Difference between revisions of "SeniorDistrictDeputies"

From MasonicGenealogy
Jump to: navigation, search
(SENIOR DEPUTIES BY DISTRICT)
(SENIOR DEPUTIES BY YEAR OF SERVICE)
 
Line 89: Line 89:
 
# Keith M. Raftery, 1979, 1980; [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MAPittsfield16_1927-2003 Pittsfield 16th District]
 
# Keith M. Raftery, 1979, 1980; [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MAPittsfield16_1927-2003 Pittsfield 16th District]
 
# Gardner S. McWilliams, 1979, 1980; [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MANantucket31_1927-2003 Nantucket 31st District]
 
# Gardner S. McWilliams, 1979, 1980; [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MANantucket31_1927-2003 Nantucket 31st District]
# '''★''' Edward L. Jenkins, 1979, 1980; [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MAHyannis32_1927-2003 Hyannis 32nd District]
 
 
# Robert L. Pann, 1980, 1981; [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MABoston2_1927-2003 Boston 2nd District]
 
# Robert L. Pann, 1980, 1981; [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MABoston2_1927-2003 Boston 2nd District]
 
# '''★''' Lester R. F. Sinton, 1980, 1981; [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MANewburyport10_1927-2003 Newburyport 10th District]
 
# '''★''' Lester R. F. Sinton, 1980, 1981; [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MANewburyport10_1927-2003 Newburyport 10th District]

Latest revision as of 15:14, 16 January 2020

SENIOR DISTRICT DEPUTIES

This page is up to date as of 12/11/2019.

SENIOR DEPUTIES BY DISTRICT

The following list shows the senior living District Deputy Grand Masters for the 1927-2003 period. (There are no Deputies still living from all preceding district alignments.)

SENIOR DEPUTIES BY YEAR OF SERVICE

The following list shows the senior living District Deputy Grand Masters overall. indicates the Senior District Deputy in that District.

  1. Joseph Liss, 1967, 1968; Pittsfield 16th District
  2. Wesley R. Boutelle, 1968, 1969; Barre 13th District
  3. Sidney Weiner, 1968, 1969; Chicopee 18th District
  4. John H. Hart, 1969, 1970; Lowell 12th District
  5. C. Theodore Whitley, 1970, 1971; Natick 23rd District
  6. Richard S. Sleeper, 1971, 1972; Fitchburg 13th District
  7. John M. Watson, 1971, 1972; Pittsfield 16th District
  8. Myron Rubinstein, 1971, 1972; Fall River 30th District
  9. S(idney). David Cronig, 1971, 1972; Nantucket 31st District
  10. Paul W. Rolston, 1972, 1973; Brighton 5th District
  11. Allen G. Zippin, 1972, 1973; Chicopee 18th District
  12. Malcolm F. Borden, 1972, 1973; Attleboro 28th District
  13. Thomas J. O'Brien, 1973, 1974; South Boston 4th District
  14. Edward T. Johnston, 1973, 1974; Hyde Park 25th District
  15. Paul M. Chase, 1973, 1974; Nantucket 31st District
  16. Emmett B. Baker, 1974, 1975; Plymouth 27th District
  17. Richard R. Ray, 1975, 1976; South Boston / Boston 4th District
  18. Philip Pergola, Jr., 1975, 1976; Salem 8th District
  19. Richard W. Stake, 1975, 1976; Worcester 22nd District
  20. William S. Hathaway, Jr., 1975, 1976; Fall River 30th District
  21. Willis B. Whalen, Jr., 1976, 1977; Somerville 6th District
  22. Alva C. Stacy, 1976, 1977; Greenfield 14th District
  23. Albert T. Ames, 1976, 1977; Natick 23rd District
  24. Frank H. Foss, 1976, 1977; Marlboro 24th District
  25. Raymond A. Phillips, 1976, 1977; Taunton 28th District
  26. Richard F. Norris, 1977, 1978; Arlington 6th District
  27. Ara Manoogian, 1977, 1978; Brockton 29th District
  28. Ronald Rosenberg, 1978, 1979; Boston 2nd District
  29. Ronald W. Wetmore, 1979, 1980; Lowell 12th District
  30. Keith M. Raftery, 1979, 1980; Pittsfield 16th District
  31. Gardner S. McWilliams, 1979, 1980; Nantucket 31st District
  32. Robert L. Pann, 1980, 1981; Boston 2nd District
  33. Lester R. F. Sinton, 1980, 1981; Newburyport 10th District
  34. Edward T. Thompson, 1980, 1981; Barre 13th District
  35. Donald Q. McCollester, 1980, 1981; Greenfield 14th District
  36. Arthur H. Shapiro, 1981, 1982; Dorchester 4th District
  37. Charles A. Lukas, Jr., 1981, 1982; Lowell 12th District
  38. Lawrence D. Tonini, 1981, 1982; Pittsfield 16th District
  39. Walter F. Southard, 1981, 1982; Holyoke 17th District
  40. Wayne G. Parlee, 1981, 1982; Quincy 26th District
  41. David R. Thomson, 1981, 1982; Provincetown 32nd District
  42. Douglas F. Huisman, 1982, 1983; Lynn 8th District
  43. Edward A. Walsh, 1982, 1983; Greenfield 14th District
  44. Basil A. Crandell, 1982, 1983; Chicopee 18th District
  45. Neil A. Noble, 1982, 1983; Palmer 19th District
  46. Robert A. MacDougall, 1983, 1984; South Boston / Boston 4th District
  47. Ernest C. Sofis, 1983, 1984; Dorchester 4th District
  48. Leonard H. Pinaud, 1983, 1984; Roxbury 4th District
  49. W. Bradford Chase, Jr., 1983, 1984; Waltham 5th District
  50. Charles E. Myers, 1983, 1984; Arlington 6th District
  51. Donald W. Fudge, 1983, 1984; Lowell 12th District
  52. Willis B. Altman, 1983, 1984; Pittsfield 16th District
  53. Ronald E. Jackson, 1983, 1984; Holyoke 17th District
  54. Clayton A. Bemis, 1983, 1984; Quincy 26th District
  55. Robert D. Hermanson, 1983, 1984; Brockton 29th District
  56. William H. Wilbour, 1983, 1984; New Bedford 30th District