Districts1911-26
From MasonicGenealogy
Contents
- 1 DISTRICT DEPUTY GRAND MASTERS: 1911-1926
- 1.1 Boston 1st District
- 1.2 Cambridge 2nd District
- 1.3 East Boston 3rd District
- 1.4 South Boston 4th District
- 1.5 Waltham 5th District
- 1.6 Somerville 6th District
- 1.7 Malden 7th District
- 1.8 Lynn 8th District
- 1.9 Gloucester 9th District
- 1.10 Newburyport 10th District
- 1.11 Lawrence 11th District
- 1.12 Lowell 12th District
- 1.13 Fitchburg 13th District
- 1.14 Greenfield 14th District
- 1.15 North Adams 15th District
- 1.16 Pittsfield 16th District
- 1.17 Holyoke 17th District
- 1.18 Springfield 18th District
- 1.19 Palmer 19th District
- 1.20 Southbridge 20th District
- 1.21 Worcester 21st District
- 1.22 Blackstone 22nd District
- 1.23 Milford 23rd District
- 1.24 Marlborough 24th District
- 1.25 Hyde Park 25th District
- 1.26 Quincy 26th District
- 1.27 Plymouth 27th District
- 1.28 Taunton 28th District
- 1.29 Brockton 29th District
- 1.30 Fall River 30th District
- 1.31 Nantucket 31st District
- 1.32 Provincetown 32nd District
- 1.33 Springfield 33rd District
- 1.34 Chile District
- 1.35 China District
- 1.36 Canal Zone District
DISTRICT DEPUTY GRAND MASTERS: 1911-1926
Boston 1st District
- Charles G. Balcom, 1911, 1912
- Walter B. Tripp, 1913
- David T. Montague, 1914, 1915
- Howard M. North, 1916, 1917
- Robert M. Green, 1918, 1919
- Joseph T. Paul, 1920, 1921
- William W. Brooks, 1922, 1923
- Howard M. Fletcher, 1924, 1925
- William I. Corthell, 1926
Cambridge 2nd District
- George H. Munroe, 1911, 1912
- Roscoe E. Learned, 1913
- Edmund S. Young, 1914, 1915
- Robert G. Wilson, 1916, 1917
- Herbert M. Chase, 1918, 1919
- Guy H. Holliday, 1920, 1921
- George B. Colesworthy, 1922, 1923
- Arthur E. Fisk, 1924, 1925
- Edward F. Wallis, 1926
East Boston 3rd District
- Frank T. Barron, 1911, 1912
- Charles A. Estey, 1913
- Charles G. Bird, 1914, 1915
- William George Bowles, 1916, 1917
- James S. Harrower, 1918, 1919
- Willis W. Stover, 1920, 1921
- Edward C. R. Bagley, 1922, 1923
- Gorham L. Walker, 1924, 1925
- George H. McIntyre, 1926
South Boston 4th District
- James Keltie, 1911, 1912
- Freedland D. Leslie, 1913, 1914
- Frank T. Taylor, 1915, 1916
- Frank M. Weymouth, 1917, 1918
- George T. Wiley, 1919, 1920
- Arthur A. Lincoln, 1921, 1922
- Rutherford E. Smith, 1923, 1924
- Herbert S. Locke, 1925, 1926
Waltham 5th District
- George C. Flett, 1911, 1912
- Emery B. Gibbs, 1913
- William O. Hunt, 1914, 1915
- Horace A. Carter, 1916, 1917
- George H. Dale, 1918, 1919
- James Young, Jr., 1920, 1921
- Fred M. Blanchard, 1922, 1923
- Henry P. Smith, 1924, 1925
- H. Alton Roark, 1926
Somerville 6th District
- Robert W. Oliver, 1911, 1912
- George C. Hill, 1913, 1914
- Paul S. Burns, 1915, 1916
- Clifford M. Brewer, 1917, 1918
