MassachusettsYear1980
1980
ARTHUR H. MELANSON, Grand Master
Horatio Bisbee, Deputy Grand Master
Charles A. Cross, Senior Grand Warden
James T. Watson, Jr., Junior Grand Warden
A portrait of the Grand Master appeared in the Frontispiece and above.
Contents
- 1 QUARTERLY COMMUNICATIONS
- 2 SPECIAL COMMUNICATIONS
- 3 FEAST OF ST. JOHN THE EVANGELIST
- 4 LIST OF LODGES IN MASSACHUSETTS BY DISTRICT: 1980
- 4.1 DISTRICT 1: Boston
- 4.2 DISTRICT 2: Cambridge
- 4.3 DISTRICT 2: Boston
- 4.4 DISTRICT 3: Boston
- 4.5 DISTRICT 3: Chelsea
- 4.6 DISTRICT 4: South Boston
- 4.7 DISTRICT 4: Dorchester
- 4.8 DISTRICT 4: Roxbury
- 4.9 DISTRICT 5: Waltham
- 4.10 DISTRICT 5: Brighton
- 4.11 DISTRICT 6: Somerville
- 4.12 DISTRICT 6: Arlington
- 4.13 DISTRICT 7: Malden
- 4.14 DISTRICT 7: Melrose
- 4.15 DISTRICT 8: Salem
- 4.16 DISTRICT 8: Lynn
- 4.17 DISTRICT 9: Gloucester
- 4.18 DISTRICT 10: Newburyport
- 4.19 DISTRICT 11: Lawrence
- 4.20 DISTRICT 12: Lowell
- 4.21 DISTRICT 13: Fitchburg
- 4.22 DISTRICT 13: Barre
- 4.23 DISTRICT 14: Greenfield
- 4.24 DISTRICT 15: North Adams
- 4.25 DISTRICT 16: Pittsfield
- 4.26 DISTRICT 17: Holyoke
- 4.27 DISTRICT 18: Chicopee
- 4.28 DISTRICT 18: Springfield
- 4.29 DISTRICT 19: Palmer
- 4.30 DISTRICT 20: Blackstone
- 4.31 DISTRICT 21: Brookfield
- 4.32 DISTRICT 22: Worcester
- 4.33 DISTRICT 23: Natick
- 4.34 DISTRICT 24: Marlboro
- 4.35 DISTRICT 25: Hyde Park
- 4.36 DISTRICT 26: Quincy
- 4.37 DISTRICT 27: Plymouth
- 4.38 DISTRICT 28: Taunton
- 4.39 DISTRICT 28: Attleboro
- 4.40 DISTRICT 29: Brockton
- 4.41 DISTRICT 30: Fall River
- 4.42 DISTRICT 30: New Bedford
- 4.43 DISTRICT 31: Nantucket
- 4.44 DISTRICT 32: Hyannis
- 4.45 DISTRICT 32: Provincetown
- 4.46 DISTRICT 33: Springfield
- 4.47 CANAL ZONE DISTRICT
- 4.48 CHILE DISTRICT
- 4.49 CHINA DISTRICT
- 4.50 CARIBBEAN DISTRICT
QUARTERLY COMMUNICATIONS
(held at Masonic Temple, Boston)
- 03/12: 1980-4;
- 06/11: 1980-20;
- 09/10: 1980-108;
- 12/10: 1980-145; (Annual Communication)
03/12 Agenda
- 1980-11: Report of Committee on Records.
06/11 Agenda
- 1980-78: Report of Committee on Records.
- 1980-79: Discipline report.
- 1980-93: Address by Rt. Wor. Ralph B. Duncan, Executive Officer for Massachusetts, International Order of DeMolay.
- 1980-95: Greetings to Grand Representatives.
- 1980-97: Withdrawal of recognition from the Grand Lodge of Belgium; granting of recognition to the Regular Grand Lodge of Belgium. Recognition of the Grand Lodge of Uruguay.
- 1980-103: Presentations.
- 1980-104: Remarks by Past Junior Grand Warden Thomas J. Luby, Jr.
09/10 Agenda
- 1980-116: Report of Committee on Records.
- 1980-121: Greetings to Grand Representatives.
- 1980-122: Budget for 1981.
12/10 Agenda
- 1980-154: Report of Committee on Records.
- 1980-155: Greetings to Grand Representatives.
- 1980-178: Social Lodge, Ashby, Massachusetts, by Rt. Wor. John M. Sherman.
