MassachusettsYear1866
From MasonicGenealogy
1866
CHARLES C. DAME, Grand Master
Sereno D. Nickerson, Deputy Grand Master
William Sutton, Senior Grand Warden
Wyzeman Marshall, Junior Grand Warden
Contents
- 1 QUARTERLY COMMUNICATIONS
- 1.1 03/14 Agenda
- 1.2 06/13 Agenda
- 1.3 09/12 Agenda
- 1.4 12/13 Agenda
- 1.5 Grand Constitutions Amendment Proposals
- 1.6 Grand Master's Address
- 1.7 Lodge By-Law Changes
- 1.8 Necrologies and Memorials
- 1.9 Petitions for Charters
- 1.10 Petitions for Dispensation for Lodges
- 1.11 Petitions for Restoration of Charter
- 2 SPECIAL COMMUNICATIONS
- 3 FEAST OF ST. JOHN THE EVANGELIST
- 4 LIST OF LODGES BY DATE OF PRECEDENCE: 1866
QUARTERLY COMMUNICATIONS
Held at Freemasons' Hall, 10 Summer St., Boston)
- 03/14: VII-62;
- 06/13: VII-78;
- 09/12: VII-93;
- 12/13: VII-98; (Annual Communication)
03/14 Agenda
- VII-68: Order on the positions of officers in the Grand Lodge not already established.
- 12/13: VII-100; extensive committee report.
- VII-69: Report on complaint of jurisdiction between Day Spring and Thomas Lodges.
- VII-72: Complaint by Norfolk Union Lodge against Corner Stone and Fraternal Lodges regarding jurisdiction.
- 06/13: VII-88; extended committee report.
- VII-73; Report of Charity Committee.
- VII-74: Resolution of congratulations on the 50th anniversary of G.M. Prince Frederic of the Netherlands.
06/13 Agenda
- VII-87: Communication from St. Alban's Lodge regarding difficulties with St. James Lodge; referred to Grand Master.
09/12 Agenda
- VII-96: Resolution for the Grand Secretary to include any proposals for amendment to Grand Constitutions be noted in communications with lodges.
- 12/13: VII-126; resolution adopted.
12/13 Agenda
- VII-100: Reception of Rt. Wor. Bro. Amos E. Cobb, Senior Grand Warden of the Grand Lodge of Connecticut.
- VII-100: Committee on Charters appointed.
- VII-105; Report of Regalia Committee.
- VII-122: Report of Auditing Committee.
- VII-124: Re-election of Grand Master Dame, and other Grand Lodge officers.
- VII-128; Report of Charity Committee.
- VII-129: Report of Library Committee.
- VII-130: Presentation of a collar and apron to the first Master of Ancient Landmark Lodge, Shanghai. Remarks by Grand Master Dame.
Grand Constitutions Amendment Proposals
- 03/14: VII-67; Amendments to the Grand Constitutions to revise fees and charges.
- 03/14: VII-68; Resolution to refer the subject of fees to a committee to report at the next quarterly communication.
- 06/13: VII-79; extended report and adoption of resolutions.
Grand Master's Address
03/14: VII-63; Report on Grand Master's Address of 12/27/1865.
12/27: VII-139; Grand Master's Address.
Lodge By-Law Changes
None.
Necrologies and Memorials
- 03/14: VII-75; Death of Rt. Wor. Lemuel Gay, Past DDGM, 5th District, and staunch opponent of the anti-Masonic movement; memorial presented by Rt. Wor. William Coolidge.
Petitions for Charters
- 09/12: VII-94; Petition for Charles W. Moore U.D., Fitchburg, granted.
- 09/12: VII-95; Petition for Artisan U.D., Winchendon, granted.
- 09/12: VII-95; Petition for James Otis U.D., Barnstable, granted.
- 09/12: VII-95; Petition for Adelphi U.D., South Boston, granted.
- 12/13: VII-109; Petition for Hyde Park U.D., Hyde Park, granted, with minor by-law revisions. (Dispensation 02/01)
- 12/13: VII-111; Petition for King Philip U.D., Fall River, granted, with minor by-law revisions. (Dispensation 01/16)
- 12/13: VII-112; Petition for Alfred Baylies U.D., Taunton, granted, with extensive by-law revisions. (Dispensation 01/12)
Petitions for Dispensation for Lodges
- Mentioned in Grand Master's Address, beginning on Page VII-138:
- Alfred Baylies, Taunton (01/12)
- King Philip, Fall River (01/16; constituted and installed 12/18)
- Hyde Park, Hyde Park (02/01; constituted and installed 12/21)
- J. L. Hutchinson, Arica, Peru (02/21)
- Excelsior, Franklin (03/15)
- Kilwinning, Lowell (04/23)
- Eliot, Jamaica Plain (05/14)
- Siloam, Westborough (06/04)
- Oriental, Edgartown (07/16)
- William Sutton, Saugus (10/25)
- Huntington, Huntington (11/13)
Petitions for Restoration of Charter
None.
SPECIAL COMMUNICATIONS
None.
