MassachusettsYear1989
1989
ALBERT T. AMES, Grand Master
Jeffrey B. Hodgdon, Deputy Grand Master
Charles A. Lukas, Jr., Senior Grand Warden
William G. Manchester, Junior Grand Warden
A portrait of the Grand Master appeared in the Frontispiece and above.
Contents
- 1 QUARTERLY COMMUNICATIONS
- 2 SPECIAL COMMUNICATIONS
- 3 FEAST OF ST. JOHN THE EVANGELIST
- 4 LIST OF LODGES IN MASSACHUSETTS BY DISTRICT: 1989
- 4.1 DISTRICT 1: Boston
- 4.2 DISTRICT 2: Cambridge
- 4.3 DISTRICT 2: Boston
- 4.4 DISTRICT 3: Boston
- 4.5 DISTRICT 3: Chelsea
- 4.6 DISTRICT 4: South Boston
- 4.7 DISTRICT 4: Dorchester
- 4.8 DISTRICT 4: Roxbury
- 4.9 DISTRICT 5: Waltham
- 4.10 DISTRICT 5: Brighton
- 4.11 DISTRICT 6: Somerville
- 4.12 DISTRICT 6: Arlington
- 4.13 DISTRICT 7: Malden
- 4.14 DISTRICT 7: Melrose
- 4.15 DISTRICT 8: Salem
- 4.16 DISTRICT 8: Lynn
- 4.17 DISTRICT 9: Gloucester
- 4.18 DISTRICT 10: Newburyport
- 4.19 DISTRICT 11: Lawrence
- 4.20 DISTRICT 12: Lowell
- 4.21 DISTRICT 13: Fitchburg
- 4.22 DISTRICT 13: Barre
- 4.23 DISTRICT 14: Greenfield
- 4.24 DISTRICT 15: North Adams
- 4.25 DISTRICT 16: Pittsfield
- 4.26 DISTRICT 17: Holyoke
- 4.27 DISTRICT 18: Chicopee
- 4.28 DISTRICT 18: Springfield
- 4.29 DISTRICT 19: Palmer
- 4.30 DISTRICT 20: Blackstone
- 4.31 DISTRICT 21: Brookfield
- 4.32 DISTRICT 22: Worcester
- 4.33 DISTRICT 23: Natick
- 4.34 DISTRICT 24: Marlboro
- 4.35 DISTRICT 25: Hyde Park
- 4.36 DISTRICT 26: Quincy
- 4.37 DISTRICT 27: Plymouth
- 4.38 DISTRICT 28: Taunton
- 4.39 DISTRICT 28: Attleboro
- 4.40 DISTRICT 29: Brockton
- 4.41 DISTRICT 30: Fall River
- 4.42 DISTRICT 30: New Bedford
- 4.43 DISTRICT 31: Nantucket
- 4.44 DISTRICT 32: Hyannis
- 4.45 DISTRICT 32: Provincetown
- 4.46 DISTRICT 33: Springfield
- 4.47 PANAMA CANAL DISTRICT
- 4.48 CHILE DISTRICT
- 4.49 CHINA DISTRICT
- 4.50 CARIBBEAN DISTRICT
QUARTERLY COMMUNICATIONS
(held at Masonic Temple, Boston)
- 03/08: 1989-3;
- 06/14: 1989-56;
- 09/13: 1989-85;
- 12/13: 1989-132; (Annual Communication)
03/08 Agenda
- 1989-10: Report of the Committee on Records.
- 1989-19: Greetings to, and appointment of, Grand Representatives.
- 1989-25: Presentations.
06/14 Agenda
- 1989-61: Report of the Committee on Records.
- 1989-62: Recognition of the Grand Lodge of Rondonia, Brazil.
- 1989-73: Presentations.
09/13 Agenda
- 1989-92: Report of the Committee on Records.
- 1989-94: Greetings to, and appointment of, Grand Representatives.
- 1989-95: Discipline.
- 1989-96: Recognition of the Grand Lodge of Hawaii.
- 1989-97: Budget for 1990.
- 1989-106: Presentations.
12/13 Agenda
- 1989-147: Report of the Committee on Records.
- 1989-148: Greetings to, and appointment of, Grand Representatives.
- 1989-158: Presentations.
- Visits by Grand Master Ames, beginning on Page 1989-203:
- Anniversaries:
- Belmont-Beaver, Belmont (03/02; 125th Anniversary; Special Communication)
- Wayfarers, Swampscott (03/14; 75th Anniversary)
- Mount Orthodox, West Springfield (04/22; 75th Anniversary; Special Communication)
- Thomas Talbot, Billerica (05/13; Centenary; Special Communication)
- Doric, Hudson (11/25; 125th Anniversary)
- Consolidations:
- Mount Carmel and Mount Sinai (06/15; Special Communication)
- Moses Michael Hays and Sharon (07/11; Special Communication)
- Mechanic's and Mount Sugar Loaf (11/14; Special Communication)
- Constitutions:
- Metacomet Daylight, Taunton (10/14; Special Communication)
- Hall Dedications and corner-stone layings:
- Winchester (04/22; rededication of town hall; Special Communication)
- Winchendon (09/30; rededication of hall; Special Communication)
- Oxford (10/07; rededication of hall; Special Communication)
- Lincoln (11/07; rededication of hall; Special Communication)
- Lodge visits:
- Perfection, Framingham (01/09)
- Mount Moriah, Westfield (01/18)
- Simon W. Robinson, Lexington (02/04; reception for Deputy Grand Master Jeffrey B. Hodgdon)
- Corinthian, Concord (02/11; reception for Senior Grand Warden Charles A. Lukas, Jr.)