- Visits by Grand Master Melanson, beginning on Page 1980-205:
- Anniversaries:
- Simonds, Burlington (03/11; 25th Anniversary)
- DeWitt Clinton, Sandwich (03/15; 125th Anniversary; Special Communication)
- Gate of the Temple, Quincy (03/19; 125th Anniversary; Special Communication)
- Mount Scopus, Malden (05/28; 50th Anniversary; Special Communication)
- Amicable, Cambridge (06/07; 175th Anniversary)
- Garden City, Newtonville (10/15; 25th Anniversary)
- Granite, Northbridge (11/01; Centenary)
- Blackstone River, Blackstone (12/06; 125th Anniversary)
- North Reading, North Reading (12/12; 25th Anniversary; Special Communication)
- Consolidations:
- Hall Dedications and corner-stone layings:
- Winchendon (09/19; Hall dedication; Special Communication)
- Belmont (10/18; Hall dedication; Special Communication)
- Lodges visited:
- Caribbean Naval, Guantánamo, Cuba (01/23; Special Communication)
- Eden, Ware (01/29; reception for Deputy Grand Master Horatio Bisbee)
- Phoenix, Hanover (01/30; Worshipful Masters' Association)
- The Tyrian, Gloucester (02/05)
- Columbian, Boston (02/07)
- Montacute, Worcester (02/09; reception for Senior Grand Warden Charles A. Cross)
- Massasoit-Narragansett, Fall River (02/14; reception for Junior Grand Warden James F. Watson, Jr.)
- Winslow Lewis, Boston (02/23)
- Meridian, Natick (02/27)
- United Brethren, Marlborough (03/05)
- Grand Lodge of Connecticut (03/25-03/26)
- Mount Hollis, Holliston (04/07)
- Grand Lodge of South Carolina (04/23-04/25)
- Grand Lodge of Maine (05/05-05/07)
- Gate of the Temple, Quincy (05/09; Anniversary Dinner Dance)
- Grand Lodge of New Hampshire (05/16-05/17)
- Grand Lodge of Rhode Island (05/18-05/19)
- Winslow Lewis, Boston (06/13)
- Frank W. Thompson, Bedford (06/17)
- Grand Lodge of Canada (Ontario) (07/15-07/17)
- Wellesley, Wellesley (09/12; installation)
- Washington, Lexington (09/13; installation)
- The Lodge of Eleusis, Boston (09/18; installation)
- Charles C. Spellman, East Longmeadow (09/26; Mortgage burning; Special Communication)
- Wyoming, Melrose (09/27; installation)
- Hiram, Arlington (10/02; installation)
- Grand Lodge of West Virginia (10/12-10/14)
- Manchester, Manchester (10/20)
- The DeMolay, Boston (10/27; installation)
- Hampden, Springfield (10/28; installation)
- Grand Lodge of Maryland (11/15-11/17)
- Lodge of St. Andrew, Boston (11/20; Feast of St. Andrew)
- Orient, Norwood (12/08)
- Visits by other Grand Lodge officers begin on Page 1980-209.
- Anniversaries:
- 1980-212: Election of Rt. Wor. J. Philip Berquist as Grand Master. Election of other Grand Lodge officers.
Grand Master's Address
- 03/12: 1980-21; opening remarks; necrology; DDGM Workshop; visitations; Masonic Home; Caribbean visit; Grand Masters' Conference; emphasis for 1980; discipline; Grand Master's Secretary; gifts; 75-year recognition.
- 06/11: 1980-101; opening remarks; necrology; visitations; Masonic Home; Grand Master's Day; healings; dispensations; 'particular procurement'; DeMolay; candidate's dress; protocol.
- 09/10: 1980-130; opening remarks; visitations; Feast of St. John; Grand Master's Day; DeMolay; Masonic Home; Grand Master's Appeal; necrology.
- 12/10: 1980-164; necrology; opening remarks; annual reports; visitations; Masonic Home; Grand Master's Appeal; Grand Lodge News; "I Believe"; library; museum; service; Board of Masonic Relief; Education; audit; visits; medals.
Lodge By-Law Changes
- 03/12: 1980-28;
- Full Codes : none.
- Amendments: Acacia, Amity, Artisan, Athelstan, Chagres, Cincinnatus, Delta, Eastern Star, Elm, Howard, Joel H. Prouty, Matthew John Whittall, Morning Star, Mount Tom, Mumford River, North Reading, Norumbega, Rural, Sharon, Sibert, Star of Bethlehem, Union (Dorchester), Universal; approved.
- 06/11: 1980-101;
- Full Codes : none.
- Amendments: Charles A. Welch, Charles H. Titus, Crescent, Essex, Ezekiel Bates, Frank W. Thompson, Indian Orchard, Isaac Parker, King David, Mariners', Milton, Mount Olivet, Noquochoke, North Reading, North Star, Occidental, Olive Branch, Palestine, Russell, St. Bernard, Samuel Crocker Lawrence, Satucket, Sinim (with changes), Soley, Thomas Talbot, Unity, Wamsutta, Washington, West Roxbury, William North; approved. Doric, Greylock, Orphan's Hope; not approved.
- 09/10: 1980-130;
- Full Codes : none.
- Amendments: Belcher, Brigham, Eastern Star, Ezra, Galilean, Jordan, King Cyrus, King David, Mount Holyoke, Mystic, North Reading, Orphan's Hope (reducing the fees for degrees), Phoenix, Pittsfield, Spencer; approved.
