Districts1911-26
From MasonicGenealogy
Revision as of 12:13, 24 October 2011 by 98.216.82.200 (Talk)
Contents
- 1 DISTRICT DEPUTY GRAND MASTERS: 1911-1926
- 1.1 Boston 1st District
- 1.2 Cambridge 2nd District
- 1.3 East Boston 3rd District
- 1.4 South Boston 4th District
- 1.5 Waltham 5th District
- 1.6 Somerville 6th District
- 1.7 Malden 7th District
- 1.8 Lynn 8th District
- 1.9 Gloucester 9th District
- 1.10 Newburyport 10th District
- 1.11 Lawrence 11th District
- 1.12 Lowell 12th District
- 1.13 Fitchburg 13th District
- 1.14 Greenfield 14th District
- 1.15 North Adams 15th District
- 1.16 Pittsfield 16th District
- 1.17 Holyoke 17th District
- 1.18 Springfield 18th District
- 1.19 Palmer 19th District
- 1.20 Southbridge 20th District
- 1.21 Worcester 21st District
- 1.22 Blackstone 22nd District
- 1.23 Milford 23rd District
- 1.24 Marlborough 24th District
- 1.25 Hyde Park 25th District
- 1.26 Quincy 26th District
- 1.27 Plymouth 27th District
- 1.28 Taunton 28th District
- 1.29 Brockton 29th District
- 1.30 Fall River 30th District
- 1.31 Nantucket 31st District
- 1.32 Provincetown 32nd District
- 1.33 Springfield 33rd District
- 1.34 Chile District
- 1.35 China District
- 1.36 Canal Zone District
- 2 BREAKOUT PAGES
DISTRICT DEPUTY GRAND MASTERS: 1911-1926
Boston 1st District
- Charles G. Balcom, 1911, 1912
- Walter B. Tripp, 1913 Memorial
- David T. Montague, 1914, 1915 Memorial
- Howard M. North, 1916, 1917 Memorial
- Robert M. Green, 1918, 1919; Lodge of St. Andrew; N
- Joseph T. Paul, 1920, 1921 Memorial
- William W. Brooks, 1922, 1923; Revere; N
- Howard M. Fletcher, 1924, 1925
- William I. Corthell, 1926 Memorial
Cambridge 2nd District
- George H. Munroe, 1911, 1912 Memorial
- Roscoe E. Learned, 1913
- Edmund S. Young, 1914, 1915
- Robert G. Wilson, 1916, 1917 Memorial
- Herbert M. Chase, 1918, 1919; Mizpah; N
- Guy H. Holliday, 1920, 1921 Memorial
- George B. Colesworthy, 1922, 1923; Charity; N
- Arthur E. Fisk, 1924, 1925 Memorial
- Edward F. Wallis, 1926 Memorial
East Boston 3rd District
- Frank T. Barron, 1911, 1912 Memorial
- Charles A. Estey, 1913 Memorial
- Charles G. Bird, 1914, 1915
- William George Bowler, 1916, 1917; Faith; N
- James S. Harrower, 1918, 1919
- Willis W. Stover, 1920, 1921 Memorial
- Edward C. R. Bagley, 1922, 1923 Memorial
- Gorham L. Walker, 1924, 1925 Memorial
- George H. McIntyre, 1926; Star of Bethlehem; N
South Boston 4th District
- James Keltie, 1911, 1912; Loyalty; N
- Freedland D. Leslie, 1913, 1914 Memorial
- Frank T. Taylor, 1915, 1916
- Frank M. Weymouth, 1917, 1918
- George T. Wiley, 1919, 1920 Memorial
- Arthur A. Lincoln, 1921, 1922 Memorial
- Rutherford E. Smith, 1923, 1924
- Herbert S. Locke, 1925, 1926 Memorial
Waltham 5th District
- George C. Flett, 1911, 1912