- The DeMolay, Boston (02/25-02/26)
- Somerville, Somerville (02/27; reception for Junior Grand Warden William G. Manchester)
- Winslow Lewis, Boston (03/04)
- Mount Carmel, Lynn (03/13)
- Star of Bethlehem, Chelsea (03/15)
- Grand Lodge of Connecticut (03/28-03/29)
- Grand Lodge of Minnesota (03/30-04/02)
- Mount Hollis, Holliston (04/03)
- Waltham Triad, Newtonville (04/04; in Claremont, NH)
- Grand Lodge of New Jersey (04/11)
- Eastern Star, Rehoboth (04/12)
- William Whiting, Shrewsbury (04/26)
- Simon W. Robinson, Lexington (04/28; Ladies' Night)
- Mountain, Shelburne Falls (04/29; table lodge)
- Grand Lodge of Maine (05/01-05/03)
- Mount Hermon, Medford (05/04)
- Grand Lodge of Rhode Island (05/14-05/15)
- Hesperia, Boston (05/16)
- The Masters, Newtonville (05/17; installation)
- Grand Lodge of Michigan (05/22-05/24)
- Unity, Dalton (05/27-05/28)
- Wyoming, Melrose (05/31)
- Columbian, Boston (06/01)
- Wellesley, Needham (06/06)
- Marine, Falmouth (06/08)
- Winslow Lewis, Boston (06/09; clam bake)
- Morning Sun, Conway (06/10; wilderness degree)
- Simon W. Robinson, Lexington (06/17; installation)
- Wamsutta, New Bedford (06/21; Prince Hall dinner)
- Grand Lodge of New Hampshire (07/07-07/09)
- Grand Lodge of Canada (Ontario) (07/18-07/20)
- Joseph Warren-Soley, Lincoln (08/19; clam bake)
- Eureka, New Bedford (09/01; installation)
- Galilean, Everett (09/06)
- Mount Vernon, Malden (09/08; installation)
- Bristol, North Attleboro (09/19)
- Grand Lodge of Delaware (10/03-10/05)
- Howard, Yarmouth (10/08; parade)
- Grand Lodge of West Virginia (10/08-10/10)
- Grand Lodge of Ohio (10/19-10/21)
- Grand Lodge of Georgia (10/22-10/24)
- The DeMolay, Boston (10/28; installation)
- Victory, Watertown (11/03)
- Grand Lodge of Iran in Exile (11/04)
- Merrimack and Saggahew, Haverhill (11/05)
- Lodge of St. Andrew, Boston (11/09)
- John Hancock, Methuen (11/11; organ recital)
- Siloam, Westborough (11/13)
- Caribbean Naval, Guantánamo, Cuba (11/16-11/22)
- Wilder, Leominster (11/27)
- Meridian, Natick (11/28; Special Communication)
- Lodge of St. Andrew, Boston (11/30; Feast of St. Andrew)
- Putnam #40, Connecticut (12/08)
- The DeMolay, Boston (12/18)
- The Masters, Newtonville (12/20)
- William Sutton, Saugus (12/21)
- Visits by other Grand Lodge officers begin on Page 1989-207.
- Anniversaries:
- 1989-209: Election of Rt. Wor. Edgar W. Darling as Grand Master. Election of other Grand Lodge officers.
Grand Constitutions Amendment Proposals
- 03/08: 1989-19; Changes recommended in many sections of the Grand Constitutions.
- 09/13: 1989-96: Proposed changes approved.
Grand Master's Address
- 03/08: 1989-21; visitations; Grand Constitutions; blood program; Open House; Grand Master's Award; Master's Run; Grand Master's Fair; Grand Master's Appeal; Masonic Home; brotherhood night.
- 06/14: 1989-66; opening remarks; Grand Master's Run; Masonic Home expansion; survey; admissions to the Home; Grand Master's Fair; database and Trowel Magazine; Open House; Masonic Awareness; public relations; funerals; parade in Yarmouth; Grand Master's Appeal.
- 09/13: 1989-101; opening remarks; visitations; Grand Master's Fair; Open House; discipline; Feast of St. John; Grand Master's Award; blood program; Business Manager; Masonic Home expansion.
- 12/13: 1989-153; opening remarks; annual reports; visitations; Masonic Home expansion; Masonic Awareness; Education Department; Service Department; library; building; business manager; Masonic Home; audit; visits; medals.
Lodge By-Law Changes
- 03/08: 1989-26;
- Full Codes : none.
- Amendments: Doric, Friendship, Indian Orchard-Shawmont, Isaiah Thomas (with changes), Martha's Vineyard (with changes), May Flower, Montgomery, Mosaic, Mount Holyoke, Mount Tom, Mount Vernon, St. Matthew's, Wyoming (with changes); approved.