FEAST OF ST. JOHN THE EVANGELIST
(held at Freemasons Hall, Boston, 12/27/1866); VII-135.
- VII-136: Installation of Grand Master Dame and other Grand Lodge officers.
- VII-138: Report of the Grand Master for the preceding year:
- Constitutions and Installations:
- Saggahew, Haverhill (01/12)
- Mount Hollis, Holliston (01/30)
- Konohassett, Cohasset (06/27); dedication of new hall
- Lafayette, Roxbury (07/02)
- Athelstan, Worcester (07/06)
- Acacia, Gloucester (07/09)
- James Otis, Barnstable (09/21)
- Adelphi, South Boston (10/04)
- Charles W. Moore, Fitchburg (10/09)
- Artisan, Winchendon (10/19)
- Hall Dedications, Installations:
- Hall at Cambridge; installation of Amicable Lodge (01/04)
- Installation of Mount Lebanon Lodge, Boston (01/08)
- Permission granted to Wyoming Lodge to meet in Malden due to fire in Melrose (02/12); a new corner stone was laid in Melrose on 06/25.
- Randolph (05/03)
- South Boston (05/30)
- Framingham (06/18)
- North Adams (06/20)
- Mansfield; installation of St. James Lodge (07/24)
- Taunton (09/25)
- Constitutions and Installations:
- VII-142: Annual Feast celebrated.
LIST OF LODGES BY DATE OF PRECEDENCE: 1866
When more information is available, this will be updated with district information. (Note: There were 12 Districts in 1866, plus special areas for Chile and China.
- DISTRICT 1: James A. Fox, Boston, District Deputy Grand Master
- DISTRICT 2: George H. Peirson, Salem, District Deputy Grand Master
- DISTRICT 3: Lemuel A. Bishop, Lawrence, District Deputy Grand Master
- DISTRICT 4: H.C. Skinner, Milford, District Deputy Grand Master
- DISTRICT 5: Jonathan R. Gay, Stoughton, District Deputy Grand Master
- DISTRICT 6: A.A. Burditt, Clinton, District Deputy Grand Master
- DISTRICT 7: J. B. Baylies, New Bedford, District Deputy Grand Master
- DISTRICT 8: R.S. Pope, Hyannis, District Deputy Grand Master
- DISTRICT 9: Henry Chickering, Pittsfield, District Deputy Grand Master
- DISTRICT 10: David W. Crafts, Northampton, District Deputy Grand Master
- DISTRICT 11: S.O. Dearborn, Melrose, District Deputy Grand Master
- DISTRICT 12: Newell A. Thompson, Boston, District Deputy Grand Master
- CHILE: George H. Kendall, Special Deputy for Chile
- CHINA: Ithamar B. Eames, Special Deputy for China
- St. John's (Boston, 1733)
- Lodge of St. Andrew, (Boston, 1752)
- Philanthropic (Marblehead, 1760)
- St. John's (Newburyport, 1766)
- The Massachusetts (Boston, 1770)
- The Tyrian (Gloucester, 1770)
- Union (Nantucket, 1771)
- King Solomon's (Charlestown, 1783)
- Essex (Salem, 1791)
- Old Colony (Hingham, 1792)
- Morning Star (Worcester, 1793)
- Middlesex (Framingham, 1795)
- Cincinnatus (Great Barrington, 1795)
- King Hiram's (Provincetown, 1795)
- Evening Star (Lee, 1795)
- Republican (Greenfield, 1795)
- Harmony (Northfield, 1796)
- Columbian (Boston, 1796)
- Union (Dorchester, 1796)
- Washington (Roxbury, 1796)
- Thomas (Palmer, 1796)
- Jerusalem (South Hadley, 1797)
- Olive Branch (Sutton, 1797)
- St. Paul's (Groton, 1797)
- Meridian (Newton Lower Falls, 1797)
- Hiram (West Cambridge, 1797)
- Corinthian (Concord, 1797)
- Fellowship (Bridgewater, 1797)
- Montgomery (Milford, 1797)
- Bristol (Attleboro, 1797)
- King David (Taunton, 1798)
- Marine (Falmouth, 1798)
- Rising Star (Stoughton, 1799)
- Mount Zion (Barre, 1800)
- Aurora (Fitchburg, 1801)
- Corner Stone (Duxbury, 1801)
- Mount Lebanon (Boston, 1801)
- Fraternal (Barnstable, 1801)
- Rural (Quincy, 1801)
- Merrimack (Haverhill, 1802)
- St. Mark's (Newburyport, 1803)
- Wisdom (West Stockbridge, 1803)
- Mount Carmel (Lynn, 1805)
- Amicable (Cambridge, 1805)
- Mountain (Shelburne Falls, 1806)
