Difference between revisions of "SeniorDistrictDeputies"
From MasonicGenealogy
(→SENIOR DEPUTIES BY YEAR OF SERVICE) |
(→SENIOR DEPUTIES BY DISTRICT) |
||
Line 25: | Line 25: | ||
* [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MAGloucester9_1927-2003 Gloucester 9th District]: Ronald J. Gerring, 1986, 1987 | * [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MAGloucester9_1927-2003 Gloucester 9th District]: Ronald J. Gerring, 1986, 1987 | ||
* [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MANewburyport10_1927-2003 Newburyport 10th District]: Lester R.F. Sinton, 1980, 1981 | * [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MANewburyport10_1927-2003 Newburyport 10th District]: Lester R.F. Sinton, 1980, 1981 | ||
− | * [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MALawrence11_1927-2003 Lawrence 11th District]: | + | * [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MALawrence11_1927-2003 Lawrence 11th District]: Allan M. Zecchini, 1994, 1995, 1996 |
* [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MALowell12_1927-2003 Lowell 12th District]: John H. Hart, 1969, 1970 | * [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MALowell12_1927-2003 Lowell 12th District]: John H. Hart, 1969, 1970 | ||
* [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MAFitchburg13_1927-2003 Fitchburg 13th District]: Richard S. Sleeper, 1971, 1972 | * [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MAFitchburg13_1927-2003 Fitchburg 13th District]: Richard S. Sleeper, 1971, 1972 |
Revision as of 16:05, 9 December 2019
SENIOR DISTRICT DEPUTIES
This page is up to date as of 11/26/2018.
SENIOR DEPUTIES BY DISTRICT
The following list shows the senior living District Deputy Grand Masters for the 1927-2003 period. (There are no Deputies still living from all preceding district alignments.)
- Boston 1st District: George J. Avis, 1989, 1990
- Cambridge 2nd District: Charles R. Dauwalter, 1990, 1991
- Boston 2nd District: Ronald Rosenberg, 1978, 1979
- Boston 3rd District: Ralph Kaplan, 1988, 1989
- Chelsea 3rd District: Joseph I. Stone, 1993, 1994
- South Boston / Boston 4th District: Thomas J. O'Brien, 1973, 1974
- Dorchester 4th District: Arthur H. Shapiro, 1981, 1982
- Roxbury 4th District: Leonard H. Pinaud, 1983, 1984
- Waltham 5th District: W. Bradford Chase, 1983, 1984
- Brighton 5th District: Paul W. Rolston, 1972, 1973
- Somerville 6th District: Willis B. Whalen, Jr., 1976, 1977
- Arlington 6th District: Richard F. Norris, 1977, 1978
- Malden 7th District: Raymond D. Stephens, Jr., 1984, 1985
- Melrose 7th District: William A. St. Clair, 1989, 1990
- Salem 8th District: Philip Pergola, Jr., 1975, 1976
- Lynn 8th District: Douglas F. Hulsman, 1982, 1983
- Gloucester 9th District: Ronald J. Gerring, 1986, 1987
- Newburyport 10th District: Lester R.F. Sinton, 1980, 1981
- Lawrence 11th District: Allan M. Zecchini, 1994, 1995, 1996
- Lowell 12th District: John H. Hart, 1969, 1970
- Fitchburg 13th District: Richard S. Sleeper, 1971, 1972
- Barre 13th District: Wesley R. Boutelle, 1968, 1969
- Greenfield 14th District: Alva C. Stacy, 1976, 1977
- North Adams 15th District: Raymond H. Moulthrop, 1990, 1991
- Pittsfield 16th District: Joseph Liss, 1967, 1968
- Holyoke 17th District: Walter F. Southard, 1981, 1982
- Chicopee 18th District: Sidney Weiner, 1968, 1969
- Springfield 18th District: Robert W. Clarke, 1986, 1987
- Palmer 19th District: Neil A. Noble, 1982, 1983
- Blackstone 20th District: Stewart R. Holbrook, 1987, 1988
- Brookfield 21st District: Kenneth W. Henderson, 1988, 1989
- Worcester 22nd District: Richard W. Stake, 1975, 1976
- Natick 23rd District: C. Theodore Whitley, 1970, 1971
- Marlboro 24th District: Frank H. Foss, 1976, 1977
- Hyde Park 25th District: Edward T. Johnston, 1973, 1974
- Quincy 26th District: Wayne G. Parlee, 1981, 1982
- Plymouth 27th District: Emmett B. Baker, 1974, 1975
- Taunton 28th District: Raymond A. Phillips, 1976, 1977
- Attleboro 28th District: Malcolm F. Borden, 1972, 1973
- Brockton 29th District: Ara Manoogian, 1977, 1978
- New Bedford 30th District: William H. Wilbour, 1983, 1984
- Fall River 30th District: Myron Rubinstein, 1971, 1972
- Nantucket 31st District: S(idney). David Cronig, 1971, 1972
- Hyannis 32nd District: Edward L. Jenkins, 1979, 1980
- Provincetown 32nd District: David R. Thomson, 1981, 1982
- Springfield 33rd District: Theodore E. Cooledge, 1989, 1990
SENIOR DEPUTIES BY YEAR OF SERVICE
The following list shows the senior living District Deputy Grand Masters overall.