- 06/14: 1989-74;
- Full Codes : Wyoming; approved. Wessagusset; not approved.
- Amendments: Charles River, The DeMolay, Ezekiel Bates, Martha's Vineyard, Mount Moriah, Orphan's Hope, Oxford, Perfection, St. Paul (Ayer), Satucket, Sinim, Universal, Vernon, Wampatuck, William Whiting; approved.
- 09/13: 1989-106;
- Full Codes : Metacomet Daylight, St. Paul's-Algonquin, Wessagusset; approved.
- Amendments: Boylston, Fellowship, John Cutler, King Cyrus, Norfolk, Palestine, Philanthropic, Robert Lash, St. Mark's; approved. Noquochoke; not approved.
- 12/13: 1989-146;
- Full Codes : The Tyrian; approved.
- Amendments: Corner Stone, Elm-Belcher, Fellowship, Garden City, Isaiah Thomas (with changes), Satucket, United, William Sutton, Williams; approved.
Necrologies and Memorials
- NECROLOGIES:
- 03/08: 1989-20; Rt. Wor. Curtis Ross Wells, Past District Deputy Grand Master.
- 03/08: 1989-20; Rt. Wor. William Emerson Morgan, Past District Deputy Grand Master.
- 06/14: 1989-65; Rt. Wor. Charles Reuben Dean, Past District Deputy Grand Master.
- 06/14: 1989-65; Rt. Wor. Burton Joseph Dillion, Past District Deputy Grand Master.
- 06/14: 1989-65; Rt. Wor. Karl Decker Henry, Past District Deputy Grand Master.
- 06/14: 1989-65; Rt. Wor. James Andrew Pool, Past District Deputy Grand Master.
- 06/14: 1989-66; Rt. Wor. Archie Merrill Simons, Past District Deputy Grand Master.
- 09/13: 1989-93; Rt. Wor. Ledyard Allen Southard, Past District Deputy Grand Master.
- 09/13: 1989-93; Rt. Wor. Solomon Stern, Past District Deputy Grand Master, Past Grand Deacon.
- 12/13: 1989-151; Rt. Wor. Fred Crockett Brown, Past Deputy Grand Master.
- 12/13: 1989-151; Rt. Wor. Merwin Everett Chandler, Past District Deputy Grand Master.
- 12/13: 1989-151; Rt. Wor. George Peters Fullman, Past District Grand Master, Panama Canal District.
- 12/13: 1989-152; Rt. Wor. Frederic Gluck, Past District Deputy Grand Master.
- 12/13: 1989-152; Rt. Wor. Jeffrey Ronald MacDonald, Past District Deputy Grand Master.
- 12/13: 1989-152; Rt. Wor. Daniel Alden Thurston, Grand Chaplain.
- 12/13: 1989-152; Rt. Wor. Benjamin Butman Worth, Past District Deputy Grand Master, Past Grand Deacon.
- 12/13: 1989-153; Rt. Wor. John Wright, Past District Deputy Grand Master.
- 12/13: 1989-153; Rt. Wor. Walter Wrigley, Past District Deputy Grand Master.
Past Grand Master Jaynes
- MEMORIALS:
- 12/13: 1989-148; Most Wor. Herbert Harold Jaynes, Past Grand Master; presented by Past Grand Master Donald W. Vose, for the committee.
Petitions for Charters
- 03/08: 1989-17. Petition by Mount Carmel and Mount Sinai, as Mount Carmel; granted.
- 03/08: 1989-18; Petition by Moses Michael Hays and Sharon, as Moses Michael Hays; granted.
- 06/14: 1989-63. Petition by West Roxbury and Dorchester, as West Roxbury-Dorchester; granted.
- 09/13: 1989-94. Petition by Mechanic's and Mount Sugar Loaf, as Mechanic's; granted.
Petitions for Dispensation for New Lodges
- 06/14: 1989-64. Petition for dispensation for Merrimack Valley Daylight Lodge, Lawrence; granted.
SPECIAL COMMUNICATIONS
- 03/02: 1989-1. Belmont. 125th Anniversary of Belmont-Beaver Lodge.
- 1989-1: Grand Lodge opened and was received by Wor. Paul E. Kennedy, Master of Belmont-Beaver Lodge.
- 1989-2: Presentations of awards.
- 1989-2: Address by the Grand Master; remarks by other Brothers.
- 04/13: 1989-29. Salem. 125th Anniversary of Starr King Lodge. Deputy Grand Master Jeffrey B. Hodgdon presiding.
- 1989-29: Grand Lodge opened and was received by Wor. Robert W. Walters, Master of Starr King Lodge.
- 1989-30: Remarks by the Acting Grand Master and other Brothers.
- 1989-30: History of Starr King Lodge, 1964-1989.
- 04/16: 1989-34. Balboa, Panama. Rededication of the Temple in Panama City.
- 1989-35: Grand Lodge opened, and a presentation was made. Grand Lodge then journeyed to the Panama Masonic Temple, where it was received by Most Wor. Rodolfo Endara, Grand Master of Panama.