- 12/10: 1980-169;
- Full Codes : Charles W. Moore; approved.
- Amendments: Boston University, George H. Taber, Lafayette (Norwood), Massasoit-Narragansett, Nehoiden, New Meadows, Rufus Putnam, Thomas Talbot, West Roxbury; approved.
Necrologies and Memorials
Past Grand Master Thomas S. Roy
- NECROLOGIES:
- 03/12: 1980-21; Rt. Wor. Kenneth William Chase, Past District Deputy Grand Master.
- 03/12: 1980-22; Rt. Wor. Anthony T. Tie, Past District Deputy Grand Master.
- 03/12: 1980-22; Rt. Wor. Wesley James Schutt, Past District Deputy Grand Master.
- 03/12: 1980-22; Rt. Wor. Alexander Campbell Todd, Past District Deputy Grand Master.
- 06/11: 1980-80; Rt. Wor. Henry Chester Johnson, Past District Deputy Grand Master.
- 06/11: 1980-80; Rt. Wor. Harry Everett Trask, Past District Deputy Grand Master.
- 06/11: 1980-81; Rt. Wor. Thomas Sherrard Roy, Past Grand Master.
- 06/11: 1980-81; Rt. Wor. John Albert Jewell, Past Deputy Grand Master.
- 06/11: 1980-82; Rt. Wor. Samuel Russell Irons, Past Junior Grand Warden.
- 09/10: 1980-121; Rt. Wor. Alvin Raymond Reid, Past District Deputy Grand Master.
- 09/10: 1980-121; Rt. Wor. George Marvin Campbell, Past District Deputy Grand Master.
- 09/10: 1980-121; Rt. Wor. Otto Albrecht, Past District Deputy Grand Master.
- 12/10: 1980-156; Rt. Wor. George Melior Jackson, Past District Deputy Grand Master.
- 12/10: 1980-156; Rt. Wor. Frederick Henry Greensmith, Past District Deputy Grand Master.
- 12/10: 1980-156: Rt. Wor. Richard Henry Kinsey, Past District Grand Master.
- 12/10: 1980-157; Rt. Wor. James Garfield Buckley, Past District Deputy Grand Master.
- 12/10: 1980-157; Rt. Wor. Adam Johnstone Shaw, Past District Deputy Grand Master, Past Junior Grand Deacon.
- 12/10: 1980-157; Rt. Wor. Harold Wenworth Sprague, Past Deputy Grand Master.
- MEMORIALS:
- 06/11: 1980-82; Most Wor. Thomas Sherrard Roy, Past Grand Master, presented by Most Wor. Herbert H. Jaynes, for the Committee.
- 06/11: 1980-85; Rt. Wor. John Albert Jewell, Past Grand Master, presented by Most Wor. Thomas A. Booth, for the Committee.
- 06/11: 1980-87; Rt. Wor. Samuel Russell Irons, Past Junior Grand Warden, presented by Rt. Wor. Donald P. Baker, for the Committee.
- 12/10: 1980-158; Rt. Wor. Harold Wenworth Sprague, Past Deputy Grand Master, presented by Most Wor. Thomas A. Booth, for the Committee.
- 12/10: 1980-161: Rt. Wor. Richard Henry Kinsey, Past District Grand Master, presented by Rt. Wor. Howard W. Osborn, for the Committee.
Petitions for Charters
SPECIAL COMMUNICATIONS
- 01/23: 1980-1; Guantánamo, Cuba. Visit to Caribbean Naval Lodge.
- 1980-1: Grand Lodge opened and was received by Wor. Warren E. Arnold, Master of Caribbean Naval Lodge.
- 1980-2: Conferral of the Fellow Craft Degree.
- 1980-2: Presentation of commission to Rt. Wor. Robert J. Aven, District Deputy Grand Master.
- 1980-2: Address by the Grand Master and the Grand Marshal.
- 1980-2: (01/22) Lodge banquet.
- 03/15: 1980-31; Sandwich. 125th Anniversary of DeWitt Clinton and rededication of Masonic Temple.
- 1980-32: Grand Lodge opened and was received by Wor. Allan C. Kingsbury, Sr., Master of DeWitt Clinton Lodge.
- 1980-32: Rededication of Temple "in accordance with ancient form and ceremony."
- 1980-32: Address by the Grand Master. Remarks by other Brothers.
- 1980-32: Presentation of a Joseph Warren Medal to Rt. Wor. Kendall G. Jones, Past District Deputy and Chaplain of the Lodge.
- 1980-33ff: History of DeWitt Clinton Lodge.
- 03/19: 1980-44; Quincy. 125th Anniversary of Gate of the Temple Lodge.
- 1980-45: Grand Lodge opened and was received by Wor. Frank R. Porter, Master of Gate of the Temple Lodge.
- 1980-45: Presentations. Address by the Grand Master. Remarks by other Brothers.
- 1980-46: (03/09) Service of Worship at St. Matthew and the Redeemer Episcopal Church in South Boston; (05/09) Anniversary Dinner and Ladies' Night.
