford, 1859)
- Mumford River (Douglas, 1877)
- Granite (Northbridge, 1880)
DISTRICT 21: Brookfield
Frederick J. Voltz, Jr., District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1981-222
- Morning Star (Worcester, 1793)
- Quinebaug (Southbridge, 1859)
- Hayden (Brookfield, 1863)
- Spencer (Spencer, 1871)
- Meridian Sun (North Brookfield, 1894)
- Rufus Putnam (Rutland, 1912)
- Isaiah Thomas (Worcester, 1920)
- Bay Path (West Brookfield, 1923)
DISTRICT 22: Worcester
Carl R. Bohn, District Deputy Grand Master; 9 Lodges
Tabular: 1981-223
- Olive Branch (Millbury, 1797)
- Franklin (Grafton, 1851)
- Montacute (Worcester, 1858)
- Athelstan (Worcester, 1865)
- Quinsigamond(Worcester, 1870)
- Boylston (West Boylston, 1876)
- Joel H. Prouty (Auburn, 1927)
- Matthew John Whittall (Shrewsbury, 1928)
- Level (Worcester, 1952)
DISTRICT 23: Natick
William S. Elliott, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1981-224
- Meridian (Watertown, 1797)
- Montgomery (Milford, 1797)
- John Warren (Hopkinton, 1860)
- Mount Hollis (Holliston, 1864)
- North Star (Ashland, 1864)
- Siloam (Westborough, 1866)
- Charles River (Medway, 1871)
- Alpha (Framingham, 1875)
DISTRICT 24: Marlboro
George C. Oliver, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1981-225
- Middlesex (Framingham, 1795)
- United Brethren (Marlborough, 1859)
- Doric (Hudson, 1864)
- St. Bernard (Southborough, 1867)
- Charles A. Welch (Maynard, 1872)
- Perfection (Framingham, 1957)
DISTRICT 25: Hyde Park
Raynard Braverman, District Deputy Grand Master; 9 Lodges
Tabular: 1981-226
- Rising Star (Stoughton, 1799)
- Orient (Norwood, 1861)
- Blue Hill (Canton, 1863)
- Lafayette (Norwood, 1865)
- Hyde Park (Hyde Park, 1866)
- Constellation (Dedham, 1871)
- Azure (Walpole, 1921)
- Dover (Dover, 1951)
- Sharon (Sharon, 1959)
DISTRICT 26: Quincy
Wayne G. Parlee, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1981-227
- Rural (Quincy, 1801)
- Norfolk Union (Randolph, 1819)
- Orphan's Hope (Weymouth, 1825)
- Delta (Braintree, 1868)
- Wollaston (Quincy, 1899)
- Theodore Roosevelt-Manet (Quincy, 1919)
- Atlantic (Quincy, 1920)
- Wessagusset (Weymouth, 1920)
DISTRICT 27: Plymouth
Marshall W. Bates, Sr., District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1981-228
- Old Colony (Hingham, 1792)
- Corner Stone (Duxbury, 1801)
- Plymouth (Plymouth, 1825)
- Konohassett (Cohasset, 1864)
- Phoenix (Hanover, 1873)
- Satuit (Scituate, 1875)
- Nantascot (Hull, 1954)
- Daniel Webster (Marshfield, 1964)
DISTRICT 28: Taunton
Edward F. Newman, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1981-229
- King David (Taunton, 1798)
- May Flower (Middleboro, 1864)
- Paul Dean (North Easton, 1867)
- Charles H. Titus (Taunton, 1872)
- Eastern Star (Rehoboth, 1924)
- Netop (Seekonk, 1924)
- Ezra (Taunton, 1952)
DISTRICT 28: Attleboro
Herbert M. Tinkham, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1981-230
- Bristol (North Attleboro, 1797)
- St. Alban's (Wrentham, 1818)
- St. James (Mansfield, 1864)
- Excelsior (Franklin, 1866)
- Ionic (Taunton, 1867)
- Ezekiel Bates (Attleboro, 1870)
DISTRICT 29: Brockton