- 1989-36: Ceremony of Rededication.
- 1989-36: Remarks and presentations.
- 04/22: 1989-38. Winchester. Rededication of Town Hall.
- 1989-38: Grand Lodge opened and proceeded along with members of William Parkman Lodge to the building site, where they met the town officials and members of the Kilted Craft.
- 1989-39: Ceremony of Dedication.
- 04/22: 1989-40. West Springfield. 75th Anniversary of Mount Orthodox Lodge.
- 1989-40: Grand Lodge opened and was received by Rt. Wor. Erwin D. Hill, Master of Mount Orthodox Lodge.
- 1989-41: Presentations. Remarks by the Grand Master and other Brothers.
- 1989-42ff: History of Mount Orthodox Lodge.
- 05/09: 1989-52. Billerica. Thomas Talbot Lodge Centenary.
- 1989-54: Grand Lodge opened and was received by Wor. Robert H. Price, Jr., Master of Thomas Talbot Lodge.
- 1989-54: Address by the Grand Master; remarks by other Brothers. Presentations.
- 06/15: 1989-76. Lynn. Uniting of Mount Carmel Lodges and Mount Sinai, as Mount Carmel Lodge.
- 1989-77: Grand Lodge opened and was received by the Masters of the two Lodges.
- 1989-77: Merger ceremony, described in detail.
- 1989-81: Charge by the Grand Master; remarks by other Brothers.
- 07/11: 1989-82. Needham. Uniting of Moses Michael Hays and Sharon Lodges, as Moses Michael Hays Lodge.
- 1989-83: Grand Lodge opened and was received by the Masters of the two Lodges.
- 1989-83: Merger ceremony.
- 1989-83: Charge by the Grand Master; remarks by other Brothers.
- 09/30: 1989-108. Winchendon. Rededication of Temple.
- 1989-108: Grand Lodge opened and was received by Wor. R. Clifford Lupien, Master of Artisan Lodge.
- 1989-109: Ceremony of rededication.
- 1989-109: Charge by the Grand Master; remarks by other Brothers.
- 10/07: 1989-110. Oxford. Dedication of Lodge Hall.
- 1989-110: Grand Lodge opened and was received by Wor. William F. Flagg, Master of Oxford Lodge.
- 1989-111: Ceremony of dedication "in accordance with Ancient Form and Ceremony."
- 1989-111: Remarks by the Grand Master and other Brothers. Remarks on the flag, which had flown over the U.S. Capitol.
- 10/14: 1989-112. Taunton. Constitution of Metacomet Daylight Lodge.
- 1989-112: Grand Lodge opened and was received by the Brethren of the lodge.
- 1989-113: Constitution of the Lodge and installation of officers "in full form and ceremony according to the ancient usages of the Craft."
- 1989-113: Officers of the new Lodge and Charter Members.
- 10/24: 1989-115. Quincy. Rededication of Lodge Hall.
- 1989-116: Grand Lodge opened and was received by Rt. Wor. A. Ralph Durning, Master of Macedonian Lodge.
- 1989-116: Ceremony of dedication "to the purposes of Masonry in full form and ceremony in accordance with ancient usage."
- 1989-116: Remarks by the Grand Master.
- 11/07: 1989-117. Lincoln. Rededication of hall.
- 1989-118: Grand Lodge opened and was received by Wor. Leon Dodd, Master of Joseph Warren-Soley Lodge.
- 1989-118: Ceremony of rededication "to the purposes of Masonry in full form and ceremony in accordance with ancient usage."
- 1989-118: Address by the Grand Master. Remarks by other Brothers.
- 11/14: 1989-120. Montague. Uniting of Mechanic's and Mount Sugar Loaf, as Mechanic's.
- 1989-120: Grand Lodge opened and was received by the Masters of the two Lodges.
- 1989-121: Merger ceremony.
- 1989-121: Charge by the Grand Master; remarks by other Brothers. Presentations.
- 11/17: 1989-123: Guantánamo, Cuba. Visit to Caribbean Naval Lodge.
- 1989-123: Grand Lodge opened and was received by Wor. Newton S. Carter, Master of Caribbean Naval Lodge.
- 1989-123: Entered Apprentice Degree.
- 1989-124: Appointment of Rt. Wor. William R. Knowles as District Deputy Grand Master of the Caribbean Masonic District.
- 1989-124: Address by the Grand Master. Presentation of an American Flag.
- 11/20: 1989-125: Guantánamo, Cuba. Visit to Caribbean Naval.
- 1989-125: Grand Lodge opened and was received by Wor. Newton S. Carter, Master of Caribbean Naval Lodge.
- 1989-125: Introduction of "commuter" Brothers belonging to lodges from the Grand Lodge of Cuba.
- 11/28: 1989-127. Natick. Master Mason Degree at Meridian Lodge.
- 1989-129: Grand Lodge opened and was received by Wor. Ronald F. Wood, Master of Meridian Lodge.
- 1989-130: Master Mason Degree for Bro. Richard Ames, son of the Grand Master.
- 1989-131: Presentations and charge. Remarks by the Grand Master.