- Charles H. Miles, 1919, 1920
- Percy W. Witherell, 1921, 1922
- Fred L. Moses, 1923, 1924
- John A. Avery, 1925, 1926
Malden 7th District
- Charles L. Purinton, 1911, 1912
- William F. Deadman, 1913, 1914
- Charles B. Burleigh, 1915, 1916
- Charles J. Norris, 1917, 1918
- Claude L. Allen, 1919, 1920
- Edward B. Wentworth, 1921, 1922
- Sanford Crandon, 1923, 1924
- Edgar O. Dewey, 1925, 1926
Lynn 8th District
- Edward G. Brown, 1911, 1912
- David G. Bartlet, 1913, 1914
- George B. Farrington, 1915, 1916
- Frank E. Swain, 1917, 1918
- Harry P. Gifford, 1919, 1920
- Clarence E. Cahill, 1921, 1922
- Harlan S. Cummings, 1923, 1924
- Frank A. Neff, 1925, 1926
Gloucester 9th District
- Louis A. Rogers, 1911, 1912
- Walter H. Smith, 1913, 1914
- William Parsons, III, 1915
- William Emerson Parsons, 1916, 1917
- Lester S. Couch, 1918, 1919
- Harry P. Jackson, 1920, 1921
- Aaron Cogswell, 1922, 1923
- George F. Cooke, 1924, 1925
- Addison G. Brooks, 1926
Newburyport 10th District
- Fred D. McGregor, 1911, 1912
- Harrison C. Austin, 1913
- Harry E. Perkins, 1914, 1915
- Benjamin B. Gilman, 1916, 1917
- William C. Coffin, 1918, 1919
- Edmund C. Wentworth, 1920, 1921
- Charles I. Pettingell, 1922, 1923
- Charles W. Perry, Jr., 1924, 1925
- William H. Franklin, Jr., 1926
Lawrence 11th District
- Charles B. Marble, 1911, 1912
- Arthur D. Marble, 1913
- Dean K. Webster, 1914, 1915
- Fred S. Smith, 1916, 1917
- William H. Glover, 1918, 1919
- William H. Buswell, 1920, 1921
- Charles A. Stone, 1922, 1923
- Albert W. Lowe, 1924, 1925
- Robert K. Disney, 1926
Lowell 12th District
- Arthur D. Prince, 1911, 1912
- Henry G. Pollard, 1913, 1914
- Benjamin W. Clements, 1915, 1916
- William M. Jones, 1917, 1918
- Charles W. Sylvester, 1919, 1920
- Charles F. Flemings, 1921, 1922
- Edson K. Humphrey, 1923, 1924
- Herbert B. Priest, 1925, 1926
Fitchburg 13th District
- C. Willis Bennett, 1911, 1912
- Albert Nelson Ellis, 1913, 1914
- Herman D. Horton, 1915, 1916
- Frank E. Wing, 1917, 1918
- William L. Walker, 1919, 1920, 1921
- Rolfe W. Smith, 1922
- Fordyce T. Reynolds, 1923, 1924
- W. Scott Ward, 1925, 1926
Greenfield 14th District
- Louis L. Campbell, 1911, 1912
- Arthur P. Delabarre, 1913, 1914
- G. Harry Kaulback, 1915, 1916
- James Campbell, 1917, 1918
- William W. Mathewson, 1919, 1920
- George W. Halligan, 1921, 1922
- Arthur H. Porter, 1923, 1924
- Elmer F. Howard, 1925, 1926
North Adams 15th District
- Herbert W. Dean, 1911, 1912
- Charles D. Tefft, 1913, 1914
- Eugene B. Bowen, 1915, 1916
- David B. Dunham, 1917, 1918
- Charles D. Perkins, 1919
- Ernest I. Goodrich, 1920
- Joseph L. Malcolm, 1921, 1922
- Hiram E. Wilbur, 1923
- W.J. Geddes, 1924, 1925
- William S. Hamilton, 1926
Pittsfield 16th District