Stephen H. Noyes, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1981-231
- Fellowship (Bridgewater, 1797)
- Paul Revere (North Bridgewater, 1856)
- John Cutler (Abington, 1859)
- Puritan (Whitman, 1869)
- St. George (Brockton, 1877)
- Satucket (East Bridgewater, 1881)
- Baalis Sanford (Brockton, 1917)
- Wampatuck (Hanson, 1946)
DISTRICT 30: Fall River
James H. Douglass, District Deputy Grand Master'; 7 Lodges
Tabular: 1981-232
- Mount Hope (Fall River, 1824)
- Eureka (New Bedford, 1857)
- Pioneer (Somerset, 1863)
- Abraham H. Howland Jr. (New Bedford, 1915)
- Massasoit-Narragansett (Fall River, 1915)
- Watuppa (Fall River, 1926)
- Wamsutta (New Bedford, 1949)
DISTRICT 30: New Bedford
Franklin H. Michelsen, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1981-233
- Star in the East (New Bedford, 1823)
- King Philip (Fall River, 1866)
- George H. Taber (Fairhaven, 1872)
- Noquochoke (South Westport, 1878)
- Paskamansett (New Bedford, 1920)
- Quittacus (New Bedford, 1921)
DISTRICT 31: Nantucket
A. Douglas Stewart, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1981-234
- Union (Nantucket, 1771)
- Social Harmony (Middleboro, 1823)
- Martha's Vineyard (Tisbury, 1859)
- Pythagorean (Marion, 1861)
- Oriental (Edgartown, 1866)
DISTRICT 32: Hyannis
Randall S. Everson, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1981-235
- Marine (Falmouth, 1798)
- Fraternal (Barnstable, 1801)
- DeWitt Clinton (Sandwich, 1855)
- Howard (Yarmouth, 1869)
- Mariners' (Cotuit, 1871)
DISTRICT 32: Provincetown
David R. Thomson, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1981-236
- King Hiram's (Provincetown, 1795)
- Mount Horeb (Dennis, 1854)
- Pilgrim (Harwich, 1859)
- Adams (Wellfleet, 1865)
- St. Martin's (Chatham, 1872)
- Universal (Orleans, 1917)
DISTRICT 33: Springfield
Richard Goulding, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1981-237
- Roswell Lee-Samuel Osgood (Springfield, 1864)
- Belcher (Chicopee, 1870)
- Newton (Wilbraham, 1870)
- Indian Orchard (Springfield, 1911)
- Elm (West Springfield, 1924)
- Longmeadow (Longmeadow, 1931)
PANAMA CANAL DISTRICT
W. Eugene Bondurant, District Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1981-238
- Sojourners (Cristobal, Canal Zone, 1912)
- Canal Zone Isthmian (Ancon, Canal Zone, 1913) merged 07/27
- Army (Empire, Canal Zone, 1915)
- Darien (Balboa, Canal Zone, 1917)
- Sibert (Gatun, Canal Zone, 1918)
- Chagres (Ancon, Canal Zone, 1921)
CHILE DISTRICT
Oscar E. Gibson, District Deputy Grand Master; 3 Lodges
Tabular: 1981-239
- Bethesda (Valparaiso, Chile, 1854)
- Huelen (Santiago, Chile, 1876)
- St. John's (Concepción) (Concepción, Chile, 1884)
CHINA DISTRICT
Joe A. Diele, District Deputy Grand Master; 3 Lodges
Tabular: 1981-240
- Ancient Landmark (Shanghai, China, 1863) In recess
- Shanghai (Shanghai, China, 1903) In recess
- Sinim (Tokyo, Japan, 1903)
- International (Peking, China, 1915) In recess
- Hykes Memorial (Tientsin, China, 1922) In recess
CARIBBEAN DISTRICT
Robert J. Aven, District Deputy Grand Master; 1 Lodge
Tabular: 1981-241
- Caribbean Naval (Guantánamo, Cuba, 1966)