FEAST OF ST. JOHN THE EVANGELIST
(held at Masonic Temple, Boston, 12/27/1989)
- 1989-210: Opening and roll call.
- 1989-215: Reception of guests, including Grand Representatives.
- 1989-215: Presentation of Henry Price Medal to Most Wor. William H. Abbey, Grand Master of Rhode Island.
- 1989-215: Report of Grand Secretary; 961 diplomas issued. List of lodges not represented in Grand Lodge in 1989, as well as the past 2 years.
- 1989-217: Installation of Grand Master Darling. Installation of other Grand Officers.
- 1989-219: Feast of St. John. Toasts and names of speakers:
- 1989-219: The Grand Master.
- 1989-221: Deputy Grand Master Richard E. Johnson.
- 1989-223: Grand Master Philip L. Hall of New Hampshire.
- 1989-224: Past Deputy Grand Master Fred K. Bauer.
LIST OF LODGES IN MASSACHUSETTS BY DISTRICT: 1989
There were 47 districts in Massachusetts in 1989 (numbered 1 through 33), as well as districts for Chile, China, the Caribbean and Panama.
DISTRICT 1: Boston
George J. Avis, District Deputy Grand Master; 9 Lodges
Tabular: 1989-A3
- St. John's (Boston, 1733)
- Lodge of St. Andrew, (Boston, 1752)
- The Massachusetts (Boston, 1770)
- Columbian (Boston, 1796)
- Mount Lebanon (Boston, 1801)
- Germania (Boston, 1854)
- Winslow Lewis (Boston, 1855)
- Revere (Boston, 1856)
- Shawmut (Boston, 1911)
DISTRICT 2: Cambridge
Merrill B. Hall, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1989-A4
- Amicable (Cambridge, 1805)
- The Lodge of Eleusis (Boston, 1865)
- Mizpah-Faith (Cambridge, 1867)
- Charity (Cambridge, 1869)
- Joseph Webb (Boston, 1876)
- Richard C. MacLaurin (Cambridge, 1920)
- The DeMolay (Boston, 1975)
DISTRICT 2: Boston
Earnest A. Pearlstein, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1989-A5
- Mount Olivet (Cambridge, 1863)
- Zetland (Boston, 1867)
- Euclid (Boston, 1916)
- The Harvard (Cambridge, 1922)
- Boston University (Boston, 1925)
- Moses Michael Hays (Needham, 1931) merger with Sharon, 07/11
DISTRICT 3: Boston
Ralph Kaplan, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1989-A6
- Mount Tabor (Boston, 1846)
- Henry Price (Boston, 1858)
- Hammatt (East Boston, 1859)
- Robert Lash (Chelsea, 1867)
- Seaview (Revere, 1917)
- Ocean (Winthrop, 1958)
DISTRICT 3: Chelsea
Jack L. Zimmerman, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1989-A7
- Star of Bethlehem (Wakefield, 1844)
- Baalbec (East Boston, 1852)
- Winthrop (Winthrop, 1887)
- Adelphi-Noddle's Island (Watertown, 1920)
- Everett C. Benton (Boston, 1925)
- Major General Henry Knox (Boston, 1926)
DISTRICT 4: South Boston
Michael Pecoraro, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1989-A8
- St. Paul's-Algonquin (Braintree, 1846) merged 05/28
- Prospect (Roslindale, 1890)
- Loyalty-Realty (Jamaica Plain, 1920)
- Zerubbabel (Quincy, 1950)
DISTRICT 4: Dorchester
Charles P. Buckley, District Deputy Grand Master; 4 Lodges
Tabular: 1989-A9
- Union (Dorchester, 1796)
- Gate of the Temple (Stoughton, 1855)
- Rabboni (Dorchester, 1869)
- Macedonian (Quincy, 1893) relocated 10/24
DISTRICT 4: Roxbury
Dimitrios J. Merageas, District Deputy Grand Master; 4 Lodges
Tabular: 1989-A10
- Dorchester (Dorchester, 1912)
- West Roxbury (Roslindale, 1919)
- Milton (Milton, 1922)
- Hesperia (Boston, 1925)
DISTRICT 5: Waltham
Dana A. Jackson, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1989-A11
- Dalhousie (Newtonville, 1860)
- Beth-Horon (Brookline, 1870)
- Fraternity and Fuller (Newtonville, 1875)
- Wellesley (Needham, 1912)
- Victory (Watertown, 1920)
- Nehoiden (Needham, 1927)
- Garden City (Newtonville, 1954)
- The Masters (Newtonville, 1983)
DISTRICT 5: Brighton
Carl A. Gordon, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1989-A12
- Bethesda (Brighton, 1819)
- Waltham Triad (Newtonville, 1820)
- Pequossette (Watertown, 1856)
- Belmont-Beaver (Belmont, 1864)
- Norfolk (Needham, 1874)
- Norumbega & Brookline (Newtonville, 1920)
- United (Brookline, 1924)
- Maugus Hill (Wellesley, 1957)