- Joseph Liss, 1967, 1968; Pittsfield 16th District
- Wesley R. Boutelle, 1968, 1969; Barre 13th District:
- Sidney Weiner, 1968, 1969; Chicopee 18th District
- John H. Hart, 1969, 1970; Lowell 12th District
- C. Theodore Whitley, 1970, 1971; Natick 23rd District
- Richard S. Sleeper, 1971, 1972; Fitchburg 13th District
- John M. Watson, 1971, 1972; Pittsfield 16th District
- Myron Rubinstein, 1971, 1972; Fall River 30th District
- S(idney). David Cronig, 1971, 1972; Nantucket 31st District
- Paul W. Rolston, 1972, 1973; Brighton 5th District
- Allen G. Zippin, 1972, 1973; Chicopee 18th District
- Malcolm F. Borden, 1972, 1973; Attleboro 28th District
- Thomas J. O'Brien, 1973, 1974; South Boston 4th District
- Edward T. Johnston, 1973, 1974; Hyde Park 25th District
- Paul M. Chase, 1973, 1974; Nantucket 31st District
- Emmett B. Baker, 1974, 1975; Plymouth 27th District
- Richard R. Ray, 1975, 1976; South Boston / Boston 4th District
- Philip Pergola, Jr., 1975, 1976; Salem 8th District
- Richard W. Stake, 1975, 1976; Worcester 22nd District
- William S. Hathaway, Jr., 1975, 1976; Fall River 30th District
- Willis B. Whalen, Jr., 1976, 1977; Somerville 6th District
- Alva C. Stacy, 1976, 1977; Greenfield 14th District
- Albert T. Ames, 1976, 1977; Natick 23rd District
- Frank H. Foss, 1976, 1977; Marlboro 24th District
- Raymond A. Phillips, 1976, 1977; Taunton 28th District
- Richard F. Norris, 1977, 1978; Arlington 6th District
- Ara Manoogian, 1977, 1978; Brockton 29th District
- Ronald Rosenberg, 1978, 1979; Boston 2nd District
- Ronald W. Wetmore, 1979, 1980; Lowell 12th District
- Keith M. Raftery, 1979, 1980; Pittsfield 16th District
- Gardner S. McWilliams, 1979, 1980; Nantucket 31st District
- Edward L. Jenkins, 1979, 1980; Hyannis 32nd District
- Robert L. Pann, 1980, 1981; Boston 2nd District
- Lester R. F. Sinton, 1980, 1981; Newburyport 10th District
- John B. Leitch, 1980, 1981; Lawrence 11th District
- Edward T. Thompson, 1980, 1981; Barre 13th District
- Donald Q. McCollester, 1980, 1981; Greenfield 14th District
- Arthur H. Shapiro, 1981, 1982; South Boston / Boston 4th District
- Charles A. Lukas, Jr., 1981, 1982; Lowell 12th District
- Lawrence D. Tonini, 1981, 1982; Pittsfield 16th District
- Walter F. Southard, 1981, 1982; Holyoke 17th District
- Wayne G. Parlee, 1981, 1982; Quincy 26th District
- David R. Thomson, 1981, 1982; Provincetown 32nd District
- Douglas F. Huisman, 1982, 1983; Lynn 8th District
- Edward A. Walsh, 1982, 1983; Greenfield 14th District
- Basil A. Crandell, 1982, 1983; Chicopee 18th District
- Neil A. Noble, 1982, 1983; Palmer 19th District