- Emery B. Gibbs, 1913
- William O. Hunt, 1914, 1915 Memorial
- Horace A. Carter, 1916, 1917; Norfolk; N
- George H. Dale, 1918, 1919; Pequossette; N
- James Young, Jr., 1920, 1921
- Fred M. Blanchard, 1922, 1923 Memorial
- Henry P. Smith, 1924, 1925 Memorial
- H. Alton Roark, 1926; Monitor; N
Somerville 6th District
- Robert W. Oliver, 1911, 1912; King Solomon's; N
- George C. Hill, 1913, 1914; Friendship; N
- Paul S. Burns, 1915, 1916 Memorial
- Clifford M. Brewer, 1917, 1918 Memorial
- Charles H. Miles, 1919, 1920; Simon W. Robinson; N
- Perry W. Witherell, 1921, 1922; William Parkman; N
- Fred L. Moses, 1923, 1924
- John A. Avery, 1925, 1926 Memorial
Malden 7th District
- Charles L. Purinton, 1911, 1912
- William F. Deadman, 1913, 1914; Golden Rule; N
- Charles B. Burleigh, 1915, 1916
- Charles J. Norris, 1917, 1918 Memorial
- Claude L. Allen, 1919, 1920; Wyoming; N
- Edward B. Wentworth, 1921, 1922; Mount Vernon; N
- Sanford Crandon, 1923, 1924 Memorial
- Edgar O. Dewey, 1925, 1926 Memorial
Lynn 8th District
- Edward G. Brown, 1911, 1912
- David G. Bartlet, 1913, 1914 Memorial
- George B. Farrington, 1915, 1916
- Frank E. Swain, 1917, 1918; Damascus; N
- Harry P. Gifford, 1919, 1920 Memorial
- Clarence E. Cahill, 1921, 1922 Memorial
- Harlan S. Cummings, 1923, 1924 Memorial
- Frank A. Neff, 1925, 1926 Memorial
Gloucester 9th District
- Louis A. Rogers, 1911, 1912; Ashler; N
- Walter H. Smith, 1913, 1914 Memorial
- William Parsons, III, 1915 Memorial
- William Emerson Parsons, 1916, 1917 Memorial
- Lester S. Couch, 1918, 1919 Memorial
- Harry P. Jackson, 1920, 1921
- Aaron Cogswell, 1922, 1923 Memorial
- George F. Cooke, 1924, 1925 Memorial
- Addison G. Brooks, 1926
Newburyport 10th District
- Fred D. McGregor, 1911, 1912
- Harrison C. Austin, 1913 Memorial
- Harry E. Perkins, 1914, 1915 Memorial
- Benjamin B. Gilman, 1916, 1917
- William C. Coffin, 1918, 1919 Memorial
- Edmund C. Wentworth, 1920, 1921
- Charles I. Pettingill, 1922, 1923; Warren; N
- Charles W. Perry, Jr., 1924, 1925 Memorial
- William H. Franklin, Jr., 1926; Bethany; N
Lawrence 11th District
- Charles B. Marble, 1911, 1912
- Arthur D. Marble, 1913 Memorial
- Dean K. Webster, 1914, 1915; Tuscan; N
- Fred S. Smith, 1916, 1917 Memorial
- William H. Glover, 1918, 1919; Phoenician; N
- William H. Buswell, 1920, 1921
- Charles A. Stone, 1922, 1923 Memorial
- Albert W. Lowe, 1924, 1925 Memorial
- Robert K. Disney, 1926
Lowell 12th District
- Arthur D. Prince, 1911, 1912; William North; N
- Herbert E. Fletcher, 1913; Ancient York; N
- Harry G. Pollard, 1913, 1914; Ancient York; N
- Benjamin W. Clements, 1915, 1916
- William M. Jones, 1917, 1918
- Charles W. Sylvester, 1919, 1920 Memorial
- Charles F. Flemings, 1921, 1922
- Edson K. Humphrey, 1923, 1924 Memorial