DISTRICT 6: Somerville
Kenneth W. Wood, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1989-A13
- King Solomon's (Charlestown, 1783)
- Mount Hermon (Medford, 1854)
- Joseph Warren-Soley (Boston, 1856)
- Simon W. Robinson(Lexington, 1870)
- Friendship (Wilmington, 1901)
- Russell (Arlington, 1923)
- Simonds (Burlington, 1955)
- Frank W. Thompson (Bedford, 1955)
DISTRICT 6: Arlington
Paul F. Miller, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1989-A14
- Washington (Lexington, 1796)
- Hiram (Arlington, 1797)
- Mount Horeb (Woburn, 1855)
- John Abbot (Somerville, 1857)
- William Parkman (Winchester, 1864)
- Somerville (West Somerville, 1912)
- Samuel Crocker Lawrence (Medford, 1920)
- Freedom (Arlington, 1947)
DISTRICT 7: Malden
Hagop V. Demirdjian, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1989-A15
- Mount Vernon (Malden, 1857)
- Good Samaritan (Reading, 1870)
- King Cyrus (Stoneham, 1875)
- Fidelity (Melrose, 1918)
- Galilean (Everett, 1921)
- Mount Scopus (Malden, 1930)
- North Reading (North Reading, 1955)
DISTRICT 7: Melrose
William A. St. Clair, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1989-A16
- Wyoming (Melrose, 1856)
- William Sutton (Saugus, 1866)
- Palestine (Everett, 1868)
- Converse (Malden, 1887)
- Golden Rule (Wakefield, 1888)
- The Lodge of Stirling (Malden, 1910)
- Lynnfield (Lynnfield, 1946)
DISTRICT 8: Salem
Chester R. Harris, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1989-A17
- Essex (Salem, 1791)
- Mount Carmel (Lynn, 1805)
- Mosaic (Danvers, 1870)
- Damascus (Lynn, 1906)
- Wayfarers (Swampscott, 1914)
- Budleigh (Beverly, 1921)
- New Meadows (Topsfield, 1958)
DISTRICT 8: Lynn
Donald W. Gillis, Jr., District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1989-A18
- Philanthropic (Marblehead, 1760)
- Jordan (Peabody, 1808)
- Amity (Danvers, 1863)
- Starr King (Salem, 1864)
- Golden Fleece (Lynn, 1864)
- Bethlehem (Lynn, 1920)
- Mount Sinai (Lynn, 1946) merged into Mount Carmel 06/15
DISTRICT 9: Gloucester
Alan B. Ayers, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1989-A19
- The Tyrian (Gloucester, 1770)
- Liberty (Beverly, 1824)
- Ashler (Rockport, 1851)
- John T. Heard (Ipswich, 1864)
- Acacia (Gloucester, 1865)
- Manchester (Manchester, 1920)
DISTRICT 10: Newburyport
Charles D. Batchelder, Jr., District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1989-A20
- St. John's (Newburyport, 1766)
- Merrimack (Haverhill, 1802)
- St. Mark's (Newburyport, 1803)
- Warren (Amesbury, 1822)
- Saggahew (Haverhill, 1864)
- Charles C. Dame (Georgetown, 1867)
- Bethany (Merrimac, 1868)
DISTRICT 11: Lawrence
Arthur W. Smith, District Deputy Grand Master; 4 Lodges + 1 U.D.
Tabular: 1989-A21
- St. Matthew's (Andover, 1822)
- LawrenceUnited (Lawrence, 1825) merged 05/03
- John Hancock (Methuen, 1860)
- Cochichewick (North Andover, 1874)
- Merrimack Valley Daylight (Lawrence, U.D.)
DISTRICT 12: Lowell
Robert W. LaPierre, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1989-A22
- Corinthian (Concord, 1797)
- Pentucket (Lowell, 1807)
- Ancient York (Lowell, 1852)
- Kilwinning (Lowell, 1866)
- William North (Lowell, 1867)
- Thomas Talbot (Billerica, 1889)
- Wamesit (Tewksbury, 1921)
- William Sewall Gardner (Lowell, 1928)
DISTRICT 13: Fitchburg
Andrew W. Waugh, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1989-A23
- St. Paul (Ayer, 1797)
- Aurora (Leominster, 1801)
- Trinity (Clinton, 1858)
- Caleb Butler (Ayer, 1859)
- Wilder (Leominster, 1859)
- Charles W. Moore (Fitchburg, 1865)
- Tahattawan (Littleton, 1929)
DISTRICT 13: Barre
Ottmar Rau, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1989-A24
- Mount Zion (Barre, 1800)
- Orange (Orange, 1859)
- Hope (Gardner, 1864)
- Star (Athol, 1864)
- Artisan (Winchendon, 1865)
- Athol (Athol, 1872)
DISTRICT 14: Greenfield
David L. Bell, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1989-A25
- Republican (Greenfield, 1795)
- Harmony (Northfield, 1796)
- Mountain (Shelburne Falls, 1806)