- Pentucket (Lowell, 1807)
- Jordan (Danvers, 1808)
- Mystic (Pittsfield, 1810)
- Hampden (Springfield, 1817)
- Solomon's Temple (Uxbridge, 1818)
- St. Alban's (Foxborough, 1818)
- Norfolk Union (Randolph, 1819)
- Bethesda (Brighton, 1819)
- Monitor (Waltham, 1820)
- St. Matthew's (Andover, 1822)
- Warren (Amesbury, 1822)
- Star in the East (New Bedford, 1823)
- Social Harmony (Middleboro, 1823)
- Mount Hope (Fall River, 1824)
- Liberty (Beverly, 1824)
- Orphan's Hope (Weymouth, 1825)
- Bethel (Enfield, 1825)
- Grecian (Lawrence, 1825)
- Plymouth (Plymouth, 1825)
- Orphan's Hope (Weymouth, 1825)
- Star of Bethlehem (Chelsea, 1844)
- Mount Tabor (East Boston, 1846)
- St. Paul's (South Boston, 1846)
- Lafayette (North Adams, 1847)
- Chicopee (Chicopee, 1848)
- Mount Tom (Holyoke, 1850)
- Franklin (Grafton, 1851)
- Ashler (Rockport, 1851)
- Baalbec (East Boston, 1852)
- Ancient York (Lowell, 1852)
- Bethesda (Valparaiso, Chile, 1854)
- Mount Hermon (Woburn, 1854)
- Mount Horeb (West Harwich, 1854)
- Germania (Boston, 1854)
- Putnam (East Cambridge, 1854)
- Blackstone River (Blackstone, 1855)
- Gate of the Temple (South Boston, 1855)
- DeWitt Clinton (Sandwich, 1855)
- Mount Horeb (Medford, 1855)
- Winslow Lewis (Boston, 1855)
- Mount Moriah (Westfield, 1856)
- Paul Revere (N. Bridgewater, 1856)
- Revere (Boston, 1856)
- Wyoming (Melrose, 1856)
- Joseph Warren (Boston, 1856)
- Pequossette (Watertown, 1856)
- Eureka (New Bedford, 1857)
- Mount Vernon (Malden, 1857)
- John Abbot(Somerville, 1857)
- Berkshire (Adams, 1857)
- Quaboag (Warren, 1858)
- Henry Price (Charlestown, 1858)
- Montacute (Worcester, 1858)
- Webster (Webster, 1858)
- Trinity (Clinton, 1858)
- Hiram (Copiapo, Chile, 1858)
- Southern Cross (Valparaiso, Chile, 1858)
- Pilgrim (Harwich South Village, 1859)
- Caleb Butler (South Groton, 1859)
- Wilder (Leominster, 1859)
- Martha's Vineyard (Tisbury, 1859)
- Oxford (Oxford, 1859)
- Orange (Orange, 1859)
- John Cutler (Abington, 1859)
- United Brethren (Marlborough, 1859)
- Quinnebaug (Southbridge, 1859)
- Hammatt (East Boston, 1859)
- John Warren (Hopkinton, 1860)
- Dalhousie (Newtonville, 1860)
- Pacific (Amherst, 1860)
- John Hancock (Methuen, 1860)
- Aberdour (Boston, 1860)
- Orient (South Dedham, 1861)
- Pythagorean (Marion, 1861)
- Day Spring (Monson, 1862)
- Tuscan (Lawrence, 1863)
- Mount Olivet (Cambridge, 1863)
- Pioneer (Somerset, 1863)
- Blue Hill (Canton, 1863)
- Eden (Ware, 1863)
- Amity (Danvers, 1863)
- Hayden (Brookfield, 1863)
- Ancient Landmark (Shanghai, China, 1863)
- Doric, Feltonville, 1864)
- Hope (Gardner, 1864)
- May Flower (Middleboro, 1864)
- Belmont (Belmont, 1864)
- Roswell Lee (Springfield, 1864)
- Starr King (Salem, 1864)
- William Parkman (Winchester, 1864)
- St. James (Mansfield, 1864)
- Star (Athol, 1864)
- North Star (Ashland, 1864)
- John T. Heard (Ipswich, 1864)
- Saggahew (Haverhill, 1864)
- Mount Hollis (Holliston, 1864)
- The Lodge of Eleusis(Boston, 1865)
- Golden Fleece (Lynn, 1865)
- Athelstan (Worcester, 1865)
- Lafayette (Roxbury, 1865)
- Konohassett (Cohasset, 1865)
- Acacia (Gloucester, 1865)
- Artisan (Winchendon, 1865)
- James Otis (Barnstable, 1865)
- Adelphi (South Boston, 1865)
- Charles W. Moore (Fitchburg, 1865)
- Adams (Wellfleet, 1865)
- Alfred Baylies (Taunton, 1866)
- King Philip (Fall River, 1866)
- Hyde Park (Hyde Park, 1866)
- J. L. Hutchinson (Arica, Peru, U.D.)
- Excelsior (Franklin, U.D.)
- Kilwinning (Lowell, U.D.)
- Eliot (Jamaica Plain, U.D.)
- Siloam (Westborough, U.D.)
- Oriental (Edgartown, U.D.)
- William Sutton (Saugus, U.D.)
- Huntington (Huntington, U.D.)