- J. Francis Allison, 1911, 1912
- Carl Wurtzbach, 1913, 1914
- Jay P. Barnes, 1915, 1916
- Lewis H. Brague, 1917, 1918
- Walter B. Sanford, 1919, 1920
- William H. Barrows, 1921, 1922
- James H. Punderson, 1923, 1924
- LeRoy E. Shaw, 1925, 1926
Holyoke 17th District
- Abraham Davis, 1911, 1912
- Eugene L. Sheldon, 1913, 1914
- James B. Paige, 1915, 1916
- Charles H. Smith, 1917, 1918
- Noah H. Lee, 1919, 1920
- Archibald A. Brooks, 1921, 1922
- Isidor W. Davis, 1923, 1924
- Robert Gillette, 1925, 1926
Springfield 18th District
- D. Edward Miller, 1911, 1912
- William E. Gibbs, 1913, 1914, 1915
- George W. Gordon, 1916
- Lyle G. Mambert, 1917, 1918
- George L. Fenn, 1919, 1920
- Hiram I. Dillenback, 1921, 1922
- Edward G. Marshman, 1923, 1924
- H. Greeley Randall, 1925, 1926
Palmer 19th District
- Paul R. Bridgman, 1911, 1912
- John A. Coburn, 1913, 1914
- John H. Schoonmaker, 1915, 1916
- Norman P. Dempsey, 1917, 1918
- Charles D. Perkins, 1919
- Ernest E. Hobson, 1920, 1921
- Alvan R. Lewis, 1922, 1923
- Milton J. Neily, 1924, 1925
- H. Morgan Ryther, 1926
Southbridge 20th District
- John R. Haskell, 1911, 1912
- C. Fred Hill, 1913
- John G. Prouty, 1914
- Arthur F. Butterworth, 1915, 1916
- William W. Holmes, 1917, 1918
- Frederick B. Traill, 1919, 1920
- Franklin C. Monroe, 1921, 1922
- Andrew P. Howarth, 1923, 1924
- Elmer A. Churchill, 1925, 1926
Worcester 21st District
- Charles A. Harrington, 1911, 1912
- Henry H. Dyke, 1913
- Austin A. Heath, 1914, 1915
- Charles W. Delano, 1916, 1917
- Fred W. Leavitt, 1918, 1919
- Frederick W. White, 1920, 1921
- Frank C. Harrington, 1922, 1923
- Edward M. Woodward, Jr., 1924, 1925
- Otis C. White, 1926
Blackstone 22nd District
- Joseph Hoyle, 1911, 1912
- Herbert W. Shaw, 1913
- William W. Ollendorff, 1914, 1915
- Artie M. Meader, 1916, 1917
- Albert H. Martin, 1918, 1919
- Merton L. Griswold, 1920, 1921
- Ambrose B. White, 1922, 1923
- Amos E. Whipple, 1924, 1925
- Albert L. Saunders, 1926
Milford 23rd District
- Arthur E. Fairbanks, 1911, 1912
- Marshall L. Perrin, 1913
- Granville C. Fiske, 1914, 1915
- Wilbur A. Wood, 1916, 1917
- Sands S. Woodbury, 1918, 1919
- H. A. Billings, 1920, 1921
- Henry M. Cutler, 1922, 1923
- Alfred B. Underwood, 1924, 1925
- Harry W. Kimball, 1926
Marlborough 24th District
- George R. Hall, 1911, 1912
- Francis D. Newton, 1913
- Fred F. Trull, 1914
- G. Otis Adams, 1915, 1916, 1917
- George H. Gutteridge, 1918
- Calvin H. Hastings, 1919, 1920
- J. Arthur Wood, 1921, 1922
- Elon F. Tandy, 1923, 1924
- Eugene P. Bent, 1925, 1926
Hyde Park 25th District
- Frederic C. Cobb, 1911, 1912
- Edward J. Ellis, 1913, 1914
- John F. Carver, 1915, 1916
- Frederick G. Katzmann, 1917, 1918
- Walter S. Bagley, 1919, 1920
- Arthur W. Chase, 1921, 1922
- George C. McClellan, 1923, 1924