- 1980-46ff: History of Gate of the Temple Lodge, 1955-1980, by Bro. George W. Collins.
- 05/01: 1980-53; Lawrence. Uniting of Tuscan and Phoenician Lodges as Tuscan-Phoenician Lodge.
- 1980-54: Grand Lodge opened and was received by Wor. Clifton R. Milne and Wor. Harry C. Holman, Masters of the two Lodges.
- 1980-54: Ceremony of merger.
- 1980-54: Address by the Grand Master. Remarks by other Brothers. Wor. Milne was designated as Presiding Master of Tuscan-Phoenician Lodge.
- 05/28: 1980-56; Malden. 50th Anniversary of Mount Scopus Lodge.
- 1980-57: Grand Lodge opened and was received by the members of the Lodge.
- 1980-57: Remarks by Wor. Richard Hardwick, Charter Member and first Master of the Lodge. He "spoke to the Brethren in a very entertaining manner."
- 1980-57: Presentations. Address by the Grand Master. Remarks by other Brothers.
- 1980-58: (04/27) Service of Divine Worship at Temple Tifereth Israel, Malden. (05/17) Fiftieth Anniversary Ball at Colonial Hilton Inn and Country Club, Lynnfield.
- 1980-58ff: History of Mount Scopus Lodge, 1955-1980, by Wor. Samuel Fishman.
- 06/22: 1980-105; Charlton. Rededication of the ground floor of Juniper Hall.
- 1980-106: Grand Lodge opened and proceeded to the portico at the entrance of the Hall.
- 1980-106: Remarks by the Grand Master.
- 09/15: 1980-133; Belmont. Uniting of Belmont and Beaver Lodges as Belmont-Beaver Lodge.
- 1980-134: Grand Lodge opened and was received by Rt. Wor. James E. Cushing and Wor. Allan M. Cox, Jr., Masters of the two Lodges.
- 1980-134: Ceremony of merger.
- 1980-134: Address by the Grand Master. Remarks by other Brothers, including Rt. Wor. John M. Sherman, Treasurer.
- 09/19: 1980-136; Winchendon. Dedication of a Masonic Temple.
- 1980-137: Grand Lodge opened and was received by Wor. Ottmar Rau, Master of Artisan Lodge.
- 1980-137: Dedication of the Temple "in full form and ceremony in accordance with ancient usage."
- 1980-137: Address by the Grand Master. Remarks by ther Brothers.
- 1980-138: Brief History of the Masonic Temple in Winchendon.
- 09/26: 1980-140; East Longmeadow. Burning of the mortgage of East Longmeadow Temple.
- 1980-141: Grand Lodge opened and was received by Wor. John A. Maruca, Master of Charles C. Spellman Lodge.
- 1980-141: Mortgage burning ceremony.
- 1980-141: Address by the Grand Master. Remarks by other Brothers.
- 10/18: 1980-143; Belmont. Dedication of a Masonic Temple.
- 1980-144: Grand Lodge opened and was received by Rt. Wor. James E. Cushing, Master of Belmont-Beaver Lodge.
- 1980-144: Dedication of the Temple "formally . . . with full form and ceremony in accordance with ancient usages."
- 1980-144: Address by the Grand Master. Remarks by other Brothers.
- 12/12: 1980-214; North Reading. 25th Anniversary of North Reading Lodge.
- 1980-214: Grand Lodge opened and was received by Wor. Charles M. Gore, Master of North Reading Lodge.
- 1980-215: Recognition of 18 Charter Members.
- 1980-215: Address by the Grand Master: What is Masonry? Remarks by other Brothers.
- 1980-217ff: History of North Reading Lodge, 1971-1980, by Wor. Edward F. Piercey.
FEAST OF ST. JOHN THE EVANGELIST
(held at Masonic Temple, Boston, 12/29/1980)
- 1980-221: Opening and roll call.
- 1980-227: Reception and introduction of guests, as well as Grand Representatives.
- 1980-228: Report of Grand Secretary; 1,291 diplomas issued. List of lodges not represented in Grand Lodge in 1980, as well as the past 2 years.
- 1980-229: Installation of Grand Master Berquist. Installation of other Grand Officers.
- 1980-231: Feast of St. John. Toasts and names of speakers:
- 1980-232: The Grand Master.
- 1980-234: Deputy Grand Master Stanley I. Kay.
- 1980-237: Most Wor. David B. Craig, Jr., Grand Master of Delaware.
- 1980-239: Most Wor. N. Richard Richards, Grand Master of Canada (Ontario).
- 1980-241: Most Wor. Raymond C. Ellis, Past Grand Master of New York. (Presentation on Page 1980-248.)
LIST OF LODGES IN MASSACHUSETTS BY DISTRICT: 1980
There were 47 districts in Massachusetts in 1980 (numbered 1 through 33), as well as districts for Chile, China, the Caribbean and the Canal Zone.
