SeniorDistrictDeputies

From MasonicGenealogy
Jump to: navigation, search

SENIOR DISTRICT DEPUTIES

This page is up to date as of 12/09/2020.

SENIOR DEPUTIES BY DISTRICT

1927-2002 DISTRICTS

The following list shows the senior living District Deputy Grand Masters for the 1927-2003 period. (There are no Deputies still living from all preceding district alignments.)

2003 AND AFTER DISTRICTS

Note that in some cases, a District Deputy Grand Master served only one year in this district, after having served in a predecessor district.

SENIOR DEPUTIES BY YEAR OF SERVICE

The following list shows the senior living District Deputy Grand Masters overall. indicates the Senior District Deputy in that District.

  1. Wesley R. Boutelle, 1968, 1969; Barre 13th District
  2. Sidney Weiner, 1968, 1969; Chicopee 18th District
  3. John H. Hart, 1969, 1970; Lowell 12th District
  4. Richard S. Sleeper, 1971, 1972; Fitchburg 13th District
  5. John M. Watson, 1971, 1972; Pittsfield 16th District
  6. Myron Rubinstein, 1971, 1972; Fall River 30th District
  7. Paul W. Rolston, 1972, 1973; Brighton 5th District
  8. Allen G. Zippin, 1972, 1973; Chicopee 18th District
  9. Edward T. Johnston, 1973, 1974; Hyde Park 25th District
  10. Paul M. Chase, 1973, 1974; Nantucket 31st District
  11. Emmett B. Baker, 1974, 1975; Plymouth 27th District
  12. Richard R. Ray, 1975, 1976; South Boston / Boston 4th District
  13. Philip Pergola, Jr., 1975, 1976; Salem 8th District
  14. Richard W. Stake, 1975, 1976; Worcester 22nd District
  15. William S. Hathaway, Jr., 1975, 1976; Fall River 30th District
  16. Alva C. Stacy, 1976, 1977; Greenfield 14th District
  17. Albert T. Ames, 1976, 1977; Natick 23rd District
  18. Frank H. Foss, 1976, 1977; Marlboro 24th District
  19. Raymond A. Phillips, 1976, 1977; Taunton 28th District
  20. Richard F. Norris, 1977, 1978; Arlington 6th District
  21. Ara Manoogian, 1977, 1978; Brockton 29th District
  22. Ronald Rosenberg, 1978, 1979; Boston 2nd District
  23. Ronald W. Wetmore, 1979, 1980; Lowell 12th District
  24. Keith M. Raftery, 1979, 1980; Pittsfield 16th District
  25. Gardner S. McWilliams, 1979, 1980; Nantucket 31st District
  26. Robert L. Pann, 1980, 1981; Boston 2nd District
  27. Lester R. F. Sinton, 1980, 1981; Newburyport 10th District
  28. Edward T. Thompson, 1980, 1981; Barre 13th District
  29. Donald Q. McCollester, 1980, 1981; Greenfield 14th District
  30. Arthur H. Shapiro, 1981, 1982; Dorchester 4th District
  31. Charles A. Lukas, Jr., 1981, 1982; Lowell 12th District
  32. Lawrence D. Tonini, 1981, 1982; Pittsfield 16th District
  33. Walter F. Southard, 1981, 1982; Holyoke 17th District
  34. David R. Thomson, 1981, 1982; Provincetown 32nd District
  35. Douglas F. Huisman, 1982, 1983; Lynn 8th District
  36. Edward A. Walsh, 1982, 1983; Greenfield 14th District
  37. Basil A. Crandell, 1982, 1983; Chicopee 18th District
  38. Neil A. Noble, 1982, 1983; Palmer 19th District
  39. Robert A. MacDougall, 1983, 1984; South Boston / Boston 4th District
  40. Ernest C. Sofis, 1983, 1984; Dorchester 4th District
  41. Leonard H. Pinaud, 1983, 1984; Roxbury 4th District
  42. W. Bradford Chase, Jr., 1983, 1984; Waltham 5th District
  43. Donald W. Fudge, 1983, 1984; Lowell 12th District
  44. Willis B. Altman, 1983, 1984; Pittsfield 16th District
  45. Ronald E. Jackson, 1983, 1984; Holyoke 17th District
  46. Clayton A. Bemis, 1983, 1984; Quincy 26th District
  47. Robert D. Hermanson, 1983, 1984; Brockton 29th District
  48. William H. Wilbour, 1983, 1984; New Bedford 30th District
  49. James R. Franklin, 1984, 1985; Brighton 5th District
  50. Raymond D. Stephens, Jr., 1984, 1985; Malden 7th District
  51. Robert H. Hartley, 1984, 1985; Taunton 28th District
  52. Neil D. McElwey, 1985, 1986; Holyoke 17th District
  53. Ronald F. Spicer, 1985, 1986; Hyde Park 25th District
  54. Charles E. Katsanos, 1985, 1986; Fall River 30th District
  55. Francis W. Pease, 1985, 1986; Nantucket 31st District