- John W. Withington, 1925, 1926
Quincy 26th District
- Hartley L. White, 1911, 1912
- Walter S. Pinkham, 1913
- Gardner R. P. Barker, 1914, 1915
- Charles G. Jordan, 1916, 1917
- H. Everett Crane, 1918, 1919
- Henry D. Higgins, 1920, 1921
- Henry P. Tilden, 1922, 1923
- Samuel T. MacQuarrie, 1924, 1925
- George E. White, 1926
Plymouth 27th District
- Charles W. Stodder, 1911, 1912
- Harvey A. Soule, 1913, 1914
- Darius W. Gilbert, 1915
- Charles W. Peare, 1916, 1917
- Charles H. Marble, 1918, 1919
- Edward H. Tindale, 1920, 1921
- Edgar A. Baker, 1922, 1923
- Edward C. Holmes, 1924, 1925, 1926
Taunton 28th District
- Edward H. Temple, 1911, 1912
- William H. Allen, 1913, 1914
- Herbert A. Morton, 1915, 1916
- George R. Ellis, 1917, 1918
- Ralph C. Estes, 1919, 1920
- Arthur C. Staples, 1921, 1922
- Gad Robinson, 1923, 1924
- Harry E. Litchfield, 1925, 1926
Brockton 29th District
- Edward B. Maglathin, 1911, 1912
- Olin D. Dickerman, 1913, 1914
- Myron L. Keith, 1915, 1916
- George A. Thatcher, 1917, 1918
- Warren S. Shaw, 1919, 1920
- Roy F. Allen, 1921, 1922
- John N. Howard, 1923, 1924
- Brenelle Hunt, 1925, 1926
Fall River 30th District
- John G. Tinkham, 1911, 1912
- William Ridings, 1913, 1914
- George B. Luther, 1915, 1916
- William N. McLane, 1917, 1918
- Henry Ashworth, 1919, 1920
- Stephen H. Taylor, 1921, 1922
- Elton S. Wilde, 1923, 1924
- Fred I. Walker, 1925, 1926
Nantucket 31st District
- C.T.C. Whitcomb, 1911, 1912
- Asa L. Pattee, 1913
- John C. Makepeace, 1914, 1915
- William A. Andrews, 1916, 1917
- Ulysses E. Mayhew, 1918, 1919
- Lewis J. Whitney, 1920
- Stephen Carey Luce, Jr., 1921, 1922
- Henry D. Freeman, 1923, 1924
- Fred E. Burrows, 1925, 1926
Provincetown 32nd District
- Edward P. Kendrick, 1911, 1912
- J. Haydn Higgins, 1913
- Henry B. Hart, 1914, 1915
- Everett I. Nye, 1916, 1917
- Thomas H. Nickerson, 1918, 1919
- Walter B. Chase, 1920, 1921
- Charles N. Rogers, 1922, 1923
- John Kenrick, 1924, 1925
- Emanuel A. DeWager, 1926
Springfield 33rd District
From 1914
- Dan J. Kimpton, 1914, 1915
- Herbert C. Hill, 1916, 1917
- F. O. Hartwell, 1918, 1919
- Albert F. Crowther, 1920, 1921
- Dwight H. Keyes, 1922, 1923
- James P. Smith, 1924, 1925
- Douglas Crook, 1926
Chile District
- David Urquhart, 1911-1918
- Frederick J. Harper, 1919
- James Walls, 1920-1926
China District
- Stacy C. Ransom, District Deputy Grand Master, 1911-1917
- Herbert H. Hill, Deputy Grand Master, 1918
- A. H. Aiers, District Grand Master, 1919
- John R. Hykes, District Grand Master, 1920
- C.S.F. Lincoln, District Grand Master, 1921-1922
- Irvin Van Gorder Gillis, District Grand Master, 1923-1926
Canal Zone District
From 1914; no District Deputy until 1918
- Ralph Osborn, 1918, 1919, 1921-1926
- Clinton G. Carey, 1920