DISTRICT 1: Boston
Edward Newpol, District Deputy Grand Master; 10 Lodges
Tabular: 1980-254
- St. John's (Boston, 1733)
- Lodge of St. Andrew, (Boston, 1752)
- The Massachusetts (Boston, 1770)
- Columbian (Boston, 1796)
- Mount Lebanon (Boston, 1801)
- Germania (Boston, 1854)
- Winslow Lewis (Boston, 1855)
- Revere (Boston, 1856)
- Joseph Warren (Boston, 1856)
- Shawmut (Boston, 1911)
DISTRICT 2: Cambridge
Curtis M. Gifford, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1980-255
- Amicable (Cambridge, 1805)
- The Lodge of Eleusis (Boston, 1865)
- Mizpah (Cambridge, 1867)
- Charity (Cambridge, 1869)
- Joseph Webb (Boston, 1876)
- Richard C. MacLaurin (Cambridge, 1920)
- Realty (Boston, 1954)
- The DeMolay (Boston, 1975)
DISTRICT 2: Boston
Robert L. Pann, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1980-256
- Aberdour (Boston, 1860) merged 03/17
- Mount Olivet (Cambridge, 1863)
- Zetland (Boston, 1867)
- Euclid (Boston, 1916)
- The Harvard (Cambridge, 1922)
- Boston University (Boston, 1925)
- Moses Michael Hays (Needham, 1931)
DISTRICT 3: Boston
Samuel Lieberson, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1980-257
- Mount Tabor (Boston, 1846)
- Henry Price (Boston, 1858)
- Hammatt (East Boston, 1859)
- Robert Lash (Chelsea, 1867)
- Temple (Boston, 1870)
- Seaview (Revere, 1917)
- Fourth Estate (Boston, 1922)
- Ocean (Winthrop, 1958)
DISTRICT 3: Chelsea
James LeGrow, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1980-258
- Star of Bethlehem (Wakefield, 1844)
- Baalbec (East Boston, 1852)
- Faith (Charlestown, 1868)
- Winthrop (Winthrop, 1887)
- Noddle's Island (Boston, 1920)
- Everett C. Benton (Boston, 1925)
- Major General Henry Knox (Boston, 1926)
DISTRICT 4: South Boston
Harry E. Davis, Jr., District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1980-259
- St. Paul's (Braintree, 1846)
- Adelphi (Quincy, 1865)
- Prospect (Roslindale, 1890)
- Algonquin, Dorchester, 1913)
- Loyalty (Jamaica Plain, 1920)
- Zerubbabel (Quincy, 1950)
DISTRICT 4: Dorchester
Charles E. Norton, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1980-260
- Union (Dorchester, 1796)
- Gate of the Temple (Quincy, 1855)
- Rabboni (Dorchester, 1869)
- Macedonian (Milton, 1893)
- Brotherhood (Boston, 1926)
DISTRICT 4: Roxbury
Henry Brauneis, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1980-261
- Eliot (Westwood, 1866)
- Dorchester (Dorchester, 1912)
- West Roxbury (Roslindale, 1919)
- Milton (Milton, 1922)
- Hesperia (Boston, 1925)
DISTRICT 5: Waltham
Shant T. Chebookjian, District Deputy Grand Master; 10 Lodges
Tabular: 1980-262
- Monitor (Waltham, 1820)
- Dalhousie (Newtonville, 1860)
- Beth-Horon (Brookline, 1870)
- Fraternity (Newtonville, 1875)
- Wellesley (Wellesley, 1912)
- Victory (Watertown, 1920)
- Ebenezer Fuller (Brighton, 1920)
- Beaver (Belmont, 1922) merged 09/15
- Nehoiden (Needham, 1927)
- Garden City (Newtonville, 1954)
DISTRICT 5: Brighton
Lowell U. Hammett, District Deputy Grand Master; 10 Lodges
Tabular: 1980-263
- Bethesda (Brighton, 1819)
- Pequossette (Watertown, 1856)
- Belmont-Beaver (Belmont, 1864) merged 09/15
- Isaac Parker (Waltham, 1867)
- Norfolk (Needham, 1874)
- Norumbega (Newtonville, 1920)
- Brookline (Brookline, 1920)
- United (Watertown, 1924)
- Waltham (Waltham, 1928)
- Maugus Hill (Wellesley, 1957)
DISTRICT 6: Somerville
David B. Lewis, Jr., District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1980-264
- King Solomon's (Charlestown, 1783)
- Mount Hermon (Medford, 1854)
- Simon W. Robinson(Lexington, 1870)
- Soley (Lincoln, 1879)
- Friendship (Wilmington, 1901)
- Russell (Arlington, 1923)
- Simonds (Burlington, 1955)
- Frank W. Thompson (Bedford, 1955)
DISTRICT 6: Arlington
Irving E. Johansen, District Deputy Grand Master; 9 Lodges
Tabular: 1980-265
- Washington (Lexington, 1796)
- Hiram (Arlington, 1797)
- Mount Horeb (Woburn, 1855)
- John Abbot (Somerville, 1857)