- Herbert B. Priest, 1925, 1926
Fitchburg 13th District
- C. Willis Bennett, 1911, 1912 Memorial
- Albert Nelson Ellis, 1913, 1914
- Herman D. Horton, 1915, 1916
- Frank E. Wing, 1917, 1918 Memorial
- William L. Walker, 1919, 1920, 1921 Memorial
- Rolfe W. Smith, 1922 Memorial
- Fordyce T. Reynolds, 1923, 1924; Hope; N
- W. Scott Ward, 1925, 1926 Memorial
Greenfield 14th District
- Louis L. Campbell, 1911, 1912
- Arthur P. Delabarre, 1913, 1914
- G. Harry Kaulback, 1915, 1916
- James Campbell, 1917, 1918 Memorial
- William W. Mathewson, 1919, 1920 Memorial
- George W. Halligan, 1921, 1922
- Arthur H. Porter, 1923, 1924 Memorial
- Elmer F. Howard, 1925, 1926 Memorial
North Adams 15th District
- Herbert W. Dean, 1911, 1912
- Charles D. Tefft, 1913, 1914; Williams; N
- Eugene B. Bowen, 1915, 1916; Upton; N
- David B. Dunham, 1917, 1918 Memorial
- Charles D. Perkins, 1919
- Ernest I. Goodrich, 1920
- Joseph L. Malcolm, 1921, 1922; Greylock; N
- Hiram E. Wilbur, 1923
- W.J. Geddes, 1924, 1925
- William S. Hamilton, 1926
Pittsfield 16th District
- J. Francis Allison, 1911, 1912
- Carl Wurtzbach, 1913, 1914
- Jay P. Barnes, 1915, 1916
- Lewis H. Brague, 1917, 1918; Globe; N
- Walter B. Sanford, 1919, 1920 Memorial
- William H. Barrows, 1921, 1922 Memorial
- James H. Punderson, 1923, 1924
- LeRoy E. Shaw, 1925, 1926; Unity; N
Holyoke 17th District
- Abraham Davis, 1911, 1912
- Eugene L. Sheldon, 1913, 1914
- James B. Paige, 1915, 1916
- Charles H. Smith, 1917, 1918
- Noah H. Lee, 1919, 1920
- Archibald A. Brooks, 1921, 1922; Mount Tom; N
- Isidor W. Davis, 1923, 1924
- Robert Gillette, 1925, 1926; Mount Nonotuck; N
Springfield 18th District
- D. Edward Miller, 1911, 1912
- William E. Gibbs, 1913, 1914, 1915 Memorial
- Gurdon W. Gordon, 1915, 1916; Springfield; N
- Lyle G. Mambert, 1917, 1918
- George L. Fenn, 1919, 1920
- Hiram I. Dillenback, 1921, 1922
- Edward G. Marshman, 1923, 1924
- H. Greeley Randall, 1925, 1926
Palmer 19th District
- Paul R. Bridgman, 1911, 1912 Memorial
- John A. Coburn, 1913, 1914 Memorial
- John H. Schoonmaker, 1915, 1916; Eden; N
- Norman P. Dempsey, 1917, 1918
- Charles D. Perkins, 1919
- Ernest E. Hobson, 1920, 1921; Thomas; N
- Alvan R. Lewis, 1922, 1923
- Milton J. Neily, 1924, 1925; Mount Zion; N
- H. Morgan Ryther, 1926; Bethel; N
Southbridge 20th District
- John R. Haskell, 1911, 1912
- C. Fred Hill, 1913
- John G. Prouty, 1914
- Arthur F. Butterworth, 1915, 1916; Hayden; N
- William W. Holmes, 1917, 1918 Memorial
- Frederick B. Traill, 1919, 1920
- Franklin C. Monroe, 1921, 1922; Quinebaug; N
- Andrew P. Howarth, 1923, 1924
- Elmer A. Churchill, 1925, 1926 Memorial
Worcester 21st District
- Charles A. Harrington, 1911, 1912; Athelstan; N
- Henry H. Dyke, 1913 Memorial
- Austin A. Heath, 1914, 1915 Memorial