- Morning Sun (Conway, 1869)
- Bay State (Montague, 1872)
- Mechanic's (Montague, 1878)
- Mount Sugar Loaf (South Deerfield, 1912) merged into Mechanic's, 11/14
DISTRICT 15: North Adams
Allan H. Goodrich, District Deputy Grand Master; 4 Lodges
Tabular: 1989-A26
- Lafayette-Greylock (North Adams, 1847)
- Berkshire (South Adams, 1857)
- Upton (Cheshire, 1869)
- Williams (Williamstown, 1871)
DISTRICT 16: Pittsfield
Donald J. Drosehn, District Deputy Grand Master; 9 Lodges
Tabular: 1989-A27
- Cincinnatus (Great Barrington, 1795)
- Evening Star (Lenox, 1795)
- Wisdom (West Stockbridge, 1803)
- Mystic (Pittsfield, 1810)
- Globe (Hinsdale, 1869)
- Occidental (Stockbridge, 1870)
- Crescent (Pittsfield, 1873)
- Unity (Dalton, 1896)
- Pittsfield (Pittsfield, 1920)
DISTRICT 17: Holyoke
George R. Dion, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1989-A28
- Jerusalem (South Hadley, 1797)
- Pacific (Amherst, 1860)
- Mount Tom (Holyoke, 1850)
- Ionic (Easthampton, 1867)
- Mount Holyoke (South Hadley, 1869)
- Hampshire (Haydenville, 1871)
- William Whiting (Holyoke, 1909)
DISTRICT 18: Chicopee
Richard E. Young, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1989-A29
- Chicopee (Chicopee, 1848)
- Brigham (Ludlow, 1891)
- Esoteric (Springfield, 1909)
- Charles C. Spellman (East Longmeadow, 1921)
- Samuel D. Sherwood (Springfield, 1921)
DISTRICT 18: Springfield
Philip F. Zych, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1989-A30
- Hampden (Springfield, 1817)
- Mount Moriah (Westfield, 1856)
- Huntington (Russell, 1866)
- Springfield (Springfield, 1895)
- Mount Orthodox (West Springfield, 1913)
- Federal (Cheshire, 1914)
DISTRICT 19: Palmer
Roland I. Outhuse, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1989-A31
- Thomas (Palmer, 1796)
- Quaboag (Warren, 1858)
- Day Spring (Monson, 1862)
- Eden (Ware, 1863)
- Vernon (Belchertown, 1869)
DISTRICT 20: Blackstone
James W. Blackburn, Jr., District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1989-A32
- Solomon's Temple (Uxbridge, 1818)
- Blackstone River (Blackstone, 1855)
- Webster (Webster, 1858)
- Oxford (Oxford, 1859)
- Mumford River (Douglas, 1877)
- Granite (Northbridge, 1880)
DISTRICT 21: Brookfield
Kenneth W. Henderson, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1989-A33
- Morning Star (Worcester, 1793)
- Quinebaug (Southbridge, 1859)
- Hayden (Brookfield, 1863)
- Spencer (Spencer, 1871)
- Meridian Sun (North Brookfield, 1894)
- Rufus Putnam (Rutland, 1912)
- Isaiah Thomas (Worcester, 1920)
- Bay Path (West Brookfield, 1923)
DISTRICT 22: Worcester
James A. Gates, Jr., District Deputy Grand Master; 9 Lodges
Tabular: 1989-A34
- Olive Branch (Millbury, 1797)
- Franklin (Grafton, 1851)
- Montacute (Worcester, 1858)
- Athelstan (Worcester, 1865)
- Quinsigamond(Worcester, 1870)
- Boylston (West Boylston, 1876)
- Joel H. Prouty (Auburn, 1927)
- Matthew John Whittall (Shrewsbury, 1928)
- Level (Worcester, 1952)
DISTRICT 23: Natick
Mark H. Smith, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1989-A35
- Meridian (Watertown, 1797)
- Montgomery (Milford, 1797)
- John Warren (Hopkinton, 1860)
- Mount Hollis (Holliston, 1864)
- North Star (Ashland, 1864)
- Siloam (Westborough, 1866)
- Charles River (Medway, 1871)
- Alpha (Framingham, 1875)
DISTRICT 24: Marlboro
William L. Stoddard, Jr., District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1989-A36
- Middlesex (Framingham, 1795)
- United Brethren (Marlborough, 1859)
- Doric (Hudson, 1864)
- St. Bernard (Southborough, 1867)
- Charles A. Welch (Maynard, 1872)
- Perfection (Framingham, 1957)
DISTRICT 25: Hyde Park
Graham A. Long, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1989-A37
- Rising Star (Stoughton, 1799)
- Orient (Norwood, 1861)
- Blue Hill (Canton, 1863)
- Lafayette-Dover (Norwood, 1865)
- Eliot-Hyde Park (Westwood, 1866)
- Constellation (Dedham, 1871)
- Azure (Walpole, 1921)
- Sharon (Sharon, 1959) merged into Moses Michael Hays, 07/11.