- William Parkman (Winchester, 1864)
- Somerville (West Somerville, 1912)
- Sagamore (West Medford, 1913)
- Samuel Crocker Lawrence (Medford, 1920)
- Freedom (Arlington, 1947)
DISTRICT 7: Malden
Fred K. Bauer, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1980-266
- Mount Vernon (Malden, 1857)
- Good Samaritan (Reading, 1870)
- King Cyrus (Stoneham, 1875)
- Fidelity (Melrose, 1918)
- Galilean (Everett, 1921)
- Mount Scopus (Malden, 1930)
- North Reading (North Reading, 1955)
DISTRICT 7: Melrose
Stewart I. Ryder, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1980-267
- Wyoming (Melrose, 1856)
- William Sutton (Saugus, 1866)
- Palestine (Everett, 1868)
- Converse (Malden, 1887)
- Golden Rule (Wakefield, 1888)
- The Lodge of Stirling (Malden, 1910)
- Lynnfield (Lynnfield, 1946)
DISTRICT 8: Salem
Thomas Todd, Jr., District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1980-268
- Essex (Salem, 1791)
- Mount Carmel (Lynn, 1805)
- Mosaic (Danvers, 1870)
- Damascus (Lynn, 1906)
- Wayfarers (Swampscott, 1914)
- Budleigh (Beverly, 1921)
- Benjamin F. Arrington (Lynn, 1928)
- New Meadows (Topsfield, 1958)
DISTRICT 8: Lynn
Frederic Gluck, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1980-269
- Philanthropic (Marblehead, 1760)
- Jordan (Peabody, 1808)
- Amity (Danvers, 1863)
- Starr King (Salem, 1864)
- Golden Fleece (Lynn, 1864)
- Bethlehem (Lynn, 1920)
- Mount Sinai (Lynn, 1946)
DISTRICT 9: Gloucester
Gordon C. Player, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1980-270
- The Tyrian (Gloucester, 1770)
- Liberty (Beverly, 1824)
- Ashler (Rockport, 1851)
- John T. Heard (Ipswich, 1864)
- Acacia (Gloucester, 1865)
- Manchester (Manchester, 1920)
DISTRICT 10: Newburyport
Lester R.F. Sinton, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1980-271
- St. John's (Newburyport, 1766)
- Merrimack (Haverhill, 1802)
- St. Mark's (Newburyport, 1803)
- Warren (Amesbury, 1822)
- Saggahew (Haverhill, 1864)
- Charles C. Dame (Georgetown, 1867)
- Bethany (Merrimac, 1868)
DISTRICT 11: Lawrence
John B. Leitch, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1980-272
- St. Matthew's (Andover, 1822)
- Grecian (Lawrence, 1825)
- John Hancock (Methuen, 1860)
- Tuscan (Lawrence, 1863)
- Phoenician (Lawrence, 1870)
- Cochichewick (North Andover, 1874)
DISTRICT 12: Lowell
Ronald W. Wetmore, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1980-273
- Corinthian (Concord, 1797)
- Pentucket (Lowell, 1807)
- Ancient York (Lowell, 1852)
- Kilwinning (Lowell, 1866)
- William North (Lowell, 1867)
- Thomas Talbot (Billerica, 1889)
- Wamesit (Tewksbury, 1921)
- William Sewall Gardner (Lowell, 1928)
DISTRICT 13: Fitchburg
Donald P. Baker, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1980-274
- St. Paul's (Ayer, 1797)
- Aurora (Leominster, 1801)
- Trinity (Clinton, 1858)
- Caleb Butler (Ayer, 1859)
- Wilder (Leominster, 1859)
- Charles W. Moore (Fitchburg, 1865)
- Tahattawan (Littleton, 1929)
DISTRICT 13: Barre
Edward T. Thompson, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1980-275
- Mount Zion (Barre, 1800)
- Orange (Orange, 1859)
- Hope (Gardner, 1864)
- Star (Athol, 1864)
- Artisan (Winchendon, 1865)
- Athol (Athol, 1872)
DISTRICT 14: Greenfield
Donald Q. McCollester, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1980-276
- Republican (Greenfield, 1795)
- Harmony (Northfield, 1796)
- Mountain (Shelburne Falls, 1806)
- Morning Sun (Conway, 1869)
- Bay State (Montague, 1872)
- Mechanic's (Montague, 1878)
- Mount Sugar Loaf (South Deerfield, 1912)
DISTRICT 15: North Adams
Fritz H. Koch, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1980-277
- Lafayette (North Adams, 1847)
- Berkshire (South Adams, 1857)
- Upton (Cheshire, 1869)
- Williams (Williamstown, 1871)
- Greylock (North Adams, 1871)
DISTRICT 16: Pittsfield
Keith M. Raftery, District Deputy Grand Master; 9 Lodges
Tabular: 1980-278
- Cincinnatus (Great Barrington, 1795)
- Evening Star (Lenox, 1795)
- Wisdom (West Stockbridge, 1803)
- Mystic (Pittsfield, 1810)
- Globe (Hinsdale, 1869)
- Occidental (Stockbridge, 1870)
- Crescent (Pittsfield, 1873)
- Unity (Dalton, 1896)
- Pittsfield (Pittsfield, 1920)
DISTRICT 17: Holyoke
Francis R. Dressell, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1980-279
- Jerusalem (South Hadley, 1797)
- Pacific (Amherst, 1860)
- Mount Tom (Holyoke, 1850)
- Ionic (Easthampton, 1867)
- Mount Holyoke (South Hadley, 1869)
- Hampshire (Haydenville, 1871)
- William Whiting (Holyoke, 1909)
DISTRICT 18: Chicopee
James P. Dout, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1980-280
- Chicopee (Chicopee, 1848)
- Brigham (Ludlow, 1891)
- Esoteric (Springfield, 1909)
- Charles C. Spellman (East Longmeadow, 1921)
- Samuel D. Sherwood (Springfield, 1921)
DISTRICT 18: Springfield
Philip Young, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1980-281
- Hampden (Springfield, 1817)
- Mount Moriah (Westfield, 1856)
- Huntington (Russell, 1866)
- Springfield (Springfield, 1895)
- Mount Orthodox (West Springfield, 1913)
- Federal (Cheshire, 1914)
- Shawmont (Springfield, 1952)
DISTRICT 19: Palmer
Merritt B. Hyatt, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1980-282
- Thomas (Palmer, 1796)
- Quaboag (Warren, 1858)
- Day Spring (Monson, 1862)
- Eden (Ware, 1863)
- Vernon (Belchertown, 1869)
DISTRICT 20: Blackstone
William J. Ziaja, Jr., District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1980-283
- Solomon's Temple (Uxbridge, 1818)
- Blackstone River (Blackstone, 1855)
- Webster (Webster, 1858)
- Oxford (Oxford, 1859)
- Mumford River (Douglas, 1877)
- Granite (Northbridge, 1880)
DISTRICT 21: Brookfield
Frederick J. Voltz, Jr., District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1980-284
- Morning Star (Worcester, 1793)
- Quinebaug (Southbridge, 1859)
- Hayden (Brookfield, 1863)
- Spencer (Spencer, 1871)
- Meridian Sun (North Brookfield, 1894)
- Rufus Putnam (Rutland, 1912)
- Isaiah Thomas (Worcester, 1920)
- Bay Path (West Brookfield, 1923)
DISTRICT 22: Worcester
Philip R. Hey, Sr., District Deputy Grand Master; 9 Lodges
Tabular: 1980-285
- Olive Branch (Millbury, 1797)
- Franklin (Grafton, 1851)
- Montacute (Worcester, 1858)
- Athelstan (Worcester, 1865)
- Quinsigamond(Worcester, 1870)
- Boylston (West Boylston, 1876)
- Joel H. Prouty (Auburn, 1927)
- Matthew John Whittall (Shrewsbury, 1928)
- Level (Worcester, 1952)
DISTRICT 23: Natick
William S. Elliott, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1980-286
- Meridian (Watertown, 1797)
- Montgomery (Milford, 1797)
- John Warren (Hopkinton, 1860)
- Mount Hollis (Holliston, 1864)
- North Star (Ashland, 1864)
- Siloam (Westborough, 1866)
- Charles River (Medway, 1871)
- Alpha (Framingham, 1875)
DISTRICT 24: Marlboro
George C. Oliver, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1980-287
- Middlesex (Framingham, 1795)
- United Brethren (Marlborough, 1859)
- Doric (Hudson, 1864)
- St. Bernard (Southborough, 1867)
- Charles A. Welch (Maynard, 1872)
- Perfection (Framingham, 1957)
DISTRICT 25: Hyde Park
Oscar H. Hagg, District Deputy Grand Master; 9 Lodges
Tabular: 1980-288
- Rising Star (Stoughton, 1799)
- Orient (Norwood, 1861)
- Blue Hill (Canton, 1863)
- Lafayette (Norwood, 1865)
- Hyde Park (Hyde Park, 1866)
- Constellation (Dedham, 1871)
- Azure (Walpole, 1921)
- Dover (Dover, 1951)
- Sharon (Sharon, 1959)
DISTRICT 26: Quincy
C. Murray Pendleton, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1980-289
- Rural (Quincy, 1801)
- Norfolk Union (Randolph, 1819)
- Orphan's Hope (Weymouth, 1825)
- Delta (Braintree, 1868)
- Wollaston (Quincy, 1899)
- Theodore Roosevelt-Manet (Quincy, 1919)
- Atlantic (Quincy, 1920)
- Wessagusset (Weymouth, 1920)
DISTRICT 27: Plymouth
Marshall W. Bates, Sr., District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1980-290
- Old Colony (Hingham, 1792)
- Corner Stone (Duxbury, 1801)
- Plymouth (Plymouth, 1825)
- Konohassett (Cohasset, 1864)
- Phoenix (Hanover, 1873)
- Satuit (Scituate, 1875)
- Nantascot (Hull, 1954)
- Daniel Webster (Marshfield, 1964)
DISTRICT 28: Taunton
Edward F. Newman, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1980-291
- King David (Taunton, 1798)
- May Flower (Middleboro, 1864)
- Paul Dean (North Easton, 1867)
- Charles H. Titus (Taunton, 1872)
- Eastern Star (Rehoboth, 1924)
- Netop (Seekonk, 1924)
- Ezra (Taunton, 1952)
DISTRICT 28: Attleboro
Herbert M. Tinkham, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1980-292
- Bristol (North Attleboro, 1797)
- St. Alban's (Wrentham, 1818)
- St. James (Mansfield, 1864)
- Excelsior (Franklin, 1866)
- Ionic (Taunton, 1867)
- Ezekiel Bates (Attleboro, 1870)
DISTRICT 29: Brockton
Albert F. Fitzpatrick, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1980-293
- Fellowship (Bridgewater, 1797)
- Paul Revere (North Bridgewater, 1856)
- John Cutler (Abington, 1859)
- Puritan (Whitman, 1869)
- St. George (Brockton, 1877)
- Satucket (East Bridgewater, 1881)
- Baalis Sanford (Brockton, 1917)
- Wampatuck (Hanson, 1946)
DISTRICT 30: Fall River
Walter L. Gosciminski, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1980-294
- Mount Hope (Fall River, 1824)
- Eureka (New Bedford, 1857)
- Pioneer (Somerset, 1863)
- Abraham H. Howland Jr. (New Bedford, 1915)
- Massasoit-Narragansett (Fall River, 1915)
- Watuppa (Fall River, 1926)
- Wamsutta (New Bedford, 1949)
DISTRICT 30: New Bedford
Arthur Potter, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1980-295
- Star in the East (New Bedford, 1823)
- King Philip (Fall River, 1866)
- George H. Taber (Fairhaven, 1872)
- Noquochoke (South Westport, 1878)
- Paskamansett (New Bedford, 1920)
- Quittacus (New Bedford, 1921)
DISTRICT 31: Nantucket
Gardner S. McWilliams, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1980-296
- Union (Nantucket, 1771)
- Social Harmony (Middleboro, 1823)
- Martha's Vineyard (Tisbury, 1859)
- Pythagorean (Marion, 1861)
- Oriental (Edgartown, 1866)
DISTRICT 32: Hyannis
Edward L. Jenkins, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1980-297
- Marine (Falmouth, 1798)
- Fraternal (Barnstable, 1801)
- DeWitt Clinton (Sandwich, 1855)
- Howard (Yarmouth, 1869)
- Mariners' (Cotuit, 1871)
DISTRICT 32: Provincetown
Charles S. Hartig, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1980-298
- King Hiram's (Provincetown, 1795)
- Mount Horeb (Dennis, 1854)
- Pilgrim (Harwich, 1859)
- Adams (Wellfleet, 1865)
- St. Martin's (Chatham, 1872)
- Universal (Orleans, 1917)
DISTRICT 33: Springfield
Raymond W. Williamson, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1980-299
- Roswell Lee-Samuel Osgood (Springfield, 1864)
- Belcher (Chicopee, 1870)
- Newton (Wilbraham, 1870)
- Indian Orchard (Springfield, 1911)
- Elm (West Springfield, 1924)
- Longmeadow (Longmeadow, 1931)
CANAL ZONE DISTRICT
Thomas C. Peterson, District Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1980-300
- Sojourners (Cristobal, Canal Zone, 1912)
- Canal Zone Isthmian (Ancon, Canal Zone, 1913)
- Army (Empire, Canal Zone, 1915)
- Darien (Balboa, Canal Zone, 1917)
- Sibert (Gatun, Canal Zone, 1918)
- Chagres (Ancon, Canal Zone, 1921)
CHILE DISTRICT
Oscar E. Gibson, District Deputy Grand Master; 3 Lodges
Tabular: 1980-301
- Bethesda (Valparaiso, Chile, 1854)
- Huelen (Santiago, Chile, 1876)
- St. John's (Concepción) (Concepción, Chile, 1884)
CHINA DISTRICT
Joe A. Diele, District Deputy Grand Master; 3 Lodges
Tabular: 1980-302
- Ancient Landmark (Shanghai, China, 1863) In recess
- Shanghai (Shanghai, China, 1903) In recess
- Sinim (Tokyo, Japan, 1903)
- International (Peking, China, 1915) In recess
- Hykes Memorial (Tientsin, China, 1922) In recess
CARIBBEAN DISTRICT
Robert J. Aven, District Deputy Grand Master; 1 Lodge
Tabular: 1980-303
- Caribbean Naval (Guantánamo, Cuba, 1966)