- Charles W. Delano, 1916, 1917; Morning Star; N
- Fred W. Leavitt, 1918, 1919 Memorial
- Frederick W. White, 1920, 1921 Memorial
- Frank C. Harrington, 1922, 1923; Athelstan; N
- Edward M. Woodward, Jr., 1924, 1925; Montacute; N
- Otis C. White, 1926; Quinsigamond; N
Blackstone 22nd District
- Joseph Hoyle, 1911, 1912
- Herbert W. Shaw, 1913
- William W. Ollendorff, 1914, 1915; Charles River; N
- Artie M. Meader, 1916, 1917
- Albert H. Martin, 1918, 1919 Memorial
- Merton L. Griswold, 1920, 1921
- Ambrose B. White, 1922, 1923 Memorial
- Amos E. Whipple, 1924, 1925 Memorial
- Albert L. Saunders, 1926
Milford 23rd District
- Arthur E. Fairbanks, 1911, 1912; Siloam; N
- Marshall L. Perrin, 1913 Memorial
- Granville C. Fiske, 1914, 1915 Memorial
- Wilbur A. Wood, 1916, 1917 Memorial
- Sands S. Woodbury, 1918, 1919 Memorial
- H. A. Billings, 1920, 1921; Montgomery; N
- Henry M. Cutter, 1922, 1923 Memorial
- Alfred B. Underwood, 1924, 1925 Memorial
- Harry W. Kimball, 1926 Memorial
Marlborough 24th District
- George R. Hall, 1911, 1912 Memorial
- Francis D. Newton, 1913
- Fred F. Trull, 1914
- G. Otis Adams, 1915, 1916
- George H. Gutteridge, 1917, 1918; Charles A. Welch; N
- Calvin H. Hastings, 1919, 1920 Memorial
- J. Arthur Wood, 1921, 1922 Memorial
- Elon F. Tandy, 1923, 1924 Memorial
- Eugene P. Bent, 1925, 1926 Memorial
Hyde Park 25th District
- Frederic C. Cobb, 1911, 1912 Memorial
- Edward J. Ellis, 1913, 1914 Memorial
- John F. Carver, 1915, 1916 Memorial
- Frederick G. Katzmann, 1917, 1918; Hyde Park; N
- Walter S. Bagley, 1919, 1920; Orient; N
- Arthur W. Chase, 1921, 1922
- George C. McClellan, 1923, 1924
- John W. Withington, 1925, 1926
Quincy 26th District
- Hartley L. White, 1911, 1912
- Walter S. Pinkham, 1912, 1913; Wollaston; N
- Gardner R. P. Barker, 1914, 1915; Orphan's Hope; N
- Charles G. Jordan, 1916, 1917 Memorial
- H. Everett Crane, 1918, 1919
- Henry D. Higgins, 1920, 1921; Delta; N
- Henry P. Tilden, 1922, 1923
- Samuel T. MacQuarrie, 1924, 1925; Rural; N
- George E. White, 1926
Plymouth 27th District
- Charles W. Stodder, 1911, 1912 Memorial
- Harvey A. Soule, 1913, 1914; Plymouth; N
- Darius W. Gilbert, 1915; Konohassett; N
- Charles W. Peare, 1916, 1917 Memorial
- Charles H. Marble, 1918, 1919; Old Colony; N
- Edward H. Tindale, 1920, 1921; Phoenix; N
- Edgar A. Baker, 1922, 1923
- Edward C. Holmes, 1924, 1925; Plymouth; N
- Edwin H. Gibson, 1926; Phoenix; N
Taunton 28th District
- Edward H. Temple, 1911, 1912
- William H. Allen, 1913, 1914; St. James; N
- Herbert A. Morton, 1915, 1916
- George R. Ellis, 1917, 1918; St. Alban's; N
- Ralph C. Estes, 1919, 1920; Ezekiel Bates; N
- Arthur C. Staples, 1921, 1922
- Gad Robinson, 1923, 1924 Memorial
- Harry E. Litchfield, 1925, 1926; Bristol; N
Brockton 29th District