DISTRICT 26: Quincy
John B. MacKay, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1989-A38
- Rural (Quincy, 1801)
- Norfolk Union (Randolph, 1819)
- Orphan's Hope (Weymouth, 1825)
- Delta (Braintree, 1868)
- Wollaston (Quincy, 1899)
- Quincy (Quincy, 1919) merged 03/11
- Wessagusset (Weymouth, 1920)
DISTRICT 27: Plymouth
Leon T. Ashley, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1989-A39
- Old Colony (Hingham, 1792)
- Corner Stone (Duxbury, 1801)
- Plymouth (Plymouth, 1825)
- Konohassett (Cohasset, 1864)
- Phoenix (Hanover, 1873)
- Satuit (Scituate, 1875)
- Nantascot (Hull, 1954)
- Daniel Webster (Marshfield, 1964)
DISTRICT 28: Taunton
Joseph Russo, Jr., District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1989-A40
- King David (Taunton, 1798)
- May Flower (Middleboro, 1864)
- Paul Dean (North Easton, 1867)
- Charles H. Titus (Taunton, 1872)
- Eastern Star (Rehoboth, 1924)
- Netop (Seekonk, 1924)
- Ezra (Taunton, 1952)
- Metacomet Daylight (Taunton, 1989)
DISTRICT 28: Attleboro
Johnny D. Pass, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1989-A41
- Bristol (North Attleboro, 1797)
- St. Alban's (Wrentham, 1818)
- St. James (Mansfield, 1864)
- Excelsior (Franklin, 1866)
- Ionic (Taunton, 1867)
- Ezekiel Bates (Attleboro, 1870)
DISTRICT 29: Brockton
Paul S. Chase, District Deputy Grand Master; 8 Lodges
Tabular: 1989-A42
- Fellowship (Bridgewater, 1797)
- Paul Revere (North Bridgewater, 1856)
- John Cutler (Abington, 1859)
- Puritan (East Bridgewater, 1869)
- St. George (Brockton, 1877)
- Satucket (East Bridgewater, 1881)
- Baalis Sanford (Brockton, 1917)
- Wampatuck (East Bridgewater, 1946)
DISTRICT 30: Fall River
John Catterall, District Deputy Grand Master; 7 Lodges
Tabular: 1989-A43
- Mount Hope (Fall River, 1824)
- Eureka (New Bedford, 1857)
- Pioneer (Somerset, 1863)
- Abraham H. Howland Jr. (New Bedford, 1915)
- Massasoit-Narragansett (Fall River, 1915)
- Watuppa (Fall River, 1926)
- Wamsutta (New Bedford, 1949)
DISTRICT 30: New Bedford
George N. Morris, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1989-A44
- Star in the East (New Bedford, 1823)
- King Philip (Fall River, 1866)
- George H. Taber (Fairhaven, 1872)
- Noquochoke (South Westport, 1878)
- Paskamansett (New Bedford, 1920)
- Quittacus (New Bedford, 1921)
DISTRICT 31: Nantucket
Peter G. Richter, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1989-A45
- Union (Nantucket, 1771)
- Social Harmony (Middleboro, 1823)
- Martha's Vineyard (Oak Bluffs, 1859)
- Pythagorean (Marion, 1861)
- Oriental (Oak Bluffs, 1866)
DISTRICT 32: Hyannis
Hugh C. Findlay, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1989-A46
- Marine (Falmouth, 1798)
- Fraternal (Centerville, 1801)
- DeWitt Clinton (Sandwich, 1855)
- Howard (Yarmouth, 1869)
- Mariners' (Cotuit, 1871)
DISTRICT 32: Provincetown
Joseph E. Prose, District Deputy Grand Master; 6 Lodges
Tabular: 1989-A47
- King Hiram's (Provincetown, 1795)
- Mount Horeb (Dennis, 1854)
- Pilgrim (Harwich, 1859)
- Adams (Wellfleet, 1865)
- St. Martin's (Chatham, 1872)
- Universal (Orleans, 1917)
DISTRICT 33: Springfield
Theodore E. Cooledge, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1989-A48
- Roswell Lee-Samuel Osgood (Springfield, 1864)
- Elm-Belcher (Agawam, 1870)
- Newton (Wilbraham, 1870)
- Indian Orchard-Shawmont (Springfield, 1911)
- Longmeadow (Longmeadow, 1931)
PANAMA CANAL DISTRICT
Charles R. Lavallee, District Grand Master; 4 Lodges
Tabular: 1989-A49
- Sojourners (Cristobal, Canal Zone, 1912)
- Ancon (Ancon, Canal Zone, 1913)
- Balboa (Empire, Canal Zone, 1915)
- Sibert (Gatun, Canal Zone, 1918)
CHILE DISTRICT
Oscar E. Gibson, District Deputy Grand Master; 3 Lodges
Tabular: 1989-A50
- Bethesda (Valparaiso, Chile, 1854)
- Huelen (Santiago, Chile, 1876)
- St. John's (Concepción) (Concepción, Chile, 1884)
CHINA DISTRICT
Joe A. Diele, District Deputy Grand Master; 5 Lodges
Tabular: 1989-A51
- Ancient Landmark (Shanghai, China, 1863) In recess
- Shanghai (Shanghai, China, 1903) In recess
- Sinim (Tokyo, Japan, 1903)
- International (Peking, China, 1915) In recess
- Hykes Memorial (Tientsin, China, 1922) In recess
CARIBBEAN DISTRICT
William Knowles, District Deputy Grand Master; 1 Lodge
Tabular: 1989-A52
- Caribbean Naval (Guantánamo, Cuba, 1966)