Difference between revisions of "MassachusettsYear1998"
(→09/09 Agenda) |
(→DISTRICT 6: Arlington) |
||
(One intermediate revision by the same user not shown) | |||
Line 12: | Line 12: | ||
<hr> | <hr> | ||
+ | |||
+ | <p align=center> | ||
+ | http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/images/GMAndOfficers1998.jpg<br> | ||
+ | ''Seated: R. W. [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MAGLSKaloyanides Stephen Kaloyanides], Senior Grand Warden; Grand Master [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=GMAJohnson Arthur E. Johnson]; R. W. [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MAGLRSewall Ralph I. Sewall], Deputy Grand Master.''<br> | ||
+ | ''Standing: R. W. [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MAGLPSmith Peter B. Smith], Junior Grand Warden; R. W. Robert M. Blake, Grand Treasurer; R. W. [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MAGLPRolston Paul W. Rolston], Grand Secretary.'' | ||
+ | </p> | ||
+ | |||
+ | <hr> | ||
+ | |||
=== QUARTERLY COMMUNICATIONS === | === QUARTERLY COMMUNICATIONS === | ||
''(held at Masonic Temple, Boston)'' | ''(held at Masonic Temple, Boston)'' | ||
Line 367: | Line 376: | ||
==== [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MAArlington6_1927-2003 DISTRICT 6: Arlington] ==== | ==== [http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MAArlington6_1927-2003 DISTRICT 6: Arlington] ==== | ||
− | '''[http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title= | + | '''[http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=GMGleason Paul F. Gleason], District Deputy Grand Master'''; ''8 Lodges''<br> |
''Tabular: 1998-A12'' | ''Tabular: 1998-A12'' | ||
Latest revision as of 22:55, 14 December 2016
1998
ARTHUR E. JOHNSON, Grand Master
Ralph I. Sewall, Deputy Grand Master
Stephen Kaloyanides, Senior Grand Warden
Peter R. Smith, Junior Grand Warden
A portrait of the Grand Master appeared in the Frontispiece and above.
Seated: R. W. Stephen Kaloyanides, Senior Grand Warden; Grand Master Arthur E. Johnson; R. W. Ralph I. Sewall, Deputy Grand Master.
Standing: R. W. Peter B. Smith, Junior Grand Warden; R. W. Robert M. Blake, Grand Treasurer; R. W. Paul W. Rolston, Grand Secretary.
Contents
- 1 QUARTERLY COMMUNICATIONS
- 2 SPECIAL COMMUNICATIONS
- 3 FEAST OF ST. JOHN THE EVANGELIST
- 4 LIST OF LODGES IN MASSACHUSETTS BY DISTRICT: 1998
- 4.1 DISTRICT 1: Boston
- 4.2 DISTRICT 2: Cambridge
- 4.3 DISTRICT 2: Boston
- 4.4 DISTRICT 3: Boston
- 4.5 DISTRICT 3: Chelsea
- 4.6 DISTRICT 4: Boston
- 4.7 DISTRICT 5: Waltham
- 4.8 DISTRICT 5: Brighton
- 4.9 DISTRICT 6: Somerville
- 4.10 DISTRICT 6: Arlington
- 4.11 DISTRICT 7: Malden
- 4.12 DISTRICT 7: Melrose
- 4.13 DISTRICT 8: Salem
- 4.14 DISTRICT 8: Lynn
- 4.15 DISTRICT 9: Gloucester
- 4.16 DISTRICT 10: Newburyport
- 4.17 DISTRICT 11: Lawrence
- 4.18 DISTRICT 12: Lowell
- 4.19 DISTRICT 13: Fitchburg
- 4.20 DISTRICT 13: Barre
- 4.21 DISTRICT 14: Greenfield
- 4.22 DISTRICT 15: North Adams
- 4.23 DISTRICT 16: Pittsfield
- 4.24 DISTRICT 17: Holyoke
- 4.25 DISTRICT 18: Chicopee
- 4.26 DISTRICT 18: Springfield
- 4.27 DISTRICT 19: Palmer
- 4.28 DISTRICT 20: Blackstone
- 4.29 DISTRICT 21: Brookfield
- 4.30 DISTRICT 22: Worcester
- 4.31 DISTRICT 23: Natick
- 4.32 DISTRICT 24: Marlboro
- 4.33 DISTRICT 25: Hyde Park
- 4.34 DISTRICT 26: Quincy
- 4.35 DISTRICT 27: Plymouth
- 4.36 DISTRICT 28: Taunton
- 4.37 DISTRICT 28: Attleboro
- 4.38 DISTRICT 29: Brockton
- 4.39 DISTRICT 30: Fall River
- 4.40 DISTRICT 30: New Bedford
- 4.41 DISTRICT 31: Nantucket
- 4.42 DISTRICT 32: Hyannis
- 4.43 DISTRICT 32: Provincetown
- 4.44 DISTRICT 33: Springfield
- 4.45 PANAMA CANAL DISTRICT
- 4.46 CHILE DISTRICT
- 4.47 CHINA DISTRICT
- 4.48 CARIBBEAN DISTRICT
QUARTERLY COMMUNICATIONS
(held at Masonic Temple, Boston)
- 03/11: 1998-1;
- 06/10: 1998-59;
- 09/09: 1998-109;
- 12/09: 1998-149; (Annual Communication)
03/11 Agenda
- 1998-9: Election of Director to the Board of Directors.
- 1998-9: Greetings to, and appointment of, Grand Representatives.
- 1998-10: Recognition of the Grand Lodges of: Newfoundland and Labrador, and Burkina Faso.
- 1998-24: Report of the Committee on Records.
- 1998-25: Presentations.
06/10 Agenda
- 1998-74: Greetings to, and appointment of, Grand Representatives.
- 1998-74: Recognition of the Grand Lodge of Haiti.
- 1998-76: Report of the Committee on Records.
- 1998-77: Presentations.
09/09 Agenda
- 1998-117: Introduction of attendees from the Masonic Home, including Wor. Albert Ernest Garratt of Greylock Lodge in 1927.
- 1998-119: Greetings to, and appointment of, Grand Representatives.
- 1998-120: Recognition of the Grand Lodge of Paraiba, Brazil.
- 1998-127: Report of the Committee on Records.
- 1998-129: Proclamation by the Governor of Massachusetts on Freemasonry Recognition Day in Massachusetts.
- 1998-130: Presentations.
12/09 Agenda
- 1998-158: Introduction of special guests.
- 1998-163: Greetings to, and appointment of, Grand Representatives.
- 1998-164: Recognition of the Grand Lodge of Romania.
- 1998-166: Report of the Committee on Records.
- 1998-167: Election of Rt. Wor. Fred Kirby Bauer as Grand Master. Election of other Grand Lodge officers.
- 1998-168: Presentations.
- Visits by Grand Master Johnson, beginning on Page 1998-183:
- Anniversaries:
- Meridian, Natick (05/02; 200th Anniversary; Special Communication)
- Social Harmony, Wareham (05/09; 175th Anniversary; Special Communication)
- Montgomery, Milford (05/16; 200th Anniversary; Special Communication)
- King David, Taunton (06/13; 200th Anniversary; Special Communication)
- Star in the East-Paskamansett, New Bedford (10/11; 175th Anniversary; Special Communication)
- Consolidations:
- King David, Charles H. Titus and Ionic (Taunton), as King David (06/17; Special Communication)
- Hall Dedications and corner-stone layings:
- Malden (10/25; cornerstone laying at Parish Church; Special Communication)
- Lodge visits:
- Cincinnatus, Great Barrington (01/17)
- Wamsutta, New Bedford (01/21)
- Blue Hill, Canton (02/08)
- Winslow Lewis, Boston (02/14)
- Wisdom, West Stockbridge (02/20)
- Norfolk, Needham (02/21; reception for Rt. Wor. Ralph I. Sewall, Deputy Grand Master)
- Victory (03/14; reception for Senior Grand Warden Stephen Kaloyanides; held in Newtonville)
- Hammatt-Ocean, Saugus (03/21)
- The DeMolay, Boston (03/30)
- Mount Hollis, Holliston (04/06)
- Grand Lodge of Connecticut (04/07-04/09)
- DeWitt Clinton, Sandwich (04/18)
- Major General Henry Knox, Boston (04/22)
- Grand Lodge of New Jersey (04/28-04/29)
- Prince Hall Grand Lodge of Massachusetts (04/30)
- Grand Lodge of New York (05/03-05/05)
- Grand Lodge of Rhode Island (05/17-05/18)
- Hesperia, Boston (05/19)
- The Masters, Newtonville (05/20; installation)
- Grand Lodge of Michigan (05/26-05/28)
- Winslow Lewis, Boston (06/12)
- Euclid, Stoughton (06/18)
- Starr King, Salem (06/21; Church Service)
- Alpha, Framingham (06/22)
- Norfolk and Nehoiden, Needham (09/03)
- Mount Moriah, Westfield (09/04)
- Wollaston, Quincy (10/03; installation)
- Merrimack Valley Daylight, Lawrence (10/10)
- Liberty, Beverly (10/12)
- Grand Lodge of Ohio (10/14-10/17)
- Hiram, Arlington (10/24; installation; Special Communication)
- Lodge of St. Andrew, Boston (11/12)
- Grand Lodge of Maryland (11/15-11/17)
- Macedonian, Quincy (11/24)
- Lodge of St. Andrew, Boston (11/30; Feast of St. Andrew)
- Wollaston, Quincy (12/01; installation)
- Winslow Lewis, Boston (12/11; installation; held in Charlton; Special Communication)
- Fidelity, Melrose (12/15; Special Communication)
- St. John's (Boston) (12/19; installation; Special Communication)
- Visits by other Grand Lodge officers begin on Page 1998-188.
- Anniversaries:
- 1998-194: Audit.
Grand Master's Address
- 03/11: 1998-26; DeMolay and Rainbow; Overlook; One-Day Class; Masonic Leadership Institute.
- 06/10: 1998-78; One-Day Class; Grand Master's Fair; Overlook renovations.
- 09/09: 1998-131; Overlook renovations; Rainbow and DeMolay; Millenium Project.
- 12/09: 1998-168; opening remarks; Masonic Home; One-Day Class; Masonic Education; Training Committee; Service; Library; Masonic Home; Insurance Committee; Scholarship Committee; visits; medals.
Lodge By-Law Changes
- 03/11: 1998-11;
- Full Codes : none.
- Amendments: Bristol, Doric, Elm-Belcher, Macedonian, Olive Branch, Star-Athol, William North, William Sewall Gardner; approved.
- 06/10: 1998-67;
- Full Codes : none.
- Amendments: Adams, John Hancock, King Cyrus, King David, Manchester, Milton, Moses Michael Hays, Norfolk Union, Orient, Plymouth, Puritan, Rufus Putnam, Satuit, Universal, Waltham Triad; approved.
- 09/09: 1998-118;
- Full Codes : none.
- Amendments: Brigham, Crescent-Pittsfield, Good Samaritan, Quaboag, Vernon, Webster; approved.
- 12/09: 1998-163;
- Full Codes : none.
- Amendments: Damascus, Garden City, Lafayette-Greylock, Lawrence United, Nauset Light, Orient, Sojourners; approved.
Necrologies and Memorials
- NECROLOGIES:
- 03/11: 1998-14; Rt. Wor. John Delmar Dorr, Past Junior Grand Warden.
- 03/11: 1998-15; Rt. Wor. Edward Erik Erickson, Past District Deputy Grand Master.
- 03/11: 1998-15; Rt. Wor. Wendell Robert Freedman, Past District Deputy Grand Master, Past Grand Deacon.
- 03/11: 1998-16; Rt. Wor. William Giles Manchester, Past Junior Grand Warden.
- 03/11: 1998-16; Rt. Wor. Oman Reynolds Price, Past Senior Grand Warden.
- 03/11: 1998-16; Rt. Wor. Kenneth Willard Wood, Past District Deputy Grand Master.
- 03/11: 1998-17; Rt. Wor. John William Zolner, Past District Deputy Grand Master.
- 06/10: 1998-75; Rt. Wor. Lee Hallett Burlingame, Past District Deputy Grand Master.
- 06/10: 1998-75; Rt. Wor. George R. Dewhurst, Past Senior Grand Warden, Past Grand Marshal.
- 06/10: 1998-75; Rt. Wor. Patten Wilson Dunn, Past District Deputy Grand Master.
- 06/10: 1998-76; Rt. Wor. A. Neil Gadd, Past District Deputy Grand Master.
- 06/10: 1998-76; Rt. Wor. Wilbert Henry, Past District Deputy Grand Master.
- 09/09: 1998-76; Rt. Wor. Aaron Rynston Davison, Past District Deputy Grand Master.
- 09/09: 1998-121; Rt. Wor. S. Forrest Kelliher, Past Junior Grand Warden.
- 09/09: 1998-121; Rt. Wor. Fred F. Sleeper, Past Junior Grand Warden.
- 12/09: 1998-165; Rt. Wor. George Henry Howard, Past District Deputy Grand Master.
- 12/09: 1998-166; Rt. Wor. Parker Dexter Williams, Past District Deputy Grand Master.
- MEMORIALS:
- 03/11: 1998-17; Rt. Wor. John Delmar Dorr, Past Junior Grand Warden; presented by Rt. Wor. Robert E. Godbout, Jr., for the committee.
- 03/11: 1998-19; Rt. Wor. Oman Reynolds Price, Past Senior Grand Warden; presented by Most Wor. J. Philip Berquist, for the committee.
- 03/11: 1998-22; Rt. Wor. William Giles Manchester, Past Junior Grand Warden; presented by Rt. Wor. Robert Johnston, for the committee.
- 09/09: 1998-122; Rt. Wor. George R. Dewhurst, Past Senior Grand Warden, Past Grand Marshal; presented by Rt. Wor. Gerald G. Delano, for the committee.
- 09/09: 1998-124; Rt. Wor. Fred F. Sleeper, Past Junior Grand Warden; presented by Rt. Wor. Robert Johnston, for the committee.
- 09/09: 1998-125; Rt. Wor. S. Forrest Kelliher, Past Junior Grand Warden; presented by Rt. Wor. David T. Carleton, for the committee.
Petitions for Charters
- 06/10: 1998-71. Petition by King David, Charles H. Titus and Ionic (Taunton), as King David; granted.
Petitions for Dispensation for New Lodges
SPECIAL COMMUNICATIONS
- 04/04: 1998-29. Boston. Grand Master's One-Day Class.
- 1998-29: Grand Lodge opened in Ionic Hall.
- 1998-29: Conferral of the degrees of Freemasonry by the Grand Lecturers.
- 04/25: 1998-31. Falmouth. 200th Anniversary of Marine Lodge.
- 1998-32: Grand Lodge opened at the Sea Crest Resort in North Falmouth.
- 1998-32: Anniversary Banquet. Proclamations.
- 1998-32: Remarks by the Grand Master and other Brothers.
- 1998-33ff: Brief History of Marine Lodge, by Wor. Robert A. Greenfield.
- 1998-36ff: Life in Falmouth 1798, by Bro. Ted Huguenin.
- 05/02: 1998-43. Charlton. Dedication of Stained-glass Window at Charlton.
- 1998-44: Grand Lodge opened and proceeded to the Chapel.
- 1998-44: Dedication of the Order of the Eastern Star window "in accordance with ancient usages."
- 1998-44: Remarks by the Grand Master and other Brothers.
- 05/16: 1998-57. Milford. 200th Anniversary of Montgomery Lodge.
- 1998-57: Grand Lodge opened at the Radisson Hotel in Milford.
- 1998-57: Proclamations. Anniversary Banquet.
- 1998-58: Remarks by the Grand Master and other Brothers.
- 06/13: 1998-81. Taunton. 200th Anniversary of King David Lodge.
- 1998-82: Grand Lodge opened and was received by Rt. Wor. Robert Webster Williams, III, Master of King David Lodge.
- 1998-82: Remarks by the Grand Master and other Brothers. Proclamations.
- 1998-82ff: History of King David Lodge, by Rt. Wor. Robert W. Williams, III.
- 06/17: 1998-97. Taunton. Uniting of King David, Charles H. Titus and Ionic (Taunton) Lodges as King David Lodge.
- 1998-98: Grand Lodge opened and was received by the Masters of the three Lodges.
- 1998-98: Merger ceremony, described in detail.
- 1998-102: Charge by the Grand Master; remarks by other Brothers.
- 09/03: 1998-105. Needham. Celebration for Rt. Wor. Clarke Harris Wertheim.
- 1998-106: Grand Lodge opened and was received by Wor. Kenneth M. Morrison, Master of Norfolk Lodge.
- 1998-106: Testimonial for Rt. Wor. Clarke H. Wertheim, Grand Representative to the Valle de Mexico. Remarks by the Grand Master.
- 10/11: 1998-133. New Bedford. 175th Anniversary of Star in the East-Paskamansett Lodge.
- 1998-133: Grand Lodge opened at the New Bedford Day's Inn.
- 1998-134: Remarks by the Grand Master and other Brothers.
- 1998-134ff: Historical Review of Star in the East Lodge.
- 1998-140ff: Historical Review of Paskamansett Lodge.
- 1998-142ff: Brief History of Star in the East-Paskamansett Lodge.
- 10/24: 1998-145. Arlington. Installation at Hiram Lodge.
- 1998-146: Grand Lodge opened and was received by Wor. Donald R. Denning, Master of Hiram Lodge.
- 1998-146: Remarks by the Grand Master and other Brothers.
- 10/25: 1998-147. Malden. Cornerstone laying for the First Parish Church in Malden.
- 1998-147: Grand Lodge opened at the First Parish Church.
- 1998-148: Cornerstone laying, "according to the ancient traditions of the Grand Lodge of Massachusetts."
- 12/11: 1998-215. Charlton. Installation of Winslow Lewis Lodge.
- 1998-216: Grand Lodge opened at the Overlook Building at Charlton.
- 1998-216: Installation of officers.
- 12/15: 1998-217. Melrose. Master Mason Degree at Fidelity Lodge.
- 1998-218: Grand Lodge opened and was received by the Brethren of Fidelity Lodge.
- 1998-218: Master Mason degree for the sons of Rt. Wor. Robert F. Lucas.
- 12/19: 1998-221. Boston. Installation at St. John's Lodge.
- 1998-221: Grand Lodge opened and was received by the Brethren of the Lodge.
- 1998-222: Installation of officers.
FEAST OF ST. JOHN THE EVANGELIST
(held at Masonic Temple, Boston, 12/28/1998)
- 1998-223: Opening and roll call.
- 1998-230: Reception of guests, including Grand Representatives.
- 1998-230: Presentation of a Henry Price Medal to Most Wor. C. Michael Watson, Past Grand Master of Ohio.
- 1998-231: Report of Grand Secretary; 819 diplomas issued. List of lodges not represented in Grand Lodge in 1998, as well as the past 2 years.
- 1998-233: Installation of Grand Master Fred Kirby Bauer. Installation of other Grand Officers.
- 1998-235: Feast of St. John. Toasts and names of speakers:
- 1998-236: The Grand Master.
- 1998-236: Rt. Wor. James L. Emmette, Grand Master of Pennsylvania.
- 1998-237: Deputy Grand Master F. Brian Emery.
- 1998-238: Most Wor. C. Michael Watson, Past Grand Master of Ohio.
LIST OF LODGES IN MASSACHUSETTS BY DISTRICT: 1998
There were 45 districts in Massachusetts in 1998 (numbered 1 through 33), as well as districts for Chile, China, the Caribbean and Panama.
DISTRICT 1: Boston
Philip L. Silberstein, District Deputy Grand Master; 9 Lodges
Tabular: 1998-A3
- St. John's (Boston, 1733)
- Lodge of St. Andrew, (Boston, 1752)
- The Massachusetts (Boston, 1770)
- Columbian (Boston, 1796)
- Mount Lebanon (Boston, 1801)
- Germania (Boston, 1854)
- Winslow Lewis (Boston, 1855)
- Revere (Boston, 1856)
- Shawmut (Newtonville, 1911)
DISTRICT 2: Cambridge
James A. Moller, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1998-A4
- Amicable (Cambridge, 1805)
- Mizpah-Faith (Cambridge, 1867)
- Charity (Cambridge, 1869)
- Joseph Webb (Boston, 1876)
- Richard C. MacLaurin (Cambridge, 1920)
- The DeMolay (Boston, 1975)
DISTRICT 2: Boston
Nathan N. Rosenhek, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1998-A5
- Mount Olivet (Cambridge, 1863)
- Zetland (Boston, 1867)
- Euclid (Boston, 1916)
- The Harvard (Cambridge, 1922)
- Boston University (Boston, 1925) charter surrendered 08/19
- Moses Michael Hays (Needham, 1931)
- Logia America (Cambridge, 1993)
DISTRICT 3: Boston
Jeffrey Arnold, District Deputy Grand Master; 4 Lodges
Tabular: 1998-A6
- Mount Tabor (Boston, 1846)
- Henry Price (Boston, 1858)
- Hammatt-Ocean (Saugus, 1859)
- Seaview (Revere, 1917)
DISTRICT 3: Chelsea
Raymond A. Dembkoski, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1998-A7
- Star of Bethlehem (Wakefield, 1844)
- Baalbec (East Boston, 1852)
- Adelphi-Noddle's Island (Watertown, 1920)
- Everett C. Benton (Boston, 1925)
- Major General Henry Knox (Boston, 1926)
DISTRICT 4: Boston
Kenneth P. Lodge, District Deputy Grand Master; 10 Lodges
Tabular: 1998-A8
- Union (Dorchester, 1796)
- St. Paul's-Algonquin (Braintree, 1846)
- Gate of the Temple (Stoughton, 1855)
- Rabboni (Milton, 1869)
- Prospect (Roslindale, 1890)
- Macedonian (Quincy, 1893)
- West Roxbury-Dorchester (Dorchester, 1912)
- Cosmopolitan (Stoughton, 1920)
- Milton (Milton, 1922)
- Hesperia (Boston, 1925)
DISTRICT 5: Waltham
George A. Serafinas, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1998-A9
- Dalhousie (Newtonville, 1860)
- Beth-Horon (Brookline, 1870)
- Fraternity and Fuller (Newtonville, 1875)
- Wellesley (Needham, 1912)
- Victory (Watertown, 1920)
- Nehoiden (Needham, 1927)
- Garden City (Newtonville, 1954)
- The Masters (Newtonville, 1983)
DISTRICT 5: Brighton
William E. Holland, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1998-A10
- Bethesda (Brighton, 1819)
- Waltham Triad (Newtonville, 1820)
- Pequossette (Watertown, 1856)
- Belmont-Beaver (Belmont, 1864)
- Norfolk (Needham, 1874)
- Norumbega & Brookline (Newtonville, 1920)
- Maugus Hill (Wellesley, 1957)
DISTRICT 6: Somerville
David R. Young, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1998-A11
- King Solomon's (Charlestown, 1783)
- Mount Hermon (Medford, 1854)
- Joseph Warren-Soley (Boston, 1856)
- Simon W. Robinson(Lexington, 1870)
- Friendship (Wilmington, 1901)
- Russell (Arlington, 1923)
- Simonds (Burlington, 1955)
- Frank W. Thompson (Bedford, 1955)
DISTRICT 6: Arlington
Paul F. Gleason, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1998-A12
- Washington (Lexington, 1796)
- Hiram (Arlington, 1797)
- Mount Horeb (Woburn, 1855)
- John Abbot (Somerville, 1857)
- William Parkman (Winchester, 1864)
- Somerville (West Somerville, 1912)
- Samuel Crocker Lawrence (Medford, 1920)
- Freedom (Arlington, 1947)
DISTRICT 7: Malden
David R. Lee, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1998-A13
- Mount Vernon-Galilean (Malden, 1857)
- Good Samaritan (Reading, 1870)
- King Cyrus (Stoneham, 1875)
- Fidelity (Melrose, 1918)
- Mount Scopus (Malden, 1930)
- North Reading (North Reading, 1955)
DISTRICT 7: Melrose
John J. Girdvainis, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1998-A14
- Wyoming (Melrose, 1856)
- William Sutton (Saugus, 1866)
- Palestine (Everett, 1868)
- Converse (Malden, 1887)
- Golden Rule (Wakefield, 1888)
- The Lodge of Stirling (Malden, 1910)
- Lynnfield (Lynnfield, 1946)
DISTRICT 8: Salem
Carl F. Aylward, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1998-A15
- Essex (Salem, 1791)
- Mount Carmel (Lynn, 1805)
- Mosaic (Danvers, 1870)
- Damascus (Lynn, 1906)
- Wayfarers (Swampscott, 1914)
- Budleigh (Beverly, 1921)
- New Meadows (Topsfield, 1958)
DISTRICT 8: Lynn
William E. Eldridge, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1998-A16
- Philanthropic (Marblehead, 1760)
- Jordan (Peabody, 1808)
- Amity (Danvers, 1863)
- Starr King (Salem, 1864)
- Golden Fleece (Lynn, 1864)
- Bethlehem (Lynn, 1920)
- North Shore Daylight (Beverly, 1992)
DISTRICT 9: Gloucester
Alexander R. Pope, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1998-A17
- The Tyrian (Gloucester, 1770)
- Liberty (Beverly, 1824)
- Ashler (Rockport, 1851)
- John T. Heard (Ipswich, 1864)
- Acacia (Gloucester, 1865)
- Manchester (Manchester, 1920)
DISTRICT 10: Newburyport
Merton E. Chute, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1998-A18
- St. John's (Newburyport, 1766)
- Merrimack (Haverhill, 1802)
- St. Mark's (Newburyport, 1803)
- Warren (Amesbury, 1822)
- Saggahew (Haverhill, 1864)
- Charles C. Dame (Georgetown, 1867)
- Bethany (Merrimac, 1868)
DISTRICT 11: Lawrence
Frank G. Holt, III, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1998-A19
- St. Matthew's (Andover, 1822)
- LawrenceUnited (Lawrence, 1825)
- John Hancock (Methuen, 1860)
- Cochichewick (North Andover, 1874)
- Merrimack Valley Daylight (Lawrence, 1990)
DISTRICT 12: Lowell
Peter S. Alexis, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1998-A20
- Corinthian (Concord, 1797)
- Pentucket (Lowell, 1807)
- Ancient York (Lowell, 1852)
- Kilwinning (Lowell, 1866)
- William North (Lowell, 1867)
- Thomas Talbot (Billerica, 1889)
- Wamesit (Tewksbury, 1921)
- William Sewall Gardner (Lowell, 1928)
DISTRICT 13: Fitchburg
Kenneth B. Johnson, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1998-A21
- St. Paul (Ayer, 1797)
- Aurora (Leominster, 1801)
- Trinity (Clinton, 1858)
- Caleb Butler (Ayer, 1859)
- Wilder (Leominster, 1859)
- Charles W. Moore (Fitchburg, 1865)
- Tahattawan (Littleton, 1929)
DISTRICT 13: Barre
Brian A. Handy, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1998-A22
- Mount Zion (Barre, 1800)
- Orange (Orange, 1859)
- Hope (Gardner, 1864)
- Star-Athol (Athol, 1864) merged 09/13
- Artisan (Winchendon, 1865)
DISTRICT 14: Greenfield
Lawrence G. Kent, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1998-A23
- Republican (Greenfield, 1795)
- Harmony (Northfield, 1796)
- Mountain (Shelburne Falls, 1806)
- Bay State (Montague, 1872)
- Mechanic's (Montague, 1878)
DISTRICT 15: North Adams
Nicholas J. Mantello, District Deputy Grand Master; 4 Lodges
Tabular: 1998-A24
- Lafayette-Greylock (North Adams, 1847)
- Berkshire (South Adams, 1857)
- Upton (Cheshire, 1869)
- Williams (Williamstown, 1871)
DISTRICT 16: Pittsfield
Percy F. Kuhn, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1998-A25
- Cincinnatus (Great Barrington, 1795)
- Evening Star (Lenox, 1795)
- Wisdom (West Stockbridge, 1803)
- Mystic (Pittsfield, 1810)
- Globe (Hinsdale, 1869)
- Occidental (Stockbridge, 1870)
- Crescent-Pittsfield (Pittsfield, 1873)
- Unity (Dalton, 1896)
DISTRICT 17: Holyoke
Linwood G. Buczala, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1998-A26
- Jerusalem (South Hadley, 1797)
- Pacific (Amherst, 1860)
- Mount Tom (Holyoke, 1850)
- Ionic (Easthampton, 1867)
- Mount Holyoke (South Hadley, 1869)
- Hampshire (Haydenville, 1871)
DISTRICT 18: Chicopee
Charles H. Robinson, Jr., District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1998-A27
- Chicopee (Chicopee, 1848)
- Brigham (Ludlow, 1891)
- Esoteric (Springfield, 1909)
- Charles C. Spellman (East Longmeadow, 1921)
- Samuel D. Sherwood (Springfield, 1921)
DISTRICT 18: Springfield
Myron G. Swain, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1998-A28
- Hampden (Springfield, 1817)
- Mount Moriah (Westfield, 1856)
- Huntington-Federal (Russell, 1866)
- Springfield (Springfield, 1895)
- Mount Orthodox (West Springfield, 1913)
DISTRICT 19: Palmer
William R. Barnett, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1998-A29
- Thomas (Palmer, 1796)
- Quaboag (Warren, 1858)
- Day Spring (Monson, 1862)
- Eden (Ware, 1863)
- Vernon (Belchertown, 1869)
DISTRICT 20: Blackstone
Oliver J. Chapdelaine, Jr., District Deputy Grand Master; 4 Lodges
Tabular: 1998-A30
- Solomon's Temple (Uxbridge, 1818)
- Webster (Webster, 1858)
- Oxford (Oxford, 1859)
- Mumford River (Douglas, 1877)
DISTRICT 21: Brookfield
Samuel R. McClure, Jr., District Deputy Grand Master; 9 Lodges
Tabular: 1998-A31
- Morning Star (Worcester, 1793)
- Quinebaug (Southbridge, 1859)
- Hayden (Brookfield, 1863)
- Spencer (Spencer, 1871)
- Meridian Sun (North Brookfield, 1894)
- Rufus Putnam (Rutland, 1912)
- Isaiah Thomas (Worcester, 1920)
- Bay Path (West Brookfield, 1923)
- Rose of Sharon (Worcester, 1927)
DISTRICT 22: Worcester
Robert E. McDuffie, District Deputy Grand Master; 9 Lodges
Tabular: 1998-A32
- Olive Branch (Millbury, 1797)
- Franklin (Grafton, 1851)
- Montacute (Worcester, 1858)
- Athelstan (Worcester, 1865)
- Quinsigamond (Worcester, 1870)
- Boylston (West Boylston, 1876)
- Joel H. Prouty (Auburn, 1927)
- Matthew John Whittall (Shrewsbury, 1928)
- Level (Worcester, 1952)
DISTRICT 23: Natick
Carmen D. Borgia, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1998-A33
- Meridian (Watertown, 1797)
- Montgomery (Milford, 1797)
- John Warren (Hopkinton, 1860)
- Mount Hollis (Holliston, 1864)
- North Star (Ashland, 1864)
- Siloam (Westborough, 1866)
- Charles River (Medway, 1871)
- Alpha (Framingham, 1875)
DISTRICT 24: Marlboro
Alexander D. Campbell, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1998-A34
- Middlesex (Framingham, 1795)
- United Brethren (Marlborough, 1859)
- Doric (Hudson, 1864)
- Charles A. Welch (Maynard, 1872)
- Perfection (Framingham, 1957)
DISTRICT 25: Hyde Park
James B. Kershaw, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1998-A35
- Rising Star (Stoughton, 1799)
- Orient (Norwood, 1861)
- Blue Hill (Canton, 1863)
- Lafayette-Dover (Norwood, 1865)
- Eliot-Hyde Park (Westwood, 1866)
- Constellation (Dedham, 1871)
- Azure (Walpole, 1921)
DISTRICT 26: Quincy
Robert W. Stark, Sr., District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1998-A36
- Rural (Quincy, 1801)
- Norfolk Union (Randolph, 1819)
- Weymouth United Masonic (Weymouth, 1825)
- Delta (Braintree, 1868)
- Wollaston (Quincy, 1899)
DISTRICT 27: Plymouth
Paul E. Wuori, Sr., District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1998-A37
- Old Colony (Hingham, 1792)
- Corner Stone (Duxbury, 1801)
- Plymouth (Plymouth, 1825)
- Konohassett (Cohasset, 1864)
- Phoenix (Hanover, 1873)
- Satuit (Scituate, 1875)
- Daniel Webster (Marshfield, 1964)
DISTRICT 28: Taunton
James C. Pilling, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1998-A38
- King David (Taunton, 1798)
- May Flower (Middleboro, 1864)
- Paul Dean (North Easton, 1867)
- Charles H. Titus (Taunton, 1872) merged into King David 06/17
- Eastern Star (Rehoboth, 1924)
- Metacomet Daylight (Taunton, 1989)
DISTRICT 28: Attleboro
John F. Platt, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1998-A39
- Bristol (North Attleboro, 1797)
- St. Alban's (Wrentham, 1818)
- St. James (Mansfield, 1864)
- Excelsior (Franklin, 1866)
- Ionic (Taunton, 1867) merged into King David 06/17
- Ezekiel Bates (Attleboro, 1870)
DISTRICT 29: Brockton
Bruce K. Pratt, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1998-A40
- Fellowship (Bridgewater, 1797)
- Paul Revere (North Bridgewater, 1856)
- John Cutler (Abington, 1859)
- Puritan (East Bridgewater, 1869)
- St. George (Brockton, 1877)
- Satucket (East Bridgewater, 1881)
- Baalis Sanford (Brockton, 1917)
- Wampatuck (East Bridgewater, 1946)
DISTRICT 30: Fall River
Walter L. Craveiro, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1998-A41
- Mount Hope (Fall River, 1824)
- Pioneer (Somerset, 1863)
- King Philip (Fall River, 1866)
- Massasoit-Narragansett (Fall River, 1915)
- Watuppa (Fall River, 1926)
DISTRICT 30: New Bedford
Stephen W. Latham, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1998-A42
- Star in the East-Paskamansett (New Bedford, 1823)
- Quittacus (New Bedford, 1865)
- George H. Taber (Fairhaven, 1872)
- Noquochoke (South Westport, 1878)
- Abraham H. Howland Jr. (New Bedford, 1915)
- Wamsutta (New Bedford, 1949)
DISTRICT 31: Nantucket
David L. Maxim, Sr., District Deputy Grand Master; 4 Lodges
Tabular: 1998-A43
- Union (Nantucket, 1771)
- Social Harmony (Middleboro, 1823)
- Oriental-Martha's Vineyard (Oak Bluffs, 1859)
- Pythagorean (Marion, 1861)
DISTRICT 32: Hyannis
Thomas W. Hadley, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1998-A44
- Marine (Falmouth, 1798)
- Fraternal (Centerville, 1801)
- DeWitt Clinton (Sandwich, 1855)
- Howard (Yarmouth, 1869)
- Mariners' (Cotuit, 1871)
- Cawnacome Sunshine (Bourne, 1992)
DISTRICT 32: Provincetown
Herbert B. Kinney, District Deputy Grand Master; 6 Lodges + 1 U.D.
Tabular: 1998-A45
- King Hiram's (Provincetown, 1795)
- Mount Horeb (Dennis, 1854)
- Pilgrim (Harwich, 1859)
- Adams (Wellfleet, 1865)
- St. Martin's (Chatham, 1872)
- Universal (Orleans, 1917)
- Nauset Light (Orleans, U.D.)
DISTRICT 33: Springfield
Leslie P. Lohnes, District Deputy Grand Master; 4 Lodges
Tabular: 1998-A46
- Roswell Lee-Indian Orchard (Springfield, 1864)
- Elm-Belcher (Agawam, 1870)
- Newton (Wilbraham, 1870)
- Longmeadow (Longmeadow, 1931)
PANAMA CANAL DISTRICT
James E. Cook, District Grand Master; 3 Lodges
Tabular: 1998-A47
- Sojourners (Cristobal, Canal Zone, 1912)
- Ancon (Ancon, Canal Zone, 1913)
- Gatun (Empire, Canal Zone, 1915) merged 05/31
CHILE DISTRICT
Daniel E. Cerda, District Deputy Grand Master; 3 Lodges
Tabular: 1998-A48
- Bethesda (Valparaiso, Chile, 1854)
- Huelen (Santiago, Chile, 1876)
- St. John's (Concepción) (Concepción, Chile, 1884)
CHINA DISTRICT
Joe A. Diele, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1998-A49
- Ancient Landmark (Shanghai, China, 1863) In recess
- Shanghai (Shanghai, China, 1903) In recess
- Sinim (Tokyo, Japan, 1903)
- International (Peking, China, 1915) In recess
- Hykes Memorial (Tientsin, China, 1922) In recess
CARIBBEAN DISTRICT
Aston Wright, District Deputy Grand Master; 1 Lodge
Tabular: 1998-A50
- Caribbean Naval (Guantánamo, Cuba, 1966)