- Edward B. Maglathin, 1911, 1912 Memorial
- Olin D. Dickerman, 1913, 1914
- Myron L. Keith, 1915, 1916
- George A. Thatcher, 1917, 1918; Paul Revere; N
- Warren S. Shaw, 1919, 1920
- Roy F. Allen, 1921, 1922 [ http://masonicgenealogy.com/MediaWiki/index.php?title=MAOtherBrothersA#ALLEN.2C_ROY_F._1872-1939 Memorial]
- John N. Howard, 1923, 1924; Paul Revere; N
- Brenelle Hunt, 1925, 1926; Fellowship; N
Fall River 30th District
- John G. Tinkham, 1911, 1912 Memorial
- William Ridings, 1913, 1914
- George B. Luther, 1915, 1916; George H. Taber; N
- William N. McLane, 1917, 1918
- Henry Ashworth, 1919, 1920 Memorial
- Stephen H. Taylor, 1921, 1922
- Elton S. Wilde, 1923, 1924
- Fred I. Walker, 1925, 1926 Memorial
Nantucket 31st District
- C.T.C. Whitcomb, 1911, 1912
- Asa L. Pattee, 1913
- John C. Makepeace, 1914, 1915; Social Harmony; N
- William A. Andrews, 1916, 1917
- Ulysses E. Mayhew, 1918, 1919
- Lewis J. Whitney, 1920; DeWitt Clinton; N
- Stephen Carey Luce, Jr., 1921, 1922; Martha's Vineyard; N
- Henry D. Freeman, 1923, 1924
- Fred E. Burrows, 1925, 1926; DeWitt Clinton; N
Provincetown 32nd District
- Edward P. Kendrick, 1911, 1912
- J. Haydn Higgins, 1913
- Henry B. Hart, 1914, 1915
- Everett I. Nye, 1916, 1917 Memorial
- Thomas H. Nickerson, 1918, 1919; Pilgrim; N
- Walter B. Chase, 1920, 1921; Fraternal; N
- Charles N. Rogers, 1922, 1923
- John Kenrick, 1924, 1925
- Emanuel A. DeWager, 1926; King Hiram's; N
Springfield 33rd District
From 1914
- Dan J. Kimpton, 1914, 1915 Memorial
- Herbert C. Hill, 1916, 1917
- Frank O. Hartwell, 1918, 1919; Esoteric
- Albert F. Crowther, 1920, 1921
- Dwight H. Keyes, 1922, 1923; Samuel D. Sherwood; N
- James P. Smith, 1924, 1925
- Douglas Crook, 1926; Samuel Osgood; N
Chile District
- David Urquhart, 1911-1918
- Frederick J. Harper, 1919
- James Walls, 1920-1926
China District
District Deputy Grand Masters through 1917; District Grand Masters, 1918-1926
- Stacy C. Ransom, 1911-1917
- Herbert H. Hill, 1918
- A. H. Aiers, 1919
- John R. Hykes, 1920
- C.S.F. Lincoln, 1921-1922; Sinim; N
- Irvin Van Gorder Gillis, 1923-1926
Canal Zone District
From 1914; no District Grand Master until 1918
- Ralph Osborn, 1918, 1919, 1921-1926
- Clinton G. Carey, 1920
BREAKOUT PAGES
Not yet created
- Boston 1
- Cambridge 2
- East Boston 3
- South Boston 4
- Waltham 5
- Somerville 6
- Malden 7
- Lynn 8
- Gloucester 9
- Newburyport 10
- Lawrence 11
- Lowell 12
- Fitchburg 13
- Greenfield 14
- North Adams 15
- Pittsfield 16
- Holyoke 17
- Springfield 18
- Palmer 19
- Southbridge 20
- Worcester 21
- Blackstone 22
- Milford 23
- Marlborough 24
- Hyde Park 25
- Quincy 26
- Plymouth 27
- Taunton 28
- Brockton 29
- Fall River 30
- Nantucket 31
- Provincetown 32
- Springfield 33
- Chile
- China
